JUS standardizacija

74

_—_— — —rrr—— _er –—:–1 55 U U TO O a O TI S O a O U U

STANDARDIZACIJA ZAVRŠNA ADMINISTRATIVNA DISKUSIJA

Nasuprot prethodnim javnim diskusijama koje su imale tehnički karakter, ova diskusija u okviru članova Saveta ISO-a ima za cilj da se utvrdi da li je celokupan postupak tačno vođen, uz posebno proveravanje da li su primedbe članova komiteta ispitane na adekvatan način. To praktično znači, da članovi Saveta ISO-a u ovom slučaju glasaju u svojstvu pravnog zaštitnika svih članova komiteta.

Dokumentacija za diskusiju — Za završnu administrativnu diskusiju, Generalni sekretarijat dostavlja članovima Saveta ISO-a sledeći dokumentacioni materijal: — predlog »revidirane« ISO-preporuke, — zavišni izveštaj, — formular za glasanje koji pruža sledeće mogućnosti: a — da se predlog usvoji kao ISO-preporuka, b — da se predlog ne prihvati i, .c — da se uzdrži od glasanja (apstinira).

Predlog preporuke sa završnim izveštajem se dostavlja i svim članovima komiteta, da bi se upoznali sa objašnjenjima (tumačenjima) navedenim u završnom izveštaju o stavovima po pojedinim pitanjima.

Trajanje diskusije — Diskusija »administrativnog« karaktera koja se vodi u okviru Saveta ISO-a traje tri meseca.

Završetak glasanja — Čim Savet ISO-a donese odluku o prihvatanju, predlog se transformiše u ISO-preporuku, kojoj Generalni sekretarijat pretvara broj u ISO /R ... Ovu odluku Generalni sekretarijat saopštava svim članovima komiteta.

Konsultacija sa redakcionim komitefom (EDCO) — Istovremeno sa diskusijom članova Saveta ISO-a, Generalni sekretarijat konsultuje članove komiteta za redakciju (EDCO) o prvim otiscima pripremljenim na francuskom i engleskom jeziku (tekst istovetan sa »revidiranim« predlogom preporuke koji je dostavljen Savetu ISO-a, ali je proširen istorijatom). Ova konsultacija traje najčešće trideset dana. i

Suština izmena koje su u kompentenciji ovog komiteta su redakcijskog. karaktera, npr: opšti

raspored, razmeštaj tabela, izbor termina, upotreba simbola, slaganje francuske i engleske jezične verzije, itd.

REVIZIJA ISO-PREPORUKE

Kada se za to ukaže potreba, obrazloženi zahtevi za revizijom ISO-preporuke dostavljaju se Generalnom sekretarijatu, koji ih prenosi sekretarijatu tehničkog komiteta ISO IEC,

U principu, postupak za izradu revizije je istovetan sa postupkom za izradu preporuke. Međutim, kada tehnički komitet oceni da je predložena revizija drugostepenog značaja, prema odluci iz 1960. godine, predlog za reviziju se može podneti direktno Savetu ISO-a, posredstvom Generalnog sekretarijata.

TRANSFORMACIJA ISO-PREPORUKE U ISO-STANDARD

Savet ISO-a može doneti odluku da se članovima komiteta predloži transformacija postojeće ISO-preporuke u ISO-standard. Da bi se ovo moglo realizovati potrebna Je potpuna saglasnost članova komiteta.

Rok za dostavljanje odgovora je šest meseci. Do danas, ovaj postupak transformacije preporuke u standard nije primenjivan.

Stjepan Levata, dipl. inž.