JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA KOTRLJAJNIH LEŽAJA I EKONOMSKI ASPEKTI TE STANDARDIZACIJE

Pitanje, kako standardizacija ekonomski utiče na privredu kao celinu, neku njenu granu ili grupu proizvoda, sigurno da ima opravdanog društvenog značaja i da predstavlja predmet interesovanja kako ustanove koja se standardizacijom bavi, tako, možda još više, državnih organa koji ovu aktivnost u privrednom sklopu treba da definišu i postave.

Standardizacija kotrljajnih ležaja na kojoj se kod nas već duže vremena radi i koja mi je Do problematici veoma bliska, mogla bi možda da posluži kao osnov da se pokuša dati ekonomski aspekt standardizacije kao aktivnosti sa određenim ciljem.

Tako je posao na standardizaciji kotrljajnih ležaja kod nas u početnoj fazi, Jer osim uvodnih osnovnih standarda još nismo osnažili one najbitnije, ipak se već doneti standardi sasvim određeno mogu da ocene po svom ekonomskom značaju.

Govoreći o problemu standarda sa ekonomskog aspekta moramo čitav kompleks razdvojiti u dva osnovna područja:

— uticaj standarda iz oblasti kotrljajnih ležaja na buduće poslove, odnosno buduću potrošnju, i

— uticaj standarda na dosadanje programe u industriji, odnosno na dosadanji asortiman potrošnje i primene ležajeva.

Standardom smo propisali planove spoljnih mera koji obuhvataju redove prečnika i redove širina, odnosno redove mera za razne vrste kotrljajnih ležaja. Time smo stvorili uslove da se za nove konstrukcije, nove proizvodne programe, rekonstrukcije i usavršavanja postojećih proizvoda, potrošači kotrljajnih ležaja na osnovu autentičnog dokumenta, jugoslovenskog standarda, mogu da oslone pri izboru ležaja u pogledu njihovih dimenzija. Uz standard koji daje podatke o planu spoljnih mera obuhvatili smo kroz jugoslovenski standard i uputstva za izbor potrebnih mera. Ne ulazeći u detalje, napomenimo samo da smo predvideli, u vidu preporuke (ništa ne stoji na putu da se vremenom ta preporuka pretvori u obaveznu formulaciju standarda), da korisnici, tj. potrošači, pre nego što se odluče za izbor nekog ležaja iz oblasti standardnog reda mera konsultuju proizvođače ležaja u pogledu raspoloživosti ležaja koji im odgovara. Standard je time trasirao put kako se ležaj izabira, obezbeđujući takav izbor koji je u skladu sa programima proizvodnje kod proizvođača, a to zajedno predstavlja dobru bazu da se ubuduće asortiman koji se troši održava ne samo u okvirima standardizovanih planova spoljnih mera za razne vrste ležajeva već i u okvirima proizvodnih programa proizvođača ležaja. Time je stvorena garancija da sa razvojem industrije, odnosno razvojem potrošnje kotrljajnih ležaja, neće nekontrolisano, pa, dakle, ni neekonomski da raste asortiman utičući direktno na smanjenje ekonomičnosti proizvodnje kod proizvođača ı na smanjenje ekonomičnosti kod potrošača (povećani stokovi rezervnih delova, teškoće proširenog asortimana u servisnoj službi, itd.).

Dakle, standardizacija za perspektivu znači određeni red kroz utvrđeni postupak kako se potrošač i proizvođač sporazumevaju u pogledu dimenzija i asortimana ležaja čisto sa gledišta geometrije i oblika.

Standardi na kojima sada radimo, a koji vbuhvataju eksploatacione karakteristike kotrljajnih ležaja, predstavljaće korak dalje u istom smislu, ali u vezi sa eksploatacionim karakteristikama. Naime, standardi će tačno propisati metode proračuna statičke ı dinamičke moći nošenja, a to će biti pouzdano sredstvo sporazumevanja između proizvođača ı potrošača, jer će standardizovanim postupkom potrošač biti u stanju da odredi statičku ili dinamičku moć nošenja za svoj slučaj koji rešava, 1 na bazi takvih zahteva moći će da se dogovara sa proizvođačem ležaja. Opet, dakle, postupak koji omogućuje održavanje raspoloživog asortimana proizvodnje i potrošnje u okvirima koji će biti kompromis između ekonomskih i tehničkih zahteva, odnosno potreba.

Konkretno za situaciju u kojoj se nalazimo, gde danas trošimo za razne potrebe, prve dčradnjc ili za održavanje postojećih mašina, uređaja ı opreme oko 2150 vrsta ı redova mera ležajeva, dosadašnji važeći jugoslovenski standardi, kao ı oni na kojima sada radimo, biće dovoljno pouzdana barijera koja će sprečavati širenje asortimana vrsta i redova mera kotrljajnih ležaja. Napominjemo samo da se danas u svetu proizvodi preko 6000 vrsta ı redova mera kotrljajnih ležaja ı to onih koji su sadržani u katalozima proizvođača. Sigurno Je da se još proizvodi, mimo kataloga, po posebnim zahtevima, preko 1500 vrsta i redova mera, pa zadržavanje asortimana potrošnje u današnjim granicama za nas, odnosno našu privredu i nacionalnu ekonomiku, veoma mnogo znači,