JUS standardizacija

224

Programom se dalje Radna grupa obavezuje da završi sve osnovne dokumente do 31.XII 1975. godine, a rok za sistematizaciju, šifrovanje i završno oblikovanje je 30.VI 1976. g. Ova Radna grupa je već završila jedan deo posla na izradi osnovnih dokumenata.

Razume se, standardizacija dokumentacije je dinamičan proces, koji nikad neće i ne može da bude završen, već će stalno biti menjan, dograđivan i usavršavan.

Standardizacijom tehničke dokumentacije u svim oblastima rada, standardizacija će doživeti punu afirmaciju u narednim godinama. Mnogi poslovi će se obavljati brže i ekonomičnije. Kvalitet rada i kvalitet finalnih proizvoda svakako će biti na višem nivou, a time će biti ostvarena višestruka funkcija standardizacije.

Dobro je poznato da standardizacija ima višestruku ulogu u poslovanju: ljudi se lakše sporazumevaju, lakše vrši promet standardne robe, lakše održavaju mašine sa standardnim delovima, standardni tehnološki procesi se lakše vode i kontrolišu pomoću standardnih metoda rada, dobiva se roba višeg kvaliteta uz smanjenje troškova, itd.

U vreme kada se mnogo govori i piše o zagađivanju životne sredine, mi bismo, u nizu uloga, standardizaciji dodali još jednu ekološku ulogu, kad je reč o »Viskozi« ı mnogim drugim industrijama. Zašto ekološku ulogu?

»Viskoza« troši godišnje oko 52000 t celuloze, a za toliku količinu celuloze je potrebno osam puta

više prostornih metara drveta. U isto vreme, ovo preduzeće uzima oko 15000 m3 vode na čas iz Drine, a od toga znatan deo ispušta u Drinu kao otpadnu tehnološku vodu, pa se na taj način zagađuje reka. »Viskoza« emituje u atmosferu na tone sumpornih jedinjenja i drugih hemikalija u toku 24h. Električna centrala u jedinici vremena troši kiseonika koliko 80000 ljudi, a izbacuje pepeo, čađ, ugljendioksid, sumpordioksid i dr.

Znači, »Viskoza« ima veliki uticaj na životnu sredinu preko zagađiyvanja vode i vazduha, potrošnje kiseonika i drveta kao »generatora« za proizvodnju kiseonika itd. Sve se ovo odvija u cilju zadovoljenja ljudskih potreba preko proizvodnih dobara željenog kvaliteta. Bez sumnje, standardizacija ima pozitivan uticaj na proizvodnju robe standardnog, višeg kvaliteta, kao što smo napred i izložili. Drugim rečima, standardizacija korisno utiče na proizvodnju robe željenog kvaliteta sa ciljem da se spreči uzaludno trošenje sirovina ekološkog značaja ı zagađivanje životne sredine.

Zato ı kažemo da standardizacija ima i ekološku ulogu. Ovu ulogu treba shvatiti i potencirati naročito s obzirom na ozbiljno ugrožavanje Životne sredine otpadnim materijama iz industrije. Standardne norme, sa svoje strane, opet ograničavaju slobodu zagađivanja vode i vazduha. Na taj način, slobodni smo da kažemo, standardizacija ima i humanu ulogu.

Uopšte uzevši, izgleda, funkcija standardizacije u »Viskozi« je dobro shvaćena i treba verovati u njenu uspešnu realizaciju.