JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
se brže mogle na produkcionoj traci da određuju osobine boja pomoću njihovog isticanja. Ova tehnika se koristila i za druge tipove boja uz upotrebu raznih oblika i dimenzija posuda, ali je isticanje gušćih boja bilo teže, nego što se pretpostavljalo.
Poslednjih godina broj posuda se toliko umnožio da je si-
tuacija oko njihove upotrebe na međunarodnom planu postala komplikovana.
Model posude za isticanje, usvojen od ISO, bio je zato brižljivo ispitivan kako bi se postigla najveća preciznost pri
_ 74,
Na sl. 2 prikazan je turski čvor, alternativno poznat pod imenom gordes (Gordes), tabris (Tabriz) ili izmir (Izmir) — čvor.
Svaki od ovih pojedinačnih tipova ima svoje sopstvene karakteristične varijacije. Ilustracije su uzete iz skoro publikovanog standarda ISO 2550 u kome su opisani različiti tipovi čvora i vizuelni metod za njihovo raspoznavanje. Ovo se može primeniti na većini tepiha na kojima su čvorovi pravljeni prstima ili kukicom.
Određivanje viskoznosti boja i lakova pomoću ISO-standardne posude za isticanje SI. 1 — punjenje posude; sl. 2. i 3. merenje vremena isticanja uzorka pomoću sekundomera i određivanje viskoznosti.
određivanju određene viskoznosti, lakoća upotrebe, čišćenje kao i jednostavnost izrade.
ISO-posuda za isticanje izrađena je da olakša razmenu rezultata među zemljama i može se očekivati da će brzo zameniti sve druge tipove nacionalnih standardizovanih posuda. Međunarodni ISO standard br. 2431 ne sadrži samo podatke o dimenzijama, izradi, baždarenju ili označavanju posude, on pruža isto tako potpuna uputstva o načinu rada uzimajući u obzir podešavanje temperature, uputstva o pripremanju i punjenju posude, o merenju vremena isticanja, stepenu preciznosti, kao i uputstva za održavanje i proveravanje. ISO standard br. 2431 čini sastavni deo jedne serije standarda koja obrađuje uzimanje uzoraka i metode ispitivanja boja, lakova i njima sličnih proizvoda, a izrađen je u Tehničkom komitetu ISO/TC 35, u potkomitetu 9. Do danas je ISO/TC 35 izradio preko 30 međunarodnih standarda iz ove oblasti.
(Service d* Information ISO, 9. avgust 1972)
PREPOZNAVANJE ČVOROVA NA TEPIHU RUČNE IZRADE
Na sl. 1 i 2 prikazana su dva tipa čvora korišćenih pri ručnoj izradi tepiha.
Na sl. 1 prikazan je persijski čvor, takođe poznat pod imenom sehna (Sehna) ili sineh (Sinneh) — čvor.
Za laika to su možda malo vidljive razlike između dva tepiha ali tip čvora otkriva veliku razliku u karakteristikama i kvalitetu tepiha.
Po
Slika 2
Navedeni ISO standard iz tih razloga je koristan kako za proizvođača tepiha tako i za trgovinu i kupca korisnika. Ovaj standard izrađen je u okviru tehničkog komiteta za tekstil uz učešće eksperata — članova specijalne radne
283