JUS standardizacija

16 | i STANDARDIZACIJA : OBRAZLOŽENJE UZ PREDLOGE STANDARDA IZ PLASTIČNIH MASA

Sve veća primena plastičnih masa za pojedine namene zahteva poznavanje osnovnih i posebnih karakteristika raznih proizvoda kao što su ploče, folije, veštačke kože i drugo.

S obzirom na mogućnosti bojenja plastičnih masa u samoj masi pri izboru materijala koji je izložen sunčanoj svetlosti kao što je: veštačka koža, roletne od plastičnih masa, razne obojene ploče za građevine, obojene folije i tanke ploče, neophodno je potrebno poznavanje ovih karakteristika, te su u predlogu JUS G.S2.656 i JUS G.S2.657 date metode za ova ispitivanja. Metoda propisana u JUS G.S2.656 omogućuje sprovođenje ispitivanja bez nabavke posebnih aparata; jedini je nedostatak što je vezana za duži period ispitivanja. Metoda opisana u JUS G.S2.657 omogućuje brže određivanje postojanosti boje prema svetlosti u aparatu sa ksenonskom svetiljkom.

Sve veća proizvodnja i primena plastičnih folija za pakovanje i druge namene u poljoprivredi i zgradarstvu, nameće potrebu poznavanja opštih karakteristika folija (debljinu, zateznu čvrstoću, izduženje, dalje cepanje, skupljanje i dr.) i posebnih karakteristika za pojedine namene (propustljivost gasova, vodene pare, mirisa i vode; postojanost prema temperaturi, hemikalijama i prema materijalu koji se pakuje; propustljivost sunčanih zrakova i dr.). Pri izboru folija za pojedine namene neke od posebnih karakteristika imaju presudnu ulogu pri izboru vrste folija i debljine folija.

S obzirom da nepropustljivost vodene pare ima posebnu ulogu pored drugih karakteristika materijala za pakovanje svih vrsta proizvoda, a posebno proizvoda životnih namirnica i ambalaže za hemijsku industriju, ovo ispitivanje je uzeto u prvu grupu izrade standarda iz ove oblasti. Dok se kod ambalaže traži nepropustljivost vodene pare, naprotiv, kod veštačke kože ova osobina je poželjna i teži se kod novih vrsta postizavanje propustljivosti vodene pare, da bi u potpunijoj meri zamenila prirodnu kožu.

Metoda data u predlogu JUS G.S2.723 izrađena je na osnovu predloga preporuke ISO/TC 61 Plastične mase, izdanje 1964. godine. S obzirom da Je poznavanje osobina propustljivosti važno ne samo za plastične mase već i za proizvode od gume, papira i kože, rad u ISO-u na propustljivosti vodene pare proširen je i na ISO/TC 45 — Guma, ISO/TC 6/SC 2 — Metode ispitivanja i uslovi za kvalitet papira i kartona i ISO/TC 120 — Koža, te je u toku aprila 1968. godine u okviru Potkomiteta ISO/TC 6 JSC 2 izdat nacrt (doc. Ne 276) koji odgovara ovom nacrtu od strane TC 61. n

Radi proširivanja primene predloga standarda JUS G.S2.723 i na druge naše materijale, poželjno je da naše fabrike i istraživačke institucije prouče ovaj predlog standarda, i prema svojim potrebama daju predloge za njegovo proširenje na pomenute materijale, kako bi se u tom smeru mogle izvršiti potrebne

izmene i dopune standarda.

J. Đuriček, dipl. hem.

ANOTACIJA PREDLOGA STANDARDA IZ OBLASTI ISPITIVANJA PLASTIČNIH MASA I FOLIJA IZ, PLASTIČNIH MASA

Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1. decembar 1968. OM E LO E M a a E KO e OS er ulusći O

Ovim se stavljaju na javnu diskusiju sledeći predlozi standarda iz oblasti plastičnih masa: Predlog br. 7910 Plastične mase. Određivanje postojanosti boje pri izlaganju veštačkoj svetlosti, ksenon

SVELHJKO Sa U aas di dva ae Pu IMO Po La (od JUS G.S2.657 Predlog br. 7911 Plastične mase. Ispitivanje folija, Ispitivanje ZaleZarJeHi rita a a ea va aa RO ar VL JA eat, Nije JUS G.S2.734

Predlog JUS G.S2.657 izrađen je prema revidiranom tekstu predloga preporuke ISO/TC 61 DR 759, a predlog JUS G.S2.734 je izrađen prema nacrtu preporuke ISO/TC 61 DP 970.

Predlozi su razmatrani na sastanku stručne komisije za veštačku kožu i folije. Predlozi su posebno umnoženi i dostavljeni na mišljenje i stavljanje primeđaba zainteresovanim preduzećima i ustanovama.

Interesenti, koji nisu dobili gore navedene predloge stanđarđa, mogu se obratiti Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju (Beograd, pošt. fah 933) sa zahtevom da im se tekstovi predloga naknadno dostave.