JUS standardizacija

|

Učešćem SSSR u radu međunarodne organizacije za standardizaciju pruža mu mogućnost ne samo da koristi u svojoj praksi iskustvo drugih zemalja koje se ogleda u međunarodnim standardima, već i da potpomogne razvoj međunarodnih standarda koristeći iskustvo stečeno u pojedinim oblastima u SSSR.

— Anri Diran (Henri Durand), član Komisije za standardizaciju francuske vlade

Francuska se može ponositi svojom dosadašnjom istorijom koja je potvrdila njeno verovanje u univerzalno razumevanje među ljudima.

ISO/IEC kodeks principa »pozivanje na standarde«

U saglasnosti sa odlukom donetom na zasedanju Saveta, održanom juna 1973. god. u Minhenu, ovaj nacrt dat je na razmatranje nacionalnim komitetima da stave svoje primedbe.

Dokument je pripremila ISO/IEC radna grupa pod predsedništvom Dr G.B.R. Feildena (Engl.).

Dokument je, takođe, odobrio Savet ISO za vreme zasedanja u Vašingtonu, septembra 1973. godine.

Prednosti principa »pozivanje na standarde« pri donošenju zakona, propisa, pravila i uredbi dobro su poznate vladinim predstavnicima; Na primer kada se standardima, izražavaju tehnički zahtevi, Jasno je na osnovu dokumenata koje je izradila grupa stručnjaka Ekonomske komisije UN za Evropu maja 1973. godine, da se:

a) rad na donošenju zakona uprošćuje i ubrzava, b) olakšava otklanjanje trgovačkih barijera,

c) mogu lakše uzeti u obzir rezultati rada međunarodnih organizacija,

d) tehnički propisi mogu se brže menjati, kako bi se mogao lakše pratiti tehnološki razvoj,

e) tehnički zahtevi se lakše koriste, jer je tehničko osoblje više naviknuto da koristi standarde u svom svakodnevnom radu nego zakone,

f) ako se metode primene dosledno svi tehnički propisi mogu se srediti u jednu, jednoobraznu, sistematizovanu zbirku,

g) sprovođenje u život nacionalnih tehničkih propisa je sigurnije, a nesklad između nacionalnih standarda različitih zemalja se lakše izbegava, ako sve zainteresovane strane učestvuju u pripremi standarda.

Postupci za donošenje standarda ISO, TEC i njihovih članica stoje na raspolaganju međunarodnim organizacijama i nacionalnim vladinim predstavnicima koji žele da koriste princip »pozivanja na standarde«.

Standardizacija je jedan od elemenata koji po svojoj prirodi doprinosi ovoj težnji za univerzalnošću.

Ovo je razlog, prema francuskom stanovištu, što je Već poznato a ja to potvrđujem da u našim naporima ne sme ostati ni jedan neprevrnut kamen u saradnji na ovom zadatku.

Naše uvažavanje međunarodnih standarda i preporuka ISO Je potvrda za OVO.

Potvrda za ovo je i podatak da je 95% ISO preporuka ili standarda usvojeno u Francuskoj, od kojih 65% bez izmena takođe to potvrđuju.

Pozdravljajući ovu našu Generalnu skupštinu, dozvolite mi da kažem da će ovo ostati naš zakon i razlog našeg ponosa.

ISO i IEC Saveti su usvojili principe navedene u tačkama od 1 do 5, u vezi sa usmeravanjem rada ISO, IEC i njihovih članica na standarde, na koje se može pozivati pri donošenju zakona i propisa.

1. ISO i IEC će specijalnu pažnju posvetiti radovima koje zahtevaju međuvladine organizacije koje planiraju da donesu ili da preporuče donošenje nacionalnih zakona ili propisa, pridržavajući se principa »pozivanje na standarde«. Datumi za ispunjavanje takvog rada biće utvrđeni na zahtev. Slični principi se mogu ustanoviti na zahtev. Slični principi se mogu koristiti od strane članica ISO i IEC prema nacionalnim vladinim organima.

2. Nacionalni komiteti i njihovi predstavnici koji su odgovorni za rad na standardizaciji, treba da predstavljaju sve zainteresovane strane: vladu, javne ustanove, proizvođače, distributere, potrošače itd.

3. Sa ciljem da se osigura da vlade prihvate ISO i IEC standarde, na koje bi se pozivalo pri donošenju zakona i propisa, ISO i IEC-tehnički komiteti će obratiti specijalnu pažnju pripremi međunarodnih standarda koji će imati potporu najšireg područja u geografskom smislu Teči.

4. ISO i IEC članice će doprinositi sprovođenju u život određenih međunarodnih standarda što pre i što potpunije, bilo nastojanjem da se osigura najbolji mogući sklad nacionalnih standarda sa međunarodnim standardima, bilo davanjem podesnog statusa međunarodnim standardima, direktno unutar njihove sopstvene teritorijc. Ako su neophodna odstupanja od međunarodnih standarda, onda ta odstupanja moraju biti označena u nacionalnim standardima pri prvoj reviziji.

5. Ako regionalni međuvladini organi treba da pozovu regionalne organizacije za standardizaciju na pripremu standarda na koje će se nacionalne vlade pozivati pri donošenju propisa, ISO i TEC članice koje pripadaju toj regionalnoj organizaciji će osigurati da odgovarajući standardi ISO i IEC budu uzeti u razmatranje pri do-