JUS standardizacija

računar je postao univerzalno priznati instrument za vreme samo jedne generacije.

Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) danas ima 70 učlanjenih zemalja prema 25 u 1947. godini; od ovih, 55 su stalni članovi a 15 su dopisni članovi.

Stalni član Organizacije ISO je ona nacionalna organizacija koja je odgovorna za standardizaciju u svojoj zemlji i predstavlja tu zemlju u Organizaciji ISO. Tako, u Organizaciji ISO jednu zemlju može da prezentuje samo jedna organizacija iz svake zemlje.

Dopisni član u principu je organ jedne zemlje u razvoju koja još nema formiranu nacionalnu organizaciju za standardizaciju.

Polovina od celokupnog broja nacionalnih organizacija zemalja članica ISO su budžetske ustanove; ostale su polubudžetske ili nebudžetske ustanove; mnoge od njih primaju izvesnu dotaciju od vlade.

Aktivnost Međunarodne organizacije za standardi-

zaciju (ISO) došla je do punog izražaja tek šesde-

setih godina. Revolucija u oblasti transporta, koja je doprinela naglom razvoju međunarodne trgovine jedan je od faktora. Ali bilo je i drugih faktora:

— razvoj višenacionalnih udruženja koja su razvijala svoju trgovačku aktivnost koja je u isto vreme bila sputavana kontradiktornim nacionalnim, standardima;

— SsVe Veći interes organa vlada za izradu ujednačenih propisa na jednoj, međunarodnoj tehničkoj platformi;

— obrazovanje nacionalnih organizacija za standardizaciju u velikom broju zemalja u razvoju koje su uvidele potrebu da svoje nacionalne radove zasnivaju na zdravoj međunarodnoj osnovi; — proširivanje aktivnosti Organizacije ISO koja uključuje u svoje redove sve veći broj predstavnika različitih grupacija, uključujući i predstavnike iz oblasti široke potrošnje;

— saznanja drugih međunarodnih organizacija o potrebi donošenja propisa za tehnička pitanja.

Pored toga potreba za međunarodnim standardima se oseća sve više i više. O ovome govori podatak da je pedesetih godina bilo objavljeno samo nekih sto standarda, dok je sledeće decenije objavljeno već 1 400.

Do avgusta 1972. godine objavljeno je oko 2 000 standarda ISO od kojih je polovina objavljena u toku tri poslednje godine. Osim toga, 2 000 predloga i nacrta predloga se nalaze u obradi. Prema ovome se može sigurno računati da će se broj standarda ISO udvostručiti za narednih četiri do pet godina.

Ovde treba pomenuti takođe:

— svakog radnog dana Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) održava četiri do pet zasedanja u raznim mestima u svetu;

— u 1971. godini dvadesetjedna zemlja je bila domaćin nekog od zasedanja Organizacije ISO; na ovim zasedanjima je uzelo učešće 18 000 delegata;

STANDARDIZACIJA

BROJ OBJAVLJENIH STANDARDA ISO wo 1700 _J| o I

i

1200 _|

1100 _| 1000 _| 500 _| soo _| 700 _| 6o0 _| 500 _| 400 _| 300 __ 200 _| 0

1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971

Slika 2

— ukupno oko 50 000 stručnjaka različitih oblasti učestvuju u radovima Organizacije ISO;

— u 1971. godini Organizacija ISO je štampala oko 5000 stranica novih međunarodnih standarda. Aktivnost Organizacije ISO obuhvata sve radove na standardizaciji, osim u oblasti elektrotehnike koji su u nadležnosti Međunarodne elektrotehničke komisije (IEC). Sedište obeju ovih organizacija se nalazi u Ženevi i u istoj zgradi, što omogućava usku i stalnu saradnju.

Interes za međunarodnu standardizaciju u početku se ograničavao u većem obimu na proizvođačku industriju. Danas, međutim, vladini organi, istraživački instituti, udruženja potrošača, kao i druge međunarodne organizacije su vrlo zainteresovane za ovu aktivnost. Mišljenje, da je cilj standardizacije uglavnom usmeren na radove u oblasti navoja, vijaka i navrtki, je zastarelo i dalje je, više nego ikad, od istine. Mada se dvadeset procenata od obJavljenih standarda ISO odnose na mašinstvo, najkompletnije ostvarenje na standardizaciji je u oblasti hemije sa oko 600 objavljenih standarda, što predstavlja trideset procenata od ukupnog broja standarda. Oblasti metalurgije i poljoprivrede čine svaka oko deset procenata.

Očekuje se da će u budućnosti i druge aktivnosti uzeti znatno većeg učešća u radovima Organizacije ISO. Naročito je značajna oblast transporta gde se može očekivati da standardi ISO za automobile, avione, brodove, kontejnere i ambalažu doprinesu olakšavanju razmene dobara i usluga.