JUS standardizacija
6.22
6.23
PON
Masa
Masa respiratora se određuje na taj način, što se 10 komada kompletnih respiratora izmere na vagi sa tačnošću od 10 g. Masa, dobivena merenjem i podeljena sa deset, predstavlja masu respiratora.
Stepen zadržavanja kvarcne prašine
U komoru zapremine 0,25 m3 čiji je poprečni presek 0,25 m? postavi se model-glava sa respiratorom.
Preko dozera za prašinu u komoru se dovodi kvarcna prašina određenog granulometrijskog sastava. Maksimalna veličina zrna kvarcne prašine ne sme da pređe 10. m. U mešavini struje vazduha i kvarcne prašine mota biti najmanje 90% od ukupnog broja čestica, čestica Čiji je prečnik ispod 5 M m. Koncentracija čestica u komori treba da je 12.000+ 10% čestica/cmŠ5 mereno termalprecipitatorom. Veštačkim plućima se diše preko respiratora sa minutnim volumenom od 30 lit. (frekvencija 20 min! i dubina disanja 1,5 litara). Nefelometrom se određuje stepen zadržavanja prašine na respiratoru na taj način što se određuje odnos koncentracije ispred i iza respiratora. Brzina strujanja vazduha kroz komoru treba da je 45 m3/h.
Relativna vlažnost vazduha pri ispitivanju ne sme biti veća od 70 %.
Ispitivanje traje 15 minuta. Na početku ispitivanja, u prvoj minuti, dok je respirator još nov, odredi se početno zadržavanje koje ne sme biti manje od 99,5%. Na kraju ispitivanja, u zadnjoj minuti, odredi se takođe stepen zadržavanja, pa se iz ova dva m:rznja odredi sr:dnji stepen zadižavanja.
Na skici 2 prikazana je aparatura za ispitivanje stepena zadržavanja kvarcne prašine.
9 7
Le]
1 — Usisni vod vazduha 2 — Dozer kvarcne prašine 3 — Ekspoziciona komora
OP 4 — Model-glava
5 — Ispitivani respirator 6 — Nefelometar i 7 — Veštačka pluća 8 — Filtar za skupljanje prašine pre izbacivanja u atmosferu
9 — Ventilator
la