JUS standardizacija
Ji: _ ri a ; . _STANDARDIZACIJA 233 ——_ _----- _ __—____________________________ __ __ ___ _____ 22
Radna grupa 7 (Sekret.: Italija): Fosforna kiselina i kondenzovani fosfati.
Radna grupa 8 (Sekret.: Italija): Aluminijumoksid, kriolit, aluminijumfluorid i natrijumfluorid.
Radna grupa 9 (Sekret.: Španija): Kalijumhlorid, natrijumhlorid i kalijumsulfat.
Radna grupa 10 (Sekret.: Jugoslavija): Ugljendisulfid.
Radna grupa 11 (Sekret.: Velika Britanija): Borna kiselina, oksidi bora, borati i perborati.
Radna grupa 12 (Sekret.: Italija): Limunska kiselina, vinska kiselina i njihove soli.
Radna grupa za terminologiju, metode ispitivanja i specifikacije reagenasa (čistih hemikalija) (Sekret.: Italija) — Rad ove radne grupe koja je osnovana 1965. god. u Londonu treba da se odvija u najužoj saradnji sa JUPAC-om.
Radna grupa za izradu Preporuke R/78 (Sekret.: Italija) — Rad ove radne grupe sastoji se u izradi opštih obaveznih uputstava za međunarodnu standardizaciju metoda i specifikaciju hemijskih proizvoda.
Radna grupa za nove proizvode (Sekret.: Francuska) — Ova radna grupa ispituje u međunarodnim okvirima potrebu i mogućnost izrade standarda za do sada neobuhvaćene proizvode sa područja hemijske industrije.
Stanje radova u pojedinim radnim grupama ISO/TC 47
Zaključno sa 1968. godinom u okviru pojedinih radnih grupa u toku su sledeći radovi, bilo da su u pitanju definitivne ISO-preporuke ili nacrti ISO-preporuka:
Radna grupa 1
1. — Hlorovodonična kiselina Usvojene su ISO-preporuke za metode određivanja ukupne kiselosti, sulfata, gvožđa, oksidacionih i redukcionih materija, sulfatnog ostatka, tragova sulfata, i turbidimetrijska metoda.
2. — Sumporna kiselina Usvojene su ISO-preporuke za metode određivanja ukupne kiselosti i izračunavanje sadržaja slobodnog SO,, koncentracije H»,SOa, sumpordioksida (SO»), ostatka posle žarenja, ukupnog azota i gvožđa. U fazi proučavanja su sledeće metode: Određivanje amonijačnog azota, azotnih oksida, hlorida i olova.
3. — Amonijumnitrat U fazi proučavanja i u obliku nacrta preporuke su sledeće metode određivanja: amonijačnog azota, ukupnog azota, gvožđa, slobodne kiseline, pepela, sulfata, hlorida, nitrita, materija nerastvorljivih u vodi, i merenje pH-vrednosti.
4. — Sumpor Izrađena je preporuka metode za određivanje arsena.
Radna grupa 2
1. — Amonijumsulfat Izrađeni su nacrti preporuka za metode određivanja hlorida i arsena.
2. — Azotna kiselina Izrađeni su nacrti preporuka za metode određivanja ukupne kiselosti, nitroznih jedinjenja, gvožđa i ostatka u obliku sulfata.
3. — Glicerin Izrađeni su nacrti preporuka za metode uzimanja uzoraka, određivanja glicerola, vode (po Karl Fischeru), alkalnosti ili kiselosti, sulfatnog: pepela, zapreminske mase i arsena.
Radna grupa 3
1. — Natrijumkarbonat (amonijačna soda) Usvojene su kao međunarodne ISO-preporuke sledeće metode ispitivanja: Priprema i čuvanje uzoraka; određivanje alkalnosti, natrijumbikarbonata, hlorida, sulfata, gvožđa, gubitka mase na 250 *C i materija nerastvorljivih u vodi,
2, — Natrijumhidroksid Usvojene šu međunarodne ISO-preporuke za sledeće metode ispitivanja: Priprema i čuvanje uzoraka, priprema rastvora uzorka; određivanje alkalnosti, ugljendioksida, hlorida, sulfata, gvožđa, silicijuma (na bazi rastvorljivosti i sa hinolinom), kalcijuma i materija nerastvorljivih u vodi.
3. — Kalijumhidroksid | Usvojene su međunarodne ISO-preporuke za sledeće metode ispitivanja: Priprema i čuvanje uzoraka, priprema rastvora uzorka; određivanje alkalnosti, ugljendioksida, hlorida, sulfata, gvožđa, silicijuma (na bazi nerastvorljivosti i sa hinolinom), kalcijuma, materija nerastvorljivih u vodi, natrijuma (pomoću plamenog fotometra i sa acetatom).