JUS standardizacija

POVODOM STAVLJANJA NA JAVNU DISKUSIJU PREDLOGA JUS M.BI.021 I 023

Stručna komisija za standarde vijčane robe donela je na zasedanju od 24. do 26. IX 1962. zaključak da je potrebno da se standard JUS M.BIl.021 — Tehnički propisi za izradu i isporuku vijaka i navrtki — koji je na snazi od 1957. god., podvrgne reviziji u cilju usklađivanja sa iskustvima stečenim u toku njegove primene, kao i sa novinama, naročito na polju kontrole kvaliteta. ·Na tom prvom zasedanju utvrđene su osnovne smernice za fu reviziju. Odlučeno je, pre svega, da se odvoje propisi za vijčanu robu za široku potrošnju, t.zv. trgovački kvalitet, od propisa za kvalitetne vijke, a sem toga, da se odvoje propisi za vijke za drvo i za vijke za lim.

Na osnovu tih smernica izrađeni su nacrti predloga propisa za vijke za široku potrošnju (za taj standard zadržata je oznaka JUS M.B1I.021) i za kvalitetne vijke (pod novom oznakom JUS M.BI.023). Ti nacrti pretreseni su na drugom zasedanju Komisije, održanom 29. i 30. X 1963. god.

Na tom zasedanju donete su odluke o nekim značajnim izmenama i dopunama izr?đenih nacrta. Na osnovu tih odluka, nacrti predloga su ponovo redigovani i u novoj redakciji se stavljaju na javnu diskusiju. /

Najvažnija novina u novoj redakciji ovih predloga standarđa je primena metoda statističke kontrole kvaliteta na prijemno proveravanje kvaliteta vijaka. Klasičan načim određivanja broja uzoraka u određenom procentu količine vijaka, dakle, linearni porast broja uzoraka, proporcionalno porastu količine isporučenih vijaka, koji je do sada primenjivan, zamenjuje se porastom broja uzoraka u zavisnosti od porasta broja isporučenih vijaka po metodi statističke kontrole, koja omogućuje da se u slučaju masovne proizvodnje ispitivanjem znatno manjeg broja uzoraka dobiju rezultati koji sa visokim procentom verovatnoće predstavljaju realnu sliku kvaliteta cele isporuke. Primenom ispitivanja u dve etape (sistem dvokratnog uzimanja uzoraka) omogućava se da se u slučaju kvalitetne robe broj ispitanih komada još znatno smanji.

Drugu novinu predstavlja veliko uprošćenje tretmana vijčane robe za široku potrošnju i svođenje zahteva koji se stavljaju na tu robu na zaista meophodni minimum. Nasuprot tome, zahtevi koji se stavljaju na vijčanu robu višeg kvaliteta u izvesnoj meri su pooštreni.

Dalje, u novoj redakciji je ostavljena veća mogućnost proizvođaču da bira ishodnce materijale i tehnološki postupak, a korisniku da u slučaju potrebe odstupi od izvesnih odredaba sekundarnog značaja. j

Najzad, u novim predlozima standarda izvršene su mnogobrojne redakcijske izmene u odnosu na prvo izdanje JUS M.B1.021, tako da je standard u celini potpuno prerađen.

inž. B. Stanković