JUS standardizacija
338
-alfa-dipiridil metoda, autor Čehoslovačka. Obe metode su usvojene, prva kao osnovna a druga kao rutinska metoda.
— Piknometrijska metoda za određivanje suve materije u sokovima, autor ove metode je Poljska. Metoda je prihvaćena s tim da se dopuni prema datim primedbama uključujući ı tabelu koja treba da bude zamenjena tabelom koja se koristi u Sovjetskom Savezu, dopunjena za preračunavanje na 100 g ı 100 ml.
— Kolorimetrijska metoda za određivanje benzoeve kiseline. Autor ove metode je Mađarska. Predlog je prihvaćen s izvesnim dopunama.
Određivanje šećera brzom rutinskom metodom po Lejn-Fitonu nije razmatrano. Predlog metode trebalo je da izradi delegacija Engleske, a pošto ga nije dostavila, to je Sekretarijat sam uradio prvi nacrt sa kojim se Engleska nije složila, pa Je ovo pitanje ostavljeno za naredni sastanak.
Određivanje organskih kiselina gasnom hromatografijom prema već ranijoj obavezi trebalo je da uradi Engleska, međutim, Sekretarijat do sada nije primio nikakav predlog.
Iznet Je izveštaj o stavovima pojedinih članica po pitanju revizije ranije usvojenih dokumenata. Mišljenje francuskih delegata je da je najveći broj metoda zastareo i da ih je potrebno dopuniti. Ovako dopunjen materijal biće dostavljen članicama na mišljenje.
Na ovom sastanku doneta Je odluka da se osnuje nova grupa 9, koja treba da radi na mikrobiološkim metodama za oblast voća i povrća i proizvoda od voća 1 povrća. Ovaj predlog je prihvaćen,
mada će se članicama uputiti i pismeni akt o kome
treba da se izjasne.
Predloženo je da se u narednom programu rađa pokrene izrada predloga standarda i to: Metode
određivanja nitrata i nitrita u voću i povrću kao
i u njihovim proizvodima, zatim određivanje arsena, pektinskih materija, čega se prihvatila Bugarska, cinka (Sovjetski Savez), količina voća u kašastim sokovima i prirodnih bojenih materija. Takođe je dogovoreno, da se pre početka rada na metodi određivanja rezidnih pesticida u proizvodima konsultuje Codex Alimentarius ı da se metode određivanja usaglase.
Radna grupa Wg 2 — Uzimanje uzoraka
Sekretarijat ove grupe drži Mađarska.
U ovoj grupi razmatrana su dva dokumenta. Autor dokumenta »Uzimanje uzoraka voća i povrća i prerađenih proizvoda« je Jugoslavija. Na ovom
predlogu radi Tehnički fakultet u Zagrebu. Na sastanku u Varšavi nije bio prisutan niko od autora ovog dokumenta pa su prisutni članovi jugoslovenske delegacije uzeli učešća u diskusiji ı dali potrebna obaveštenja, bez mogućnosti da se upuste u detalje. Clanovi poljske ı sovjetske delegacije predložili su da se ovaj dokumenat, koji treba ponovo uraditi, usaglasi sa predlogom standarda »Sampling Procedures and Tables for inspection by atributes« Draft International Standard ISO/DIS 2859 koji je izradila Francuska, a koji je poslat na usvajanje. Svi delegati su se složili da se ovaj dokument uzme kao osnova a da se izradi novi. Poljska i sovjetska delegacija su stavile primedbu na nivo AQL od 6,3, da je prihvatljiv samo za određeni nivo kvaliteta, pa su predložili kada je u pitanju mikrobiološka kontrola da nivo bude 2 %. Dalje je predloženo da se izradi detaljniji plan uzimanja uzoraka i pripremanje za analizu.
Uz saglasnost naše delegacije odlučeno je da se sve stavljene primedbe pošalju pismeno Jugoslaviji koja će na osnovu ovih primedaba ı francuskog dokumenta o uzimanju uzoraka izraditi novu VeTziju predloga do kraja septembra i poslati Sekretarijatu. Drugi dokument koji je bio na razmatranju je »Mogućnost primene matematičko-statističkih metoda pri uzimanju uzoraka voća i povrća«. Autor ovog dokumenta je Čehoslovačka. Nakon diskusije po ovom dokumentu, zaključeno je da se pri izradi nove verzije predloga standarda »Uzimanje uzoraka voća, i povrća« uzme u obzir ı ova metoda. Plenarni sastanak potkomiteta SC 3 za voće i povrće ı proizvoda od voća i povrća, održan je poslednjeg dana, 30. maja. Plenarnom sastanku predsedavao je član Jugoslovenske delegacije, prof. dr Gordana Niketić-Aleksić.
Pored izveštaja o radu pojedinih grupa OVOgS potkomiteta, o saradnji sa ostalim internacionalnim organizacijama, razmotrena su pitanja daljeg rada potkomiteta, pa je dat predlog da se potkomitet reorganizuje ı da radne grupe prerastu u potkomitete ili da se srodne grupe izdvoje, a potkomitet obrazuje samo nekoliko grupa, što bi predstavljalo jednu stepenicu više u razvoju i jačanju ove organizacije. Na zahtev delegata obrazloženje za ovakav način organizovanja biće dostavljeno pismeno svim članicama. Delegati su zamoljeni da se o ovom materijalu prodiskutuje u odgovarajućim institucijama u zemlji ı da se primedbe i sugestije dostave Sekretarijatu. Naredni sastanak potkomiteta SC 3 ı Tehničkog komiteta TC 34, održaće se 1975. godine u Ankari od 22. do 30. septembra.