JUS standardizacija

72 STANDARDIZACIJA

a ——— KK S + II IT —

Pri izradi teksta nacrta predloga uzimaju se u obzir: — podaci eventualno sakupljeni u okviru administrativne ankete tehničkog komiteta, — mišljenje i stav drugih tehničkih komiteta sa kojima se održava aktivna veza, — podaci iz »baznih« ISO-preporuka: ISO/R 31 — Veličine, jedinice i simboli ISO/R 286 i 370 — Tolerancije ISO/R 128 i 129 — Crteži

pri formiranju odgovarajućeg

Proučavanje i obrada nacrta ISO-predloga u okviru tehničkog komiteta

Proučavanje i obrada nacrta predloga u okviru tehničkog komiteta, obavlja se u principu na dva načina: — na sastancima tehničkog komiteta, ili

— prepiskom (korespondencijom), uz javnu diskusiju i glasanje.

Radi dobijanja saglasnosti oba načina se često kombinuju.

Materijal za javnu diskusiju — Sekretarijat tehničkog komiteta ISO/TC dostavlja za javnu diskusiju sledeću dokumentaciju:

— nacrt predloga izrađenog na najmanje jednom, od tri zvanična jezika ISO-a (francuski, engleski, ruski),

— uvodne napomene (npr. u obliku cirkularnog pisma), — formulare (liste) za glasanje. .

Dostavljanje materijala — Navedena dokumentacija za javnu diskusiju dostavlja se:

— članovima komiteta ISO/TC koji aktivno učestvuju u radu i imaju pravo glasa (P = Participants), — članovima komiteta ISO/TC koji učestvuju kao posmatrači (O=Observers), u cilju informisanja,

— sekretarijatima drugih komiteta ISO/TC (i međunarodnim organizacijama) sa kojima se održava stalna veza.

Ako se nacrt predloga obrađuje na sastanku tehnička dokumentacija se mora dostaviti 4 meseca pre održavanja sastanka. Za obradu nacrta predloga putem prepiske ne postoji opšte pravilo.

Trajanje javne diskusije — Ne postoji uputstvo o trajanju diskusije kada se nacrt predloga obrađuje na sastanku. Međutim, primedbe se moraju dostaviti sekretarijatu mnogo ranije od datuma održavanja sastanka.

Ako se obrada obavlja kroz prepisku, po opštem pravilu, javna diskusija traje najviše tri meseca.

Ako članovi komiteta, u slučaju glasanja, ne glasaju u propisanom roku, smatra se da su saglasni sa nacrtom predloga.

Razmatranje rezultata javne diskusije — Da bi se mogao usvojiti nacrt predloga od strane tehničkog komiteta, potrebna je »potpuna saglasnost« članova komiteta. Zbog toga, sekretarijat komiteta ISO/TC pripremi listu primedaba i sa kraćim izveštajem o svojim stavovima dostavlja članovima komiteta. Pri ovom mogu nastati 2 slučaja:

1. Nije postignuta »potpuna saglasnost« i nacrt predloga se mora ponovo proučavati i obrađivati u okviru tehničkog komiteta (eventualno potkomiteta ili radne grupe) u svetlu primedaba dobijenih u toku prve javne diskusije. Iz ovoga rezultira drugi nacrt predloga, koji je pripremljen istim postupkom kao i prvi. Ima slučajeva kada se mora izraditi više nacrta predloga (treći, četvrti nacrt predloga) i pri tome se redovno ponavlja istovetan postupak.

Prema karakteru prispelih primedaba, Sekretarijat ISO/TC donosi odluku o načinu na koji treba obraditi nove nacrte predloga: prepiskom ili na sastanku.

2. Postignuta je »potpuna saglasnost« i nacrt predloga, eventualno modifikovan, postaje predlog ISO-preporuke, koga Sekretarijat tehničkog komiteta upućuje Generalnom sekretarijatu.

Redakcija predloga preporuke — Redakcija predloga, koji treba dostaviti Generalnom sekretarijatu, sastoji se iz sledećeg:

— Redigovanje teksta predloga preporuke, uzimajući pri tome u obzir primedbe pod napred navedenim uslovima;

— Potpisivanje »kontrolnog kartona« kojim se potvrđuje: da je izvršena unifikacija termina, eliminacija svih grešaka koje su se odnosile na tehničke podatke, da postoji ekvivalentnost francuske, engleske i ruske jezične verzije, da odgovara »baznim« preporukama ISO-a, itd;

— Sastavljanje izveštaja koji treba da sadrži: kratak prikaz predmeta sa navođenjem svih sastanaka

na kojima je ono proučavano i obrađivano i objašnjenje argumenata koji idu u prilog prihvatanja ovog predloga.