JUS standardizacija

36

veoma heterogena grana, onda se ovakva struktura standarda logično nameće. Mineralne sirovine se, pre svega, ispituju u cilju utvrđivanja sadržaja korisnih i štetnih komponenata. Za preseke jamskih prostorija, rudarsku opremu, alat i oblikovane vatrostalne proizvode, donose se standardi za oblik i mere. Nešto manje učešće standarda za karakteristike i uslove kvaliteta proizilazi iz toga što se u pojedinim standardima propisuju zajedničke karakteristike i uslovi kvaliteta za više sličnih proizvoda.

Iz tabele se, takođe, može videti pokrivenost pojedinih oblasti, na osnovu koje se može usmeriti težište budućeg rada.

— U oblasti opštih standarda nastaviće se rad na rudarskoj terminolopgiji.

— U oblasti uglja i koksa donošenje novih standarda je vezano za saradnju sa tehničkim komitetom za čvrsta mineralna goriva ISO/TC 27. Ovde se predviđa i revizija ranije donesenih standarda koje praksa prevazilazi, a pre svega, standard za uzimanje i obradu uzoraka uglja.

— U oblasti crne i obojene metalurgije se vidi da su standardima obuhvaćene samo železne i manganove rude. U budućem radu težište će biti na donošenju standarda za rude i koncentrate obojenih metala, a zatim donošenje novih i reviziju postojećih standarda iz oblasti železnih ruda prema dokumentima tehničkih komiteta ISO, i to za železne rude ISO/TC 102, a za manganove rude ISO/TC 65.

— U oblasti nemetala i vatrostalnog materijala donesen je priličan broj standarda koji se znatnim delom odnose na. vatrostalni materijal. Kako je iz oblasti vatrostalnog materijala dobar deo standarda donesen ı pre 10 do 15 godina, većina od njih biće podvrgnuta reviziji, a donošenje novih standarda biće usklađeno sa radom tehničkog komiteta za vatrostalni materijal ISO/TC 33. Za ovaj deo posla obrazovana je stalna radna grupa, sastavljena od proizvođača i potrošača vatrostalnog materijala, kao i predstavnika naučnih institucija, koja će u saradnji sa ovim Zavodom pratiti razvoj standardizacije u ovoj oblasti i pripremati dokumente za izradu i reviziju jugoslovenskih standarda. Za ostale nemetalne sirovine pripremaće se standardi prema zainteresovanosti privrede, kao što su, na primer, standardi za kaolin.

— U oblasti rudarske opreme predviđa se rad na standardizaciji opreme za jamski i površinski transport, opreme za rudnički izvoz, a po mogućstvu, i standardizacija opreme za pripremu mineralnih sirovina. Na donošenju standarda iz ove oblasti koristiće se i dokumenti tehničkog komiteta za rudarstvo ISO/TC 82 i komiteta za transportere ISO/TC 101.

— U oblasti rudarskog alata i pribora, predviđa se rad na standardizaciji pneumatičkog alata, pribora za istražno bušenje i pribora za bušenje minskih bušotina u steni i uglju. Takođe će rad biti usmeren i na reviziju postojećih standarda.

Aktivnost rada na standardizaciji u ovoj oblasti

biće usaglašena sa radom tehničkog komiteta za rudarstvo ISO/TC 82.

— U oblasti preseka jamskih prostorija predviđa se standardizacija onih profila koji nisu obuhvaćeni dosadašnjim standardima, kao i standardizacija profila jamskih prostorija koji se odnose na rudnike metalnih ruda, a koji su postojećim standardima neznatno obuhvaćeni. Ovde se predviđa i standardizacija jamske podgrade za hodnike.

— U oblasti eksploziva i detonatora do sada je učinjen napor da se standardizacijom obuhvati što je moguće veći broj proizvoda koji se koriste u rudarskoj privredi. Tako su standardima obuhvaćeni privredni eksplozivi, štapini, detonatorska kapisla, a 1972. godine standardizovani su i električni detonatori. U ovoj oblasti dalje se predviđa rad na donošenju standarda za vodoplastične eksplozive, metode ispitivanja sastava eksploziva, i izrada standarda za metanske električne detonatore. Takođe se predviđa i revizija standarda za detonirajući štapin. Većina ranije donesenih standarda, kao što su privredni eksplozivi i detonatorska kapisla, revidirani su u 1971. i 1972. godini. — U oblasti zaštite u rudarstvu nastaviće se rad na donošenju standarda iz oblasti rudničke atmosfere. Na izradi predloga standarda i donošenju definitivnih standarda bio je angažovan veliki broj stručnjaka iz cele zemlje, iz naših privrednih preduzeća, fakulteta, instituta i privrednih asocijacija. Standardi su donošeni uz punu saglasnost privrede i u skladu sa našim tehnološkim i ekonomskim mogućnostima. Jednom rečju, većina donesenih standarda predstavlja naše stanje razvijenosti nauke, tehnike i tehnologije. Svakako, u skladu sa ovim se sprovodi i revizija onih standarda koje je praksa prevazišla ili ih treba uskladiti sa Međunarodnim dokumentima.

Sistematskim sprovođenjem standardizacije u naše radne organizacije doprineće se u velikoj meri povećanju produktivnosti rada i poboljšanju kvaliteta proizvoda, a zatim će se omogućiti uspešna podela rada na unutrašnjem ı međunarodnom planu, kao i sigurniji plasman proizvoda na domaćem 1 inostranom tržištu.

Prema tome, do sada izrađeni standardi predstavljaju snažnu potporu razvoju iı napretku rudarske privrede, kao i onih privrednih grana čiju osnovu čine mineralne sirovine.