JUS standardizacija

POVODOM STAVLJANJA NA JAVNU DISKUSIJU NACRTA PREDLOGA JUGOSLOVENSKIH STANDARDA ZA POLIETILENSKE CEVI ZA HLADNU VODU

Polietilen, koji je u početku svoga razvoja bio primenjivan gotovo isključivo kao dielektrik, vrlo je brzo našao široku primenu u građevinarstvu i poljoprivredi, bilo kao hidroizolacioni materijal, bilo kao materijal za izradu cevi za transport hladne vode.

Zahvaljujući svojoj parafinskoj strukturi polietilen se odlikuje izvanrednom hemijskom internošću, te zbog toga ima mnoge prednosti u odnosu na ostale materijale koji se koriste za transport hladne vode i raznih hemikalija.

Osnovne karakteristike polietilenskih cevi su sledeće:

J]. Inertnost na uticaj vode i mnogih hemikalija.. ı Dok metalne cevi redovito podležu koroziji pod uticajem vode ı hemikalija, dotle su polietilenske cevi potpuno otporne, tako da voda nema nikakav uticaj na njihove mehaničke osobine.

2. Tečnosti koje se transportuju polietilenskim cevima ne mogu se zagaditi pošto su te cevi bez mirisa, ukusa i potpuno neotrovne. To je od posebnog značaja kod transporta pijaće vode.

3. Specifična težina polietilena (0,92 do 0,93) znatno je niža od specifične težine drugih plastičnih materijala i metala koji se upotrebljavaju za izradu cevi.

4. Toplotna provodljivost polietilena znatno je niža od toplotne provodljivosti metala, tako da tečnost koja se transportuje polietilenskim cevima sporije prima temperaturu okoline.

5. Vrlo je značajna elastičnost polietilena na niskim temperaturama (do —40 "C), te ne postoji opasnost pucanja cevi usled smrzavanja vode unutar cevi.

6. Polietilenske cevi su veoma otporne na lom, te podnose znatna opterećenja bez opasnosti od trajnih deformacija. |

7. Zahvaljujući svojoj savitljivosti, polietilenske cevi se mogu isporučivati u namotajima velikih kontinuiranih dužina, što olakšava transport, uskladištenje, rukovanje i montažu.

8. Spajanje polietilenskih cevi može se vršiti pomoću raznih fitinga kakvi se, slični ili isti, upotrebljavaju i za spajanje cevi iz klasičnih materijala.

9. Unutrašnjost polietilenskih cevi je glatka, te ne postoji opasnost nagomilavanja raznih taloga koji bi mogli dovesti do začepljenja cevi. Usled velike glatkoće, protočnost polietilenskih cevi Je veća nego kod odgovarajućih klasičnih cevi.

10. Polietilenske cevi ne predstavljaju podlogu za razvoj mikroorganizama. Do danas nisu nađeni sojevi mikroorganizama koji bi se mogli razvijati i rasti na visokomolekularnim parafinima.

Za ilustraciju naglog porasta primene polietilenskih cevi mogu nam poslužiti podaci iz SAD, iz kojih je vidljivo da je u 1959. godini upotrebljeno 25 000 tona polietilena za izradu cevi, u 1960. oko 27 500 tona, a već u 1961. godini proizvedeno je i upotrebljeno oko 36 000 tona polietilenskih cevi.

Kod nas je primena polietilenskih cevi za hladnu vodu tek u početnoj fazi, te zbog toga smatramo da je upravo sada najpovoljniji momenat da se povede akcija za izdavanje standarda koji bi definisali karakteristike polietilenske mase, kontrolu kvaliteta mase, dimenzionalne karakteristike cevi, ispitivanje kvaliteta cevi, način označavanja i način isporuke. U tom cilju izrađeni su nacrti predloga standarda za polietilenske cevi za provod hladne vode.

Kod sastavljanja navedenih predloga standarda korišćeni su britanski standardi (BS 1973/53 i 1972/61) i nemački standardi (DIN 8072, 8073 i 16933), vodeći pri tome računa o preporukama međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO TC 5/SC 6 Secretariat — 68/128; ISO TC 5/SC 6 Denmark 4/134).

| U nastavku rada na ovom području takođe će se izraditi nacrti predloga standarda za načine spajanja i montažu polietilenskih cevi, sa konkretnim uputstvima za praktičnu primenu.

Predlog standarda za pclietilenske cevi za transport hladne vode stavlja se na diskusiju i očekuje se da će ga sva zainteresovana poduzeća i ustanove proučiti, te da će svojim primedbama i sugestijama pomoći da se izvrše dopune i korekcije, što će omogućiti izdavanje konačnog standarda u najskorije vreme.

Dr Dragutin Fleš Inž. Vlasta Ljubić Inž. Srećko Stefanac

.

\ adaunu aupsLa ia a — kec –-Bueđnaašap aki - ue gua – lisa —agur i Bi -aaluanr ii Baču TUE “u “u