JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA | · 3

DK 678. 5/8 Plastične mase Predlog standarda POSTUPCI ZA ODRŽAVANJE KONSTANTNE br. 7907 RELATIVNE VLAŽNOSTI U MALIM PROSTORIMA

POMOĆU VODENIH RASTVORA

Plastics. Methods for maintaining constant relative humidity in small enclosures by means of aqueus solutions

Ovaj standard izrađen je u skladu sa ISO/TC 61 R-483 (1966. god.).

Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1. decembar 1968.

1 Predmet standarda

1.1 Ovaj standard propisuje metode za postizavanje atmosfere sa konstantnom relativnom vlažnošću u malim prostorima, uz primenu vodenih rastvora soli ili smeše glicerin — voda, u temperaturskom intervalu od 0? do 60 "C.

Veći prostori za smeštaj osoblja ili prostori koji se često otvaraju i dolaze u vezu sa sobnom atmosferom nisu obuhvaćeni ovim standardom.

ı (94 Postupak za postizavanje relativne vlažnosti na određenoj temperaturi propisan je u JUS G.S0.050.

1.3 Opisan postupak namenjen je za kondicioniranje manjih količina (uzoraka) plastičnih masa pre ispitivanja, kao i za ona ispitivanja koja treba sprovesti potpuno u malom prostoru, npr. električna ispitivanja.

Ž Definicije

2,1 Relativna vlažnost je odnos postojećeg stvarnog pritiska vodene pare u atmosferi prema maksimalno mogućem (zasićenom) pritisku vođene pare u atmosferi na istoj temperaturi, izraženo u procentima.

2.2 Tačka rose je temperatura na koju treba svesti vodenu paru radi dobijanja pritiska zasićene pare, a to je 100 procentna relativna vlažnost.

:Š Oprema 3:1 Aparatura za ispitivanje

Aparatura za ispitivanje se sastoji iz sledećih delova: — pogodnih suđova — aparata, zapremine manje od 14 dm3 i veće od 14 cm?, i — refraktometra.

351 Pogodni suđovi zapremine do 14 dmš su suđovi jednostavnog oblika koji se lako čiste, a inertni su prema zasićenim rastvorima koji se primenjuju. Temperaturu u suđu treba održavati konstantno i ravnomerno na svim tačkama, što se postiže stavljanjem suđa u sušionicu, pomoću vođenog kupatila ili laboratorijskih uslova koji su na konstantnoj temperaturi.

Preporučljiva je cirkulacija vazđuha, naročito ako se ispituju higroskopni materijali. Ventilator čija su krila smeštena upravo iznad vodenog rastvora treba prvenstveno primeniti.

Cirkulacija vazduha nije neophodna, ako je posuda namenjena za konđicioniranje proizvoda koji ne apsorbuju lako, ili ako se predviđa dovoljno dug vremenski period s obzirom na sposobnost uzorka đa apsorbuje vlagu.

Ako nema cirkulacije vazduha, visina suđa ne treba da je veća od najmanje đimenzije slobodne površine rastvora. U suđovima sa cirkulacijom vazduha, visina može biti đo 1,5 puta najmanja dimenzija slobodne površine rastvora.

3,12 Pogodni aparati zapremine veće od 14 dm9 su pogodni prostori, obično pravougaonog oblika, koji su sa unutrašnje strane izrađeni od materijala koji nije sklon apsorpciji i inertan je prema zasićenim rastvorima koji se primenjuju. Svi unutrašnji sastavi aparata treba da su nepropusni i otporni prema koroziji. Unutrašnja površina treba lako da se održava u čistom stanju. Aparat je opremljen vratima koja treba da budu čvrsta da bi bila otporna na pritisak koji stvara upotrebljena zaptivka, kada su vrata zatvorena. Primenjena zaptivka treba da omogući što lakšu manipulaciju. Radi posmatranja, na vratima se nalazi prozor sa dvostrukim staklom.