JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA DK 681. C42: 62-52: 001. 4 Predlog jugoslovenskog Ose i kretanja za numerički upravljene mašine - GS #0 standarda br. 8778 SISTEM OZNAČAVANJA I ŠEMATSKI PRIKAZI 1960.
1.1
12 1.3
ŽIL
22.
2.3
2.4
2:5
2.6
3,1 3.11
3.12
3.2
33
4xis and motions for numerically controlled machines. Designations system and schematic drawings
Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1. april 1970.
Ovaj standard izrađen je na osnovu preporuke R 814 Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) od oktobra 1968. godine.
Predmet standarda
Ovaj standard utvrđuje sistem označavanja osa i kretanja za mašine sa numeričkim upravljanjem i daje šematske prikaze sistema označavanja za pcj»dine tipove mašina alatki.
Utvrđeni sistem označavanja ima za cilj da olakša zamenljivost podataka za programiranje rađa mašina. Standard se može primeniti na sve mašine sa numeričkim upravljanjem*.
Tehnički termini upotrebljeni u ovom standardu su u skladu sa rečnikom za obradu informacija JUS..... (u pripremi).
Osnovni principi korišćeni u označavanju kretanja na mašinama, na osnovu standardnog koordinatnog sistema
Ovaj stanđard utvrđuje kooridnatni sistem i označava različita kretanja mašine na takav način da programer može da opisuje operacije obrade a da ne mora naznačiti da li se alat približava radnom komadu ili radni komad alatu. Programer će uvek uzeti kao da se alat kreće u odnosu na koordinatni sistem za radni komad koji miruje, prema definiciji u tač. 2.2.
Standardni koordinatni sistem je pravougli koordinatni sistem po pravilu desne ruke, u odnosu na radni komad postavljen na mašini i poravnat da bude paralelan sa glavnim vođicama mašine.
Pozitivan smer kretanja saonica mašine je onaj koji izaziva porast dimenzije na radnom komadu, na odgovarajućoj koordinatnoj osi.
Ako se mašina koristi za bušenje ili struganje rupe (koristeći samo svoja tri glavna linearna kretanja), negativni smer kretanja duž ose Z odgovara prodiranju alata u radni komad.
Ako se mašina ne koristi prvenstveno za bušenje i struganje rupe, predviđena su posebna pravila da bi se sačuvala određena jedinstvenost u celom kompleksu mašina.
Na šematskim prikazima mašina, ako se zađaje kretanje alata, koristi se slovo bez znaka »prim« ('). Ako se zađaje kretanje radnog komada, koristi se slovo sa znakom »prim« i pozitivan smer ovog kretanja je suprotan odgovarajućem smeru kretanja za odgovarajuće slovo bez znaka »prim« (v. tač. 10).
Z-osa kretanja Z-osa kretanja odgovara (izuzev u slučaju opisanom u tač. 3.6) osi vretena koje daje silu rezanja.
U slučaju mašina kao što su bušilice, bušilice za navoj, glodalice, horizontalne bušilice i glodalice i mašine za rezanje navoja, Ovo vreteno Vrši obrtanje alata.
U slučaju mašina kao što su strugovi, brusilice za okruglo brušenje i druge mašine koje stvaraju obrtnu površinu, ovo vreteno vrši obrtanje radnog komada.
Ako ima više vretena, jedno od vretena se izabere kao glavno, prvenstveno ono koje je upravno na površinu koja nosi radni komad.
Ako osa glavnog vretena ostaje stalno paralelna sa jednom od triju osa standardnog koordinatnog sistema, ova
osa je osa Z.
* Radi uprošćenja u tekstu standarda su većinom upotrebljeni termini koji se odnose na mašine alatke. Ipak standard je primenljiv i za sve druge numerički upravljene mašine.
299