JUS standardizacija
25 GODINA RADA MEĐUNARODNE STANDARDIZACIJE*
Godina 1972. obeležava 25. godišnjicu rada Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO). Posle skromnog početka u 1947. godini Organizacija ISO razvila se do današnjih dana u veliku međunarodnu organizaciju za saradnju u oblasti industrije i tehnike. Danas, više od 50 000 stručnjaka iz celoga sveta učestvuje u njenom radu i do sada Je objavljeno oko 2000 standarda ISO koji su sadržani na oko 20 000 stranica ispunjenih podacima, praktično, iz svih sektora tehnologije. Pored ovoga u 1972. godini Organizacija ISO počela je da objavljuje međunarodne standarde umesto preporuka. Ovo ukazuje na to da su se standardizeri širom sveta opredelili da daju prvenstvo međunarodnim standardima nad nacionalnim, što predstavlja značajan preokret ı daje mogućnosti međunarodnim standardima da se pomoću njih savladaju tehničke prepreke u trgovini.
Potreba za standardizovanim proizvodima i metodama uvek se osećala. Tako:
— grnčar Iz kamenog doba nije oblikovao uvek lonac drugog oblika; da bi uštedeo u vremenu on se specijalizovao na manji broj modela određenih dimenzija:
60
507
Slika 1
* Prevod iz „ISO News Service“, avgust 1972. god.
— egipatske piramide konstruisane su iz standardizovanih elemenata:
— kanali čuvenog rimskog vodovoda imali su standardizovane dimenzije: na bazi prečnika cevi mogla se izračunati potrošnja ı prema tome vršena je naplata od korisnika;
— godine 1502. turski sultan je izdao standard za izradu tepiha.
Standardizacija je danas mnogo složenija delatnost ali njeni ciljevi su ostali isti: uprošćavanje, razjašnjavanje, smanjenje mogućnosti greške i korišćenje stečenih znanja i iskustava.
Međutim, uslovi komunikacija su izmenjeni — grnčar iz kamenog doba, zbog teških saobraćajnih uslova mogao je da prodaje svoje proizvode samo svojim meštanima. Danas, moderna saobraćajna sredstva omogućuju da se roba svake vrste transportuje na velike udaljenosti. Osim toga, razvoj komunikacija doprinosi sa svoje strane bržem razzvoju tehnike. Dok je, na primer, posle pronalaska točka trebalo više stotina godina da bi on ušao u primenu na svim tačkama naše planete, elektronski
ZEMLJE ČLANICE ORGANIZACIJE ISO
Industrijalizovane zemlje
NI Zemlje u razvoju
a Č 1 1 · Š ı Š
šŠS Dopisni članovi
ći
– O ~ –