JUS standardizacija
u
ra O a iznio a 0 a ! a a ._p |____STANDARDIZACIJA · ar Ž
~ e ani ~. OU Lo NAL a __T MA" luce a OB U u a M i” LO e . a a "okt TC SO.HMMI— Re" OL aj - M VO vap" , :
OSNOVA DONESENIH PREPORUKA TEHNIČKOG KOMITETA 61
Potrebno je uočiti da su gotovo sve preporuke Tehničkog komiteta 61 u osnovi standardi ASTM-a, manje ili više nadopurjeni s primjedbama ostalih članova Komiteta. To za evropske zemlje ima stanovitih posljedica i stoga, prilikom preuzimanja ISO preporuka, treba oprezno ispitati kakvo je stvarno stanje opreme u zemlji, kako se ne bi pojzdine ustanove našle u velikim teškcćama zbog toga što im oprema ne odgovara. Također se mora naglasiti da prilikom izrade nacionalnih standarda treba nastojati ukloniti neke pojave koje karakteriziraju rad u Tehničkom kcmitetu 61. .
lako se na izradi pojedinih preporuka vrlo ozbiljno radi, ipak se osjeća da ne postoji povezanost između često vrlo sličnih standarda. To treba u nacionalnom standardu izbjeći.
Jedan vrlo karakterističan primjer su ISO preporuke za ispitivanje zatezne čvrstoće, pritiskivanja i savijanja. Statistička obrada rezultata javila se tri puta, svaki put nešto drugačije obrađena, isti pojmovi su u svakom standardu označeni drugim simbolima i slično. Ovo je prilikom usvajanja nacionalnog standarda uočeno i ispravljeno. Izrađen je posebni standard: »Terminologija, definicije i oznake za mehanička ispitivanja plastičnih masa pri statičkom dejstvu sile« (JUS G.S2.511) koji je za istovrsne pojmove propisao istovetne simbole a statička obrada rezultata se javlja samo jednom i slično. :
Često su u radu Tehničkog komiteta 61 nužni i kompromisi, pa su tako standardizirane dvije metode za ispitivanje udarne čvrstoće: Charpy i Dynstat, a standardizirane su i tri različite temperature i tri različita stupnja vlažnosti vazduha. |
Treba ukazati ı na činjenicu da rad na izradi pojedinih preporuka traje 3 do 4 godine (sastanci se održavaju jednom godišnje u trajanju od oko tjedan dana) što na izvjestan način dovodi standard u teškoće,
” zbog sve naglijeg razvoja nauke.
Međutim, uprkos navedenih nedostataka i teškoća, uloga Tehničkog komiteta 61 na standardizaciji s područja plastičnih materija je veoma velika, a naročito je velika njena važnost za manje zemlje, gde naučno istraživački rad tek uzima maha, jer ti standardi pružaju u jednom jasnom i sažetom obliku postojeća znanja najpoznatijih stručnjaka i zemalja.
RAD JUGOSLOVENSKIH STRUČNJAKA U TEHNIČKOM KOMITETU 61
U nekoliko navrata jugoslovenski stručnjaci sudjelovali su aktivnije u radu Kcmiteta 61.
Na žalost, za sada Jugoslavija sudjeluje samo u svojstvu posmatrača. To je na izvjestan način odraz i dosta loše situacije u nas na tom području. Broj stručnjaka u ovoj oblasti je još uvijek mali, a onih koji bi mogli da rade, posebno samostalno na standardizaciji, još je manji.
Mora se pored toga naglasiti da su gotovo sve istočnoevropske zemlje bile do sada domaćini godišnjih zasedanja Tehničkog komiteta 61 i to redom: Varšava, Prag, Budimpešta i Bukurešt i da je Prag ponovo domaćin u 1969. godini. Ovo navodimo kao podatak koji dovoljno ilustruje.
Na zasedanju koje je održano u septembru 1965. godine u Bukureštu, rumunsku delegaciju sačinjavala su 34 člana. -
Već u više navrata odgovorni rukovodioci Tehničkog komiteta 61 su izrazili želju da Jugoslavija bude domaćin jednog od idućih godišnjih zasedanja. To, međutim, zahtjeva da Jugoslavija postane aktivni član, s Jedne strane, i znatna finansijska sredstva s druge strane, koja bi se jedino mogla obezbediti prihvatanjem finansiranja od strane privrednih organizacija i institucija.
Da bi Jugoslavija mogla aktivno djelovati u radu Komiteta mora se povesti računa o Još jednoj veoma važnoj činjenici.
_ Kada neki stručnjak započne rad u nekoj radnoj grupi on ne može biti svake godine mijenjan. Mora se održavati kontinuitet delegirarja uvijek istog lica. To na žalost nije uvijek moguće, ali je to osnovni uvjet za uspješan rad. Stoga bi trebalo možda na jednom posebnom sastanku s najodgovornijim rukovodiocima zainteresovanih organizacija ugovoriti stalnost delegiranih ličnosti.
Za sada, broj visokoškolskih ustanova koje sudjeluju u radu Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju na standardizaciji s područja plastičnih materija nije velik, ali on će se povećati tokom vremena. Budući da se očekuje sudjzlovanje visokoškolskih ustanova na visokonaučnom nivou, moguće je očekivati da će se iz tih redova moći delegirati predstavnici za ISO/TC 61. U tom slučaju bi trebalo osigurati odgovarajuća finansijska sredstva za njihovo sudjcelovanje, jer visokoškolske ustanove nisu u mogućnosti da same obezbjeđuju finansijska sredstva. . ;
VAŽNOST PRAVILNE TERMINOLOGIJE
P. Dubois, direktor Le Centre d'etude des Matičres Plastiques i Bureau du Normalisation des Matičres Plastiques, već je 1952. godine uočio važnost što jednoznačnije terminologije i podnio prvi prijedlog za trojezični stručni rječnik. Prvi rječnik imao je oko 920 izraza (dokument R-194 od 1961. godine), a sada je dopunjen s daljih 170 izraza. Taj rad trajao je nekoliko godina i urodio je značajnim rezultatcm.
| Taj rječnik je kasnije prevođen i na ostale jezike, pa je tako i Jugoslovenski zavod za standardizaciju izdao prijedlog nacrta: Plastične mase — Terminologija izrađena na pet jezika (JUS G.C0.012), koji je sada u fazi razmatranja. -