JUS standardizacija

ST ANDARDIZACIJA

?

i Međutim, za još 124 preporuke ISO nacionalni standardi su u obradi i to u punoj saglasnosti 3 tim preporukama. |

ı Najveći broj preporuka ISO koje je jedna zemlja usvojila krez svoje racioralre standarde u punoj saglasnosti iznosi dosada 108. S druge strane, postoji i takva zemlja koja je dosada usvojila samo 3 preporuke.

: Poznato je da je obrada preporuka ISO kao i nacionalnih standarda vrlo dug proces. U raznim zemljama različiti su i uslovi rada. Različit je stepen razvijenosti privrede kao i shvatanja koristi cd standardicije pa se sve to odražava i na tempo obrade i izdavanja nacioralnih star-darda.

: Sa zadovoljstvom je primljena vest, da je Evropska ekonomska komisija (ECE) u Ženevi — regionalni organ Organizacije Ujedinjenih nacija — donela rezoluciju o standardizaciji 1 to na bazi referata koji je na plenumu te Komisije održao proletos predsednik ISO g. Vjatkin. S obzirom da se rezolucijom, između ostalog, preporučuje zemljama-članicama da pruže punu pomoć svojim nacionalnim organizmima za standardizaciju, može se pretpostaviti|da će posle davanja pomcći doći do intenzivnije obrade naciocralnih standarda. kao i preporuka ISO kroz takve standarde u zemljama kojima je ta pomcć potrebna. Na taj način bi se doprinelo i daljem razvoju međunarodne standardizacije.

Imajući u vidu da preporuke ISO imaju za cilj unapređenje međunarodne saradnje. iJ. razmene robe i usluga, neophodno je da Savet ISO preduzme i nadalje odgovarajuće mere u cilju pojačanja primene preporuka ISO u nacionalnim standardima.

Inž. Vitrović je predložio. da se prcduži sprovođenje ankete ı u budućnosti, jer rezultati ankete ukazuju na značajne momente i pružaju mogućnost donošenja odgovarajućih zaključaka. Takođe Je predložio, da se i za Generamnu skupštinu pripremaju izveštaji o stanju po ovom problemu s obzirom na njegovu vanrednu važnost.

Posle završetka diskusije Savet je usvojio rezoluciju, u kojoj su potpuno obuhvaćeni predlozi jugoslovenskog. delegata.

O naučnim principima standardizacije, u ime predsednika Stalnog komiteta za proučavanje naučnih principa standardizacije (STACO) g. A. Caquota, bivšeg predsednika ISO. izveštaj je podneo g. Birlć, generalni direkor AFNOR-a i potpredsednik ISO. Ovaj izveštaj sadrži dokumenta pod sledećim naslovima:

— Koordinacija standarda u inč i metričkim merama, — Standardizacija industrijskih proizvoda i — Ciljevi standardizacije.

Posle diskusije po ovim interesantnim dokumentima Savet ih je prihvatio s tim da se razašalju sekretarijatima tehničkih komiteta i zavodima za standardizaciju učlanjenih zemalja na razmatranje ı even= tualne primedbe. |

Po rezoluciji STACO, kojom su konstatovane razlike između izvesnih tehničkih propisa pojedinih zemalja, koje dovode do teškoća u međunarodnim odnosima, Savet je rešio da se nastavi proučavanje tog pitanja uz učešće koordinacionog komiteta (PLACO).

Po pitanjima standardizacije kartoteka standarda Savet je rešio da se ukine Komitet koji Je obrađivao ta pitanja (CICS), jer je, uglavnom, završio zadatak s tim da se zaduži Gen. sekretarijat za obavljanje tekućih poslova uz eventualnu pomoć Tehničkog komiteta ISO/TC 46 — Dokumentacija.

O vezama sa drugim međunarodnim organizacijama Generalni sekretarijat je podneo nacrt Uputsviava o vezi tehničkih komiteta ISO sa drugim međunarodnim organizacijama, koji je Savet usvojio s tim da se po isteku probnog perioda umoli Komitet za direktive (DICO) da izvrši reviziju ovih Uputstava.

Savet je odobrio izveštaje pojedinih oficira za vezu ISO sa određenim međunarodnim organizacijama i to:

— sa Organizacijom ujedinjenih nacija (OUN) koji je podneo g. R. Gay, direktor ASA;

— sa Organizacijom za poljoprivredu i ishranu OUN (FAO), koji je podneo g. C. Rossi, direktor Ttalijanskog: biroa za standardizaciju;

— sa UNESCO, koji je podneo general P. Salmon, Komesar za standardizaciju francuskog Ministarstva industrije 1 trgovine;

— sa Međunarodnom organizacijom rada (O1T), koji je podneo g. Birle, gen. direktor AFENOR-a;