JUS standardizacija
| STANDARDIZACIJA
Postupak
Iseče se duguljasta epruveta ili se na proizvođu oblika trake označi na sređini razmak od 25 mm i zatim se epruveta razvlači dok se označena dužina nije povećala za 10%. U ovom položaju se epruveta učvrsti u okvir i u toku 4 nedelje
u vremenskom intervalu april—oktobar ili 8 nedelja u vremenskom intervalu novembar—mart izloži slobodnom dejstvu atmosfere.
Veći stepen zatezanja se može predvideti sporazumom između zainteresovanih strana. Takođe se sporazumom mogu predviđeti i drugi periodi izlaganja.
Ako je proizvod prstenastog oblika, ne primenjuje se napred propisano zatezanje, Već se suprotna mesta na prečniku spoje i tako spojen proizvod izloži dejstvu atmosfere.
Ispitivanje posle izlaganja atmosferskom uticaju
Posle propisanog perioda izlaganja ispituju se promene spoljašnjeg izgleda epruvete, promene tvrdoće, a ukoliko su ispitivanja sprovedena na epruvetama za ispitivanje zatezne čvrstoće ođređuju se promene zatezne čvrstoće. Na proizvodu se ne smeju pojaviti naprsline u toku ugovorenog vremena. n
Zapisnik o ispitivanju
Zapisnik o ispitivanju treba da sadrži sledeće podatke:
— oblik epruvete i kvalitet gume,
— datum početka izlaganja i potpun opis uslova izlaganja i vreme trajanja,
— Opis spoljašnjeg izgleda epruvete (bez naprsline — pukotine ili druge promene).
Veza sa drugim stanđardima
JUS G.S0.050 — Stanđardna atmosfera za kondicioniranje i ispitivanje uzoraka gume i plastičnih masa JUS G.S2.127 — Fizikalna ispitivanja gume. Određivanje zatezne čvrstoće i izduženja vulkanizirane prirodne ili sintetičke gume
DK 621. 882. 1: 621. 753. 39 ~
Predlog br. 7587 · KRSTASTI UREZI ZA GLAVE VIJAKA
Cross recesses for heads of screws
II IT ——oIs——–2—Z—–1–101&>1u10g1"T–.GFT –ı'ı : IT UA O a
Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1. jun 1968. dO O O OI a O O OV O ri
Ovaj standard je nastao revizijom standarda JUS M. BI .015, izdanje 1957. god. Pri tome su izvršene suštinske izmene standarda u pogledu geometrijskih karakteristika krstastih ureza, pri čemu se pošlo od novog oblika, danas opšte prihvaćenog u svetu. Sem toga, standard je dopunjen odeljcima koji se odnose na proveravanje.
Predmet standarda
Ovaj standard propisuje oblik i mere krstastih ureza za glave vijaka (u đaljem tekstu »urezi»), kao i aparat za proveru đubine ureza, sa uputstvom za način provere. Sem toga, on sađrži i teorijske osnove za proračun mera ureza koje zavise od oblika glave vijka.
Osnovne mere
Urezi po ovom stanđarđu izvođe se u pet veličina koje se označavaju brojevima 0 do 4,
Na sl. 1 prikazan je oblik ureza po ovom stanđarđu, a u tabeli 1 date su teorijske vrednosti osnovnih mera, tJ. vrednosti koje odgovaraju iđealnom obliku ureza.