JUS standardizacija
162
b) Da se nalaže Upravnom odboru da što prce pripremi osnovna pravila za rad ovog sistema.
Principi IEC sistema za osiguranje kvaliteta sastav-
nih delova za elektroniku su:
1. Ciljevi i predmet IEC sistema za uzajamno
priznavanje jednoobrazne primene Osiguranja kva-
liteta za sastavne delove za elektroniku su:
a) Opis uslova koje treba da ispuni Nacionalni nadzorni organ da bi njegova zemlja mogla da učestvuje u sistemu.
b) Priprema pravila za harmonizaciju postupaka kontrole za kontrolu i ispitivanje sastavnih delova za elektroniku u više zemalja, koje su sposobne i koje žele da učestvuju u sistemu.
c) Priprema kratkih pregleda bitnih karakteristika (npr. otpora, kapaciteta za sastavne delove, uključujući metode i redosled ispitivanja.
d) Priprema formulara za detaljne specifikacije na kojima je predviđeno da se ubace brojčane vrednosti za navedene parametre.
Napomena. — Pregledi bitnih karakteristika i formulari treba da se prave na bazi preporuka IEC
2.a) Uzeto je u obzir da se u početku funkcionisanja sistema, certifikati mogu izdavati na bazi nacionalnih standarda, pod uslovom da je potpuno jasno koji se standardi koriste, i pod uslovom da standardi nisu u protivrečnosti sa publikacijama IEC.
b) Međutim, rad na izdavanju sertifikata posle izvesnog vremena treba da bude baziran na preporukama IEC. U međuvremenu se traži od IEC tehničkih odbora da stvore brze postupke za pripremu nacrta na kojima bi se povremeno mogao bazirati rad za izdavanje sertifikata, pre nego što izađe (formalno usvojena) IEC preporuka.
3. Upravni odbor koji treba da se obrazuje i koji se zadužuje za funkcionisanje IEC Sistema (vidi Preporuke iz Brisla dokument 02 (Central Office(100) treba da se obrazuje na sledeći način:
— 2 predstavnika Saveta IEC,
— 2 predstavnika od svakog „Nacionalnog komiteta koji učestvuje u sistemu, koji imaju znanja i iskustva u oblasti sastavnih delova za elektroniku. Podrazumeva se da će Nacionalni komiteti tražiti savet i naimenovanje od odgovarajućeg nacionalnog tela koje je odgovorno za upravljanje nacionalnim sistemom za osiguranje kvaliteta sastavnih delova za elektroniku.
— 2 posmatrača koji predstavljaju Odbor definisan u tač. 7, koji se sastoji od rukovodstva Nacionalnih nadzornih inspektorata.
— Generalni sekretar IEC (po službenoj dužnosti i bez prava glasa).
Predsednik Upravnog odbora može pozvati
Predsednika IEC tehničkog komiteta da prisu-
stvuje posebnim zasedanjima Upravnog odbora.
· Upravni odbor je odgovoran za svoje finansiranje i mora predvideti dovoljna sredstva da pokrije i direktne i indirektne troškove sistema uključujući Sekretarijat.
Godišnji budžet se mora slati Savetu TEC na odobravanje.
5. Sekretarijat sistema mora biti pod direktnom kontrolom Generalnog sekretarijata IEC. Sekretara sistema imenuje Generalni sekretar uz konsultaciju Predsednika TEC.
6. Sa ciljem da se pokriju troškovi pokretanja sistema uz prijavu za sistem mora se uplatiti nepovratna početna uplata. Kao orijentacija smatra se da bi ova uplata bila oko 10 000 šv. fr. za zemlje koje plaćaju maksimalnu članarinu za IEC. Za druge zemlje uplata je manja, proporcionalno njihovoj članarini u IEC. (Za Jugoslaviju, prema tome, oko 1300 šyv. fr., primedba Đ. Lisice).
7. Upravni odbor bi bio zadužen za priznavanje Nacionalnih nadzornih inspektorata. Ovo priznavanje bi usledilo na bazi preporuke Komiteta koji se sastoji od rukovodstva Nacionalnih nadzornih inspektorata«.
Kakve bi koristi, odnosno loše posledice imalo uključivanje/neuključivanje naše zemlje u IEC sistem
Stupanjem u članstvo TEC sistema, ne može se reći tačno, koje bi se obaveze preuzele, ali se mogu sagledati one osnovne: obaveza naše standardizacije (prvenstveno Zavoda za standardizaciju) da jugoslovenski standardi za sastavne delove za elektrotehniku budu u skladu sa preporukama IEC, da izrada sastavnih delova u fabrikama, njihova kontrola i ispitivanje moraju imati onaj nivo koji se u svctu traži, što bi negde manje negde više, zahtevalo dopunske napore industrije da se to dostigne. Prednosti koje bi uključivanje donelo bile bi u tome, što bi naši sastavni delovi za elektroniku po pitanju kvaliteta bili ravnopraVno. tretirani sa sVetskim sastavnim delovima i ne bi bila potrebna nikakva dopunska ispitivanja za to priznavanje.
No ulaženjem u Sistem rizikovali bismo da dođe do posebno nepovoljnog tretmana naših sastavnih delova, zahtevanja dopunskih ispitivanja van zemlje i time otežavanja izvoza.
Sistem sertifikacije CEE koji se odnosi na električne uređaje
Evropske zemlje su stvorile Međunarodnu komisiju za pravila koja se odnose na usvajanje električnih uređaja (kratko: CEE), čiji je član i naša zemlja. Preporuke ove komisije se odnose uglavnom na bezbednost pri upotrebi uređaja. Da bi se olakšala međunarodna razmena i smanjii poslovi pri ispitivanju, stvoren je CEE sistem sertifikacije, koji ima za cilj uzajamno priznavanje sertifikata ispitivanja. Ovo nije krajnji domet do kojeg se Želi doći, ali predstavlja korak napred ka stvaranju uslova za uvođenje CEE znaka.
STANDARDIZACIJA i
–:
\