JUS standardizacija
Tok ispitivanja
Opšti postupak
Izmere se sve posude sa svojim poklopcima sa tačnošću 0,1 mg; stave se u komoru koja je nameštena na uslov A ili B, pošto se poklopci, koji se ostavljaju sa spoljašnje (leve) strane, prethodno skinu. Posle određenih uzastopnih vremenskih intervala mere se posude. Merenje posuda treba sprovesti prema sledećem:
Posude se izvade iz komore pomoću mašica ili pincete, pokriju se odgovarajućim poklopcima (isti broj suda i poklopca) i ostave se na sobnoj temperaturi. Izmere se sa tačnošću 0,1 mg, i zatim se poklopci skiđaju a posude ponovo stave u komoru.
Treba voditi računa o tome da se posude brzo vade, u malim grupama i uvek isti brojevi, tako da ceo postupak merenja traje uvek isto vreme,
Mogu se primeniti i posude bez poklopaca, ali u ovim slučajevima preporučuje se primena slepe probe prema tač. 7.22; pri prednjem prenošenju i hlađenju posuda se mora držati u eksikatoru sa kalcijumhloridom.
Intervali merenja su 24, 48 ili 96 sati. Izbor zavisi od brzine propustljivosti ispitivane folije, povećanje mase između dva uzastopna merenja treba da bude najmanje 5 mg.
Ako prvo merenje pokazuje suviše veliko ili malo povećanje mase, naveđeni interval merenja se može izmeniti. Merenja se nastavljaju sve đok porast mase po Jeđinici vremena ne postane konstantan u granicama od 5%, u odnosu na dva uzastopna merenja.
Napomena 3. — Povećanje mase se može grafički predstaviti kao funkcija vremena, a ispitivanje je završeno kada tri ili četiri tačke koje leže na pravoj liniji pokazuju konstantnu brzinu propustljivosti vođene pare,
Ispitivanje se mora završiti pre nego što je dejstvo desikativnog sredstva smanjeno. Praktično, 20 g kalcijumhloriđa sposobno je da apsorbuje više od 2 g vođe.
Primena slepih proba
Ako uzorak ima malu brzinu propustijivosti, i znatnu debljinu, i ako je znatno higroskopan, preporučuje se ispitivanje sprovesti na dve ili više slepih proba i to na svakih deset normalnih ispitivanja, pripremljenih na isti način ali bez desikativnog sredstva. Sva merenja mase se zatim korigiraju za svaki vremenski interval sa prosečnom promenom mase slepe probe koja Je na isti način tretirana.
Izračunavanje rezultata Brzina propustljivosti vodene pare se izračunava za svako ispitivanje prema sledećoj formuli:
240 m O O gde je: Po = propustljivost vodene pare, u g/m?; 4 =>= deo površine epruvete na kojoj je izvršeno ispitivanje, u cmž, t = ukupno trajanje poslednja dva perioda izlaganja, u satima, m == povećanje mase suda sa epruvetom u toku vremena #, u mg. Napomena 4. — Ako se mere mase nacrtaju kao funkcija vremena, brzina propustljivosti se može izračunati iz prave linije koja se najbolje poklapa u poslednje 3 ili 4 tačke. Aritmetička srednja vrednost se izračunava iz većeg broja sklopova (posuda sa ispitivanim materijalom) pojedinih uzora– ka ispitivanog materijala i pojedinačnih površina.
Zapisnik o ispitivanju
U zapisniku o ispitivanju treba navesti: — potpun opis ispitivanog materijala, debljinu i spoljašnju površinu izloženu vodenoj pari u toku ispitivanja;
— primenjenu atmosferu, A ili B; — pojedinačno dobivene rezultate;
— aritmetičku srednju vrednost, ako najveća razlika između pojedinačnih rezultata i srednje vrednosti ne prelazi 10 procenata od srednje vrednosti, kao i
— druge podatke postupka koji su ostavljeni slobodnom izboru ili nisu obuhvaćeni u standardu, kao i druge podatke o promeni epruvete.
Veza sa đrugim stanđardima
JUS G.S0.051 — Plastične mase. Postupci za održavanje konstantne relativne vlažnosti u malim prostorima pomoću vodenih rastvora