JUS standardizacija
282
Na sl. 1, 2 i 3 prikazan je način utvrđivanja telesnih mera, a s tim u vezi i sistem označavanja veličina za decu starosti od 3 meseca do 5 godina koji je sadržan u predlogu datom od strane Novog Zelanda.
Slika 1
1 — dužina ramena 2 — širina leđa 3 — dužina struka
Dok proizvođač košulje u jednoj zemlji prikazuje dužinu rukava kao rastojanje između sredine vrata i šake, a drugi između ramena i šake, mere okovratnika i mere leđa podJednako su predmet sličnih konflikata. Rezultat takve prakse Je masa raznovrsnih oznaka veličina za svaki atrikal odeće. Žene koje često putuju moraju znati da je npr. bluza označena veličinom 10 u Sjedinjenim Američkim Državama po veličini identiteta sa bluzom označenom brojem 38 u Velikoj Britaniji, ili brojem 42 u Francuskoj ili brojem 46 u Italiji.
Međunarodna trgovina odeće danas je ozbiljno ugrožena zbog nepostojanja jedinstvenog načina označavanja veličina odeće, što bi naravno bilo od velike koristi za proizvođače, distributere i kupce.
Na preporuku Međunarodnog udruženja potrošača, tehnički komitet Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO TC 133, osnovan 1969 godine i 21* članica ISO odlučili su da aktivno pristupe rešavanju ovog problema. Na plenarnom zasedanju komiteta formirane su tri specijalizovane radne grupe sa zadatkom da prouče sledeće:
— Sistem označavanja veličina i mere muške i muške dečije odeće,
— sistem označavanja veličina i mere ženske i ženske dečije odeće,
— Sistem označavanja veličina i mere odeće za dojenčad bebe dužine do 100 cm.
U radnim grupama pristupilo se izučavanju proporcija obima grudi.
Predviđeno je da se u međunarodnim standardima primeni sistem jednostavnog i direktnog označavanja odeće na bazi telesnih mera osobe kojoj takva odeća u potpunosti odgovara. Izbor mera odeće biće punopravno razmotren i od strane kreatora, proizvođača odeće i drugih zainteresova-
* Južna Afrika (vodi sekretarijat Komiteta), Nemačka, Australija, Austrija, Kanada, Španija, Francuska, Mađarska, Indija, Iran, Izrael, Italija, Holandija, Poljska, Rumnnija, Velika Britanija, Švedska, Švajcarska, Čehoslovačka, Sovjetski Savez i Jugoslavija. -
1 — dužina ramena
nih, u cilju usaglašavanja zahteva u pogledu stila, kroja i drugih aspekata oblika odeće, a koji se moraju predvideti i za odeću koja se nosi ispod gornje odeće.
Stoga je želja ISO — organizacije da racionalizira osnovne
Slika 2 Slika 3
Il — dužina od pojasa spreda do pojasa pozadi
i ruke
elemente u vezi sa odećom, a da se time ne uskrati sloboda u izboru forme i oblika.
ISO TC 133 samo je jedan od 150 tehničkih komiteta ISO. — organizacije koji rade na problemu međunarodne standardizacije avionskog saobraćaja, voća i povrća, kompjutera, reznih alata, nuklearne energije, čamaca za spasavanje, gvozdene rude, burgija itd., tako da je oko 50.000 eksperata celog sveta uključeno u posao koji obavljaju ISO komiteti.
(Service d'Information ISO, 12 juli 1972)
ISO STANDARD ZA MERENJE VREMENA ISTICANJA, ODNOSNO VISKOZNOSTI BOJA I LAKOVA
Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) dobila je međunarodnu saglasnost da izradi standard za model »posude za isticanje«, instrumenta koji treba da služi za merenje viskoznosti boja i lakova.
Kada je međutim osnovan specijalni ISO potkomitet za izradu ovog međunarodnog standarda, pojavila su se različita mišljenja o tome da li međunarodni standard treba izraditi, ili ne, jer su mnoge nacionalne organizacije već imale svoje standarde za posude za isticanje tečnosti. Zbog toga je i osnovana specijalna naučna grupa koja je imala zadatak da ispita i izradi standardni model posude, oslanjajući se na teorijska iskustva engleske delegacije.
Svetski eksperti iz industrije i istraživačkih institucija Nemačke, Danske, Francuske, Indije, Italije, Holandije, Engleske, Švedske, Švajcarske, Južno-afričke Unije, Amerike i drugih zemalja, brižljivo su radili na ispitivanjima da bi najzad došli do sporazuma za novi standard.
Primena posude za isticanje, određene za kontrolu boja, bila je vrlo poželjna naročito u slučaju tečnih boja za automobile, a posebno kada se boja nanosi prskanjem pomoću pištolja.
Tako su Ford-ove fabrike za proizvodnju automobila uvele u upotrebu ovaj instrument još oko 1920 godine kako bi
STANDARDIZACIJA