JUS standardizacija
timski rad, po izgrađenom sistemu, može da nađe pravi izraz u komplikovanom proizvodnom sistemu kakav je »Viskoza«. Potrebe i shvatanja su se toliko nametnuli, da se u »Viskozi« kreće putem kojim je već trebalo uveliko da se korača. Ne zbog povoljnije klime koliko zbog povoljnijih vetrova, sada se realizuju mnoge organizacione zamisli, stvaraju se i razvijaju službe za koje ranije nije bilo dovoljno ekonomske moći. Razvojna i naučno-istraživačka delatnost dobivaju veći značaj, a ljudi na tim poslovima su bolje plaćeni. Standardizacija, kao bitni element visoke organizovanosti poslovnog sistema i osnovni preduslov za visok kvalitet gotovih proizvoda, shvaćena je dobro u »Viskozi«, pa dobiva pun značaj na širokom planu. Tako je Centralni radnički savet doneo zaključak o imenovanju stručne Komisije za standardizaciju celokupne dokumentacije u »Viskozi«. Koliko je standardizacija ozbiljno shvaćena najbolje govori činjenica da je Komisija sastavljena uglavnom od glavnih inženjera i tri pomoćnika generalnog direktora, od kojih je jedan predsednik. Izvodi iz Zaključka Centralnog radničkog saveta o formiranju Komisije i globalni zadaci Komisiji glase: »Uvodi se obaveza formiranja jedinstvenog sistema organizacije tehničke dokumentacije ı standardizacije (obeležavanja, čuvanja i eksploatacije) u Kombinatu »Viskoza«.
— Radnički savet Kombinata zadužuje i ovlašćuje imenovanu Komisiju da priprema predloge internih propisa za standardizaciju tehničke dokumentacije i ostalih propisa vezanih za internu standardizaciju.
— Radnički savet obavezuje sve stručne službe i pojedince u Kombinatu da se striktno pridržavaju internih propisa koji se odnose na uvođenje jedinstvenog sistema organizacije u oblasti standardizacije dokumentacije.
— Tehnička dokumentacija se kompletira, odlaže i eksploatiše na jednom mestu tj. u Odeljenju tehničke dokumentacije koje je zajedničko za ceo Kombinat.
— Zadužuje se Komisija da donosi godišnje planove razvoja standardizacije dokumentacije i da kontroliše sprovođenje usvojenih odluka u ovoj oblasti o čemu povremeno podnosi stručni izveštaj Radničkom savetu Kombinata.«
Ovako definisani zadaci predstavljaju samo opšti deo programa rada Komisije, a uz malo bolje poznavanje zadataka nije teško uočiti koliko su to obimni poslovi. Obimnost ne podrazumeva samo širinu akcije, već i kvalitet poslova. Potrebno je, pre svega, iskustvo stručnih kadrova, dovoljan broj stručnjaka, smisao i ljubav za ovaj posao i profesionalno opredeljeni stručnjaci za ovu delatnost.
Komisija Je ocenila ovu kompleksnost zadatka i sa puno ozbiljnosti ga prihvatila. Razume se,
223
Komisija je nosilac i koordinator posla, ali sama nema dovoljno snage da definiše i postavi sistem. Zato je odlučeno da se izvrši podela rada, po prirodi posla, na stručne grupe po klasama sa nosiocima zadataka na čelu. Za nosioce zadataka su birani specijalisti koji najbolje poznaju probleme pojedinih klasa. Neki nosioci zadataka su istovremeno i članovi Komisije. Podela celokupne dokumentacije u klase izvršena Je na sledeći način:
— Opšta podela internih standarda
— Kontrola kvaliteta ulaznih sirovina, među-
fazne proizvodnje i gotovih proizvoda
— Tehnološki procesi
— Antikoroziona zaštita
— Opšte mašinstvo
— Elektrotehnika
— Merenje i regulisanje
— Građevinarstvo
— Izolacija, termička i zvučna
— Goriva i maziva
— Konstrukcioni materijali
Nosioci navedenih grupa po klasama su bili dužni da izvrše izbor članova grupe i da ih predlože predsedniku Komisije. Rad u radnim grupama je obavezan. Svaka grupa izrađuje svoj program rada i dostavlja ga Komisiji, kojoj je odgovorna za svoj rad, kao što je ova odgovorna Radničkom savetu. Primera radi, predstavićemo ukratko Radnu grupu za klasu »Kontrola kvaliteta ulaznih sirovina, međufazne proizvodnje i gotovih proizvoda«. Ovu radnu grupu čini četrnaest inženjera specijalista za kontrolu kvaliteta. Navodimo najosnovnije detalje iz programa, gde se kaže: »Radna grupa se u svom radu oslanja na postojeće standarde JUS-a i na ISO standarde i preporuke. U slučajevima gde standardi ne postoje, Radna grupa se oslanja na metode rada koje su date uz kupljenu tehnologiju i na literaturu. Radna grupa vodi računa o terminologiji u smislu čistog srpskohrvatskog jezika. Priprema predloga internih standarda vrši se po principu rada u Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju«.
Uz obrazloženje ovog principa, u programu se
dalje kaže: »Svi članovi Radne grupe potpisuju jedan primerak usvojenog internog standarda, koji čuva rukovodilac Grupe kao dokument. Ovaj dokument služi kao osnova za izradu kopije za Odeljenje tehničke dokumentacije koji tom prilikom dobiva broj prema planu tehničke dokumentacije. Kopija koja se čuva u arhivu tehničke dokumentacije služi kao osnova za umnožavanje dokumenata za obavezno korišćenje u svim laboratorijama.
Interni standard je zvanična metoda rada i može se izmeniti samo na sastanku Radne grupe u postupku kao što je i pripremljen.«