JUS standardizacija

6 . . STANDARDIZACIJA

— okruglog bušenog rešeta sa otvorima 3 mm u prečniku,

— žičanog sita sa otvorima 0,3 mm u prečniku,

— dna za-skupljanje prašine.

Duvan se prosejava na situ ravnomernim pokretima od 180 titraja (na obe strane) u toku 100 do 102 sekunđe. Prašina koja ostaje pri prosejavanju na dnu sita meri se i obračunava u procentima po formuli:

T x 100 T,

P=

gde je: T = masa prašine u gramima, Ti =, masa izmerenog duvana (ovlažena do 15% vlažnosti) u gramima.

7.207 Za određivanje vlažnosti cigareta izdvoje se dve jednake količine cigareta. Pažljivo se izdvoji papir od duvana i odmah se pristupi analizi. Postoje dve metode: klasična (arbitražna) i ubrzana. Za brzo određivanje vlage mogu se koristiti i posebni aparati na principu električnog otpora.

7.207.1 Prema arbitražnoj metodi uzimaju se dva uzorka od po 2 do 3 grama cigaretnog duvana i stavljaju u odvojene, prethodno osušene i izmetene staklene ili aluminijumske sudove. Sudovi sa duvanom drže se 3 sata u aparatu za, sušenje na temperaturi 95 "C. Posle toga duvan se u malim sudovima stavlja u hladnjak radi hlađenja, pa zatim meri. Vlažnost (V) u procentima izračunava se za svako merenje odvojeno po formuli:

T-T . V=-_!x100 T, gde je: T = izmerena količina duvana pre sušenja, a gramima, Ti = izmerena količina duvana posle sušenja, u gramima.

Srednja aritmetička vrednost dva merenja predstavlja vlažnost ispitivanog duvana. Dozvoljava se razlika između dva merenja najviše od 0,3%. .

7.207.2 Prema ubrzanoj metodi uzimaju se dva uzorka duvana po 5 grama i stavljaju u tankom ujednačanom sloju u odvojene tarirane metalne sudove površine 176cm?, dubine 2 mm. Metalni sudovi sa duvanom stavljaju se u sušnicu koja je snabdevena u donjem delu otvorima, za pojačani tok vazduha, a u gornjem, ispusnim čunkom prečnika 7 do 8 cm i visine 125 cm. y Sušenje ovih uzoraka vrši se na temperaturi 100 do 105 "C u 20 minuta. Posle toga se sud sa duvanom odmah (bez hlađenja) izmeri.

Vlažnost (V) u procentima, obračunava se za svako merenje odvojeno, po formuli: ~ ~

5g—T

VV (8—T,)) x 100 1

gde je:

Ti = masa duvana posle sušenja, u gramima.

Za vlažnost jedne partije cigareta uzima se srednja aritmetička vrednost od 2 izmerena uzorka. Dozvoljava se razlika dva merenja najviše od 0,5%. Vlažnost ambalaže određuje se sličnim postupkom.

7.208 Primena recepture. utvrđene u specifikaciji proverava se hemijskom analizom uzoraka cigareta ili degustacijom (ukus, aroma, jačina, oštrina, sagorevanje. i pepeo), ili kombinacijom, ovih načina. Kao dokumentacija primene recepture mogu da posluže i redovne hemijske analize koje poseduje proizvođač,

7.200 „Hemijske analize na kojima se zasniva ocena kvaliteta obuhvataju: određivanje nikotina, belančevina, OPpdO8 azota i ukupnih reducirajućih materija iz kojih se izračunava koeficijent kvaliteta.

8 Prevoz, smeštanje i čuvanje

8.1 Sredstva za prevoz cigareta moraju biti suva, čista i bez stranih mirisa. Cigarete moraju biti zaštićene od atmosferskih uticaja.

8.2 U toku prevoza transportne jedinice moraju biti PL Odf složene, a utovar i istovar brižljivo obavljeni.

8.3 Transport cigareta ne sme se vršiti zajedno sa robom koja je jako kvarljiva ili ima strane mirise.

8.4 Prostorije za uskladištavanje cigareta moraju biti suve, čiste, sa dobrom venitilacijom, bez stranih mirisa. One moraju biti tako građene da zaštićavaju cigarete od spoljnih uticaja.

8.5 Sanduci ili kutije sa cigaretama moraju biti izdignuti od poda u prizemnim EPL SJ EB najmanje 10 cm, a od zidova udaljeni najmanje 30 cm.

8.6 Uskladištenje se ne sme vršiti zajedno sa robom koja je lako kvarljiva ili koja ima strane mirise.