JUS standardizacija

GRUPNO ZASEDANJE MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA STANDARDIZACIJU (ISO) U MOSKVI

Komitet za standarde SSSR-a bio je domaćin VII zasedanja Generalne skupštine Međunarcdne organizacije za standardizaciju (ISO), u okviru kog su održana i zasedanja niza drugih organa ISO u vremenu od 13. do 28. juna 1967. godine na Univerzitetu Lomonosova u Moskvi. ::

Održavanje ovih zasedanja u Moskvi podudarilo se sa proslavom 50-godišnjice oktobarske revolucije, kojoj je u SSSR-u posvećena cela 1967. godina.

Zasedanja ISO obuhvatila su ukupno 54 različita radna i rukovodeća tela te međunarcdne organizacije i to 20 tehničkih komiteta, 11 potkomiteta i 13 radnih grupa, zatim 9 posebnih komiteta Saveta, zasedanje Saveta i Generalne skupštine ISO. Na dan 28. juna održan je Simpozijum o standardizaciji.

Svečano otvaranje održano je 14. juna u novoj palati Vrhovnog sovjeta u Kremlju. Tom prilikom, goste je pozdravio potpredsednik Ministarskog saveta SSSR-a V. N. Novikov prenevši poruku premijera A. N. Kosigina, u kojoj je između ostalog istaknuto sledeće:

»Mi pridajemo veliku važnost radu u oblasti standardizacije i nastojimo da ojačamo ulogu standarda u poboljšanju kvaliteta proizvodnje i u napretku tehnike, tako da standardi budu aktivno sredstvo u izvršavanju ciljeva narodne privrede....

S obzirom na veliku važnost standarda za uzajamnu razmenu robe i za naučno-tehničku saradnju, sovjetska vlada smatra aktivno učešće u radu na međunarodnoj standardizaciji korisnim za naše organizacije.

Nadamo se, da će VII zasedanje ISO biti uspešno i da će doprineti jačanju veza u oblasti nauke i tehnike, poslovne saradnje i međunarodnog sporazumevanja.ć o Zatim je potpredsednik Novikov ukazao između ostalog i na sledeće: »Primena standardizacije ima važan udeo u uvođenju i efikasnom korišćenju sadašnjih dostignuća nauke i tehnike. To je baza kojom se omogućuje precizno utvrđivanje fizičkih svojstava supstanca i materi| jala i ustanovljavanje sredstava i metoda za izvršavanje merenja.

Naučno zasnovani standardi omogućuju regulisanje zahteva u pogledu kvaliteta proizvoda, efikasnijeg rešavanja problema izbora tipova i veličina proizvoda i određivanje najracionalnijih načina proizvodnje i ispitivanja.

U Sovjetskom Savezu poklanja se velika pažnja problemima standardizacije.,To je zasnovano na činjenici da je u našoj zemlji program standardizacije sastavni deo državnih dugoročnih i tekućih planova za razvoj naše narodne privrede.

Ujedno, sovjetska vlada pridaje veliku važnost standardizaciji kao jednom od osnovnih uslova za razvoj uspešne naučno-tehničke saradnje među zemljama i širenje spoljne trgovine.«

Dr inž. V. Bojcov, predsednik Komiteta standarda SSSR-a, rekao je između ostalog i sledeće:

»Danas se ne može govoriti o privrednim dostignućima — bilo u industriji ili potrošnji — a da se ne ukaže na ulogu i značaj standardizacije.

Opšte je priznato, da se privreda bilo koje zemlje ne može uspešno razvijati bez svrsishodno organizovanog rađa na standardizaciji... ; '

Brz razvoj međunarodne robne razmene imperativno zahteva odgovarajuće uslove potpunog sporazumevanja između prodavca i kupca. Standardi, koji obuhvataju zajedničko iskustvo mnogih zemalja, su sredstvo za obezbeđenje jedinstvenih uslova, zamenljivosti i unificiranih metoda ispitivanja ı utvrđivanja kvaliteta proizvoda. Oni stvaraju uslove za uspostavljanje i razvoj privrednih i naučno-tehničkih odnosa među zemljama.

Treba takođe voditi računa o tome da je, usled složenosti današnje tehnike — strožiji zahtevi u pogledu preciznosti, sigurnosti i veka trajanja mašina, i tešnja povezanost industrije — problem kvaliteta postao krajnje važan faktor i neophodan uslov za dalji napredak tehnike.«

_