JUS standardizacija
236
aa a | TT TI __ OTO AU AĆZAVAIU ES
kvaliteta i različite metode provere kvaliteta, radi boljeg sagledavanja šta treba predvideti i obuhvatiti jugoslovenskim standardom.
U poslednjoj deceniji sve je masovnija primena ambalažnih sudova iz plastičnih masa. Primena i dalji plasman zavise od pravilnog izbora oblika i kvaliteta materijala za određenu namenu. Neki potrošači nerado prihvataju zamenu dosadašnje staklene i metalne ambalaže plastičnom, nemajući iskustva o svojstvima ove ambalaže tokom skladištenja. Pravilan izbor plastične ambalaže zahteva poznavanje tretmana ambalaže, počev od proizvodnje, punjenja, uslova skladištenja sve do krajnje potrošnje. Potrošnja plastične ambalaže u našoj zemlji znatno zaostaje za razvijenim zemljama. Razlog tome treba pripisati nepostojanju dovoljne bazne sitovine, tako da su domaći prerađivači termoplastičnih masa orijentisani na uvoz i Osnovnih sirovina. Kvalitet i asortiman sirovina često varira, što uslovljava nestalan kvalitet ambalažnih sudova.
Vođeni trenutnim ekonomskim. interesom, prerađivači plastičnih masa često plasiraju na tržište ambalažne sudove, ne vodeći računa o sredstvu za koje je namenjeno, tako da ne zadovoljava kako estetska tako ni funkcionalna svojstva. Smanjujući često utrošak materijala i stanjujući zidove ispod optimalne granice, dovode potrošača ambalaže u materijalne gubitke.
Prednjem je uzrok nepostojanje standarda kako za osnovne sirovine, tako i za ambalažne sudove svih
STANDARDIZACIJA
Vrsta i oblika i njihovo proveravanje u pogledu funkcionalnosti. Ovakvo stanje pogađa sve učesnike, počev od prerađivača plastičnih masa, koji su najviše pogođeni jer im se smanjuje polje plasmana, a međufazi uskraćuje dobro i kvalitetno prezentiranje robe u plastičnoj ambalaži do krajnjeg potrošača.
Imajući sve to u vidu, nužno se nameće zahtev da se Što pre pristupi radu na donošenju domaćih standarda za uslove kvaliteta i metode provere kvaliteta ambalažnih sudova iz plastičnih masa, što će omogućiti našim tehničkim kadrovima da se pravilno zajednički bore za postizanje potrebnog kvaliteta ambalažnih sudova i da prezentiraju tržištu visokokvalitetne proizvode. S druge strane komercijalnim službama biće uskraćeni nepotrebni sporovi.
Treba imati na umu i činjenicu da u poslednje vreme naša roba sve više prodire na evropsko i svetsko tržište, gde je izložena konkurentskoj borbi, u kojoj kvalitet i dizajn igraju odlučujuću ulogu kod plasmana.
Metode ispitivanja i kontrole kvaliteta dobro će doći i naučnoistraživačkim institutima i ustanovama iz ove oblasti u pronalaženju i usavršavanju novih materijala i oblika za nove oblasti plasmana.
Čairović-Đuriček Jelisaveta, dipl. hem. (Jugoslovenski zavod za standardizaciju) Krljić Vladimir, dipl. inž.
(»Naftagas« rafinerija — Beograd)