JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
Potom Je Savet pretresaofinansijske pro blemei odobrio bilans i završni račun za 1961. godinu i usvojio predlog budžeta za 1963. godinu.
Prema izveštaju Generalnog sekretarijta o {ehničkim komitetima konstatovano je da Je u 1961. godini radio 101 tehnički komitet (sa numeracijcem do 104), kao i sledeća dva posebna komiteta:
ATCO — Koordinacioni komitet za oblast klimatizacije almosfere za ispitivanja, i
METESCO — Koordinacioni komitet za mehanička ispiivarja metala.
Uspostavljene su ı nove veze i to 16 tehničkih komiteta sa 31 međunarodnom organizacijcm, osim već postcjećih vrlo razgranatih veza Generalnog sekretarijaia i ostalih tehničkih kcmiteta.
U toku 1961. godine održana su 44 zasedanja tehničkih kcmitela, 28 potkomiteta i 89 radnih grupa. U poređenju sa ranijim godinama zapaženo je povećanje, do kog dolazi naročito svake treće godine povodom održavanja Generalne skupštine. · |
Generalni sektretarijat je navedene godine podreo zemljama članicama na. glasanje 75 predloga preporuka ISO. Savet je usvojio 74 nove preporuke, što predslavlja povećanje od preko 100% u poređenju sa 1960. godinom i ujedno veliki uspeh za celu Organizaciju. Do kraja 1961. godine donete su ukupno 243 preporuke. Daljih 215 predloga bilo je na kraju 1961. u raznim fazama obrade.
Po izveštaju Koordinacionog komiteta (PLACO) i usmenom komentaru predsednika tog Komiteta dr. Vermana, direktora Indijskog zavoda za standardizaciju, Savet je usvojio podneta pravila za koordinaciju rada tehničkih komiteta. Do potrebe donošenja ovakvih pravila došlo je usled povećanja broja tehničkih komiteta i razvoja njihove aktivnosti, pa se moralo pristupili rešavanju problema veza unutar same Organizacije.
S obzirom da je Nemačka obavestila, da nije u mogućnosti da i dalje vodi Sekretarijat ISO/TC
101 — Transporteri i elevatori — Savet je na predlog PLACO usvojio ponudu Francuske da ona preuzme ovu funkciju.
Po preporuci Koordinacionog komiteta Savet je odlučio da se osnuju sledeća dva nova tehnička komiteta: |
ISO/TC 106 — Materijal ı proizvodi za zubarstvo (Sekretarijat: Velika Britanija), i ISO/TC 107 — Oblaganja i obrada metalnih površina (Sekretarijat: Italija).
Savet je razmotrio izveštaj Komiteta za direktive (DICO), po. kome je usmeni komentar podneo predsednik tog Komiteta g. Binney, direktor Britanskog zavoda za standardizaciju. S obzirom da je važno da direktive za tehnički rad. ISO budu realne i bez zastarelih odredaba, pristupiće se reviziji direktiva, pa će predlog revizije biti podnet na sledećem zasedanju Saveta.
Izveštaj o preporukama ISO podneo je Generalni sekretarijat, u kome je dat grafički prikaz registrovanih preporuka ISO po broju, počev od 1951. godine. Počev od 2 preporuke u 1951. godini ovaj broj se naglo povećavao i 1961. god. dostigao je 74 preporuke.
Što se tiče broja odštampanih preporuka i puštenih u prodaju, prema datom grafikonu po godinama zapaža se stalan uspon tako da su 1961. god. otštampane 63 nove preporuke. Na kraju te godine nalazile su se u štampi još 42 preporuke.
Izveštaj Redakcionog komiteta (EDC O) podneo je general Salmon, predsednik Komiteta. Najveći deo aktivnosti ovog Komiteta odnosio se na kontrolu redakcije predloga preporuka i definitivnih preporuka ISO. Clanovi Komiteta obavili su vrlo obiman posao, a postoje teškoće i u usklađivaniu francuskih i engleskih tekstova. |
Sastavljen je obrazac za redigovanje istorijata preporuka ISO koji se objavljuje uz svaku preporuku. Ovaj Komitet je takođe sastavio obrazac sadržaja preporuka po poglavljima. Na prošlogodišnji tekst primljene su izvesne primedbe, pa će se pristupiti izradi definilivne redakcije obrasca.
O uslovima prodaje preporuka ISOiprava reprodukcije podneo je izveštaj dr. Zinzen, direktor Nemačkog odbora za standardizaciju i predsednik Komiteta za proučavanje ovih uslova.
O primeni preporuka ISO u nacionalnim s tandardima podneo je Generalni sekretarijat pismeni izveštaj sa podacima o rezultatima ankete sprovedene kod svih zem alja — članica.
U diskusiji po ovom pitanju, posle sovjetskog i austrijskog delegata, uzeo Je reč šef jugoslovenške delegacije inž. Slavoljub Vitorović, direktor Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, istaknuvši izvan– rednu važnost ovog pitanja. Radi dobijanja prave slike o stepenu primene preporuka ISO u nacionalJnim standardima inž. Vitrović je izneo kraću analizu izveštaja Generalnog sekretarijata. Najveći broj zemalja koji je kroz svoje nacionalne standarde primenio jednu preporuku ISO u punoj saglasnosti sa tom preporukom iznosi 24. Na drugom mestu je jedna druga preporuka, koja je usvojena u 22 zemlje. Ostale preporuke usvojene su u manjem broju zemalja ili, pak, dosada još nisu usvojene.