JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA . ; 261
Onn direktor Instituta za standardizaciju Malezije (SIM); M. Salama, generalni sekretar Organizacije za standardizaciju i metrologiju (ASMO) iz Kaira; G. A. Ramenason, direktor Biroa za razvoj i unapređenje industrije iz Madagaskara i Bojsan, savetnik Ministarstva trgovine Turske.
Po ovoj temi diskusija se vodila uglavnom o ulozi i velikom značaju standardizacije, šta su predmet i zadatak standardizacije i koji su metodi rešavanja problematike standardizacije u uslovima nacionalne ekonomike zemalja u razvoju.
24.9. 1970: Otvoreni sastanak u auditorijumu Turskog instituta za standardizaciju po temi: Standardi i transport dobara
Na ovom sastanku je predsedavao Traubrik, direktor firme »General motors« iz SAD sa sledećim članovima predsedništva: M. Fagen, savetnik Izvršnog sekretarijata Evropske ekonomske komisije Ujedinjenih nacija; R. M. Katims, pomoćnik direktora firme »Inžinjering: More-Kopno« iz SAD; S. Otsuka, direktor firme »NITTSU Co<« iz Japana; M. Vilažin, šef firme za servis u transportu ı ambalaži iz Francuske; H. F. Vagner, šef odeljenja za standardizaciju firme »AEG Telefunken« iz Nemačke i dr Onalp, gen. direktor firme »Industrija autobusa i motornih vozila« iz Turske.
Po ovoj temi diskutovalo se uglavnom o pozitivnom uticaju standardizacije na ekonomičnost i efikasnost transporta dobara, počev od jedinica za pakovanje i paleta, pa do kontejnera.
25.9. 1970: Zatvoren sastanak u auditorijumu Turskog instituta za standardizaciju
Na ovom poslednjem sastanku su pri paivaya li samo delegati zemalja članica ISO-a.
a) Saradnja IEC — ISO,
b) Povezanost sa ostalim organizacijama,
c) Opšti pregled rada. Izveštaj Saveta ISO po pitanju administracije i daljeg plana rada, d) Finansije,
e) Izbor pet članova za Savet 1971—1973,
Jf) Izbor predsednika 1971—1973, i
g) Razno
Diskusija u kojoj je učestvovalo više od polovine delegata se uglavnom vodila u vezi tačke d, odnosno predloga Saveta da se budžet ISO-a poveća za 15% s obzirom na opšte povećanje troškova. Na kraju, pošto je predlog dr V. V. Bojtsova, delegata SSSR-a, koji se nije slagao sa predlogom Saveta, podržao veći broj delegata, stavljeno je da se glasanjem odluči:
— prihvatanje povećanja za 15% ili formiranje komisije koja će razmotriti mogućnosti da se ovaj progsenat smanji do 5%. Sa 21 prema 15 glasova usvojen je predlog Saveta.
Zatim se prešlo na tačku e — izbor 5 članova Saveta od 23 predložena, među kojima je bila i naša zemlja. Prethodno je objavljeno da su Čehoslovačka i Irak odustali.
Nakon prebrojavanja glasova u Savet su ušle sledeće zemlje članice ISO-a: SSSR, Nemačka, Indija, Rumunija i Brazil.
U vezi tačke /—izbor predsednika, pošto je bio kandidat samo dr F. L. LaQue, predsednik Američkog nacionalnog instituta za standarde, glasalo se dizanjem ruku i isti je izabran jednoglasno.
Na kraju, potrebno je da se iznese i sledeća činjenica: ukazana je velika. pažnja, briga i razumevanje za standardizaciju svih zemalja. Nedvosmislen dokaz za ovo je i ova skupština, na kojoj je prisustvovao lično predsednik vlade Turske i diplomatski predstavnici većine ambasada u Ankari; zatim otvaranje Skupštine u zgradi Parlamenta, prijem kod predsednika republike Turske, večera od strane ministra bez portfelja Turske vlade i ostali prijemi u rezidencijama raznih ambasada u Ankari.
Dušan Zogović, dipl. ing.