JUS standardizacija

Usvojeno je da se ovaj komitet bavi sledećim

pitanjima:

— Prenošenje mere stopala na mere kalupa,

— Odnos koji postoji između obima stopala ı njene projekcije.

Tokom 1972. god. produženi su ranije započeti radovi ali je uključeno i izučavanje metode merenja stopala ı metode merenja kalupa.

Takođe je izdat i predlog međunarodnog standarda ISO/DIS 2816 — Osnovne karakteristike sistema veličine obuće, pod imenom »mondopoint«. Pored navedenog izdat je ı nacrt — Sistem gradacije dužina.

Treće zasedanje ISO/TC 137 održano je aprila 1973. god. u Londonu. Na ovom zasedanju prihvaćeno je da gradacija intervala dužine iznosi 51 7,5 mm 1 da se označavanje vrši sa dve karakteristične oznake ı to dužinom ı širinom koje su međusobno odvojene jednim simbolom.

Tokom 1973. god. izdat Je prvi međunarodni standard: ISO 2816 — Osnovne karakteristike sistema. veličine obuće, pod imenom »mondopoint«. U ovom standardu date su definicije ı mesta merenja karakterističnih tačaka stopala, koje služe kao osnova za dobijanje sistema veličine obuće. Ovaj sistem karakterišu dve veličine:

a) dužina stopala, u mm i b) širina stopala, u mm.

Takođe je izdat ı nacrt koji Je pripremila Francuska za sistem oznaka veličina čizama ı cipela. Tokom 1974. god. izdati su sledeći dokumenti:

Predlog međunarodnog standarda ISO/DIS 3355 — Veličine obuće. Sistem gradacija dužine, (sa primenom »mondopoint« sistema).

Nacrt — Veličina cipela, sistem gradacija širine. Nacrt — Oznake mere obuće.

U ovom nacrtu za oznake mere obuće predviđena Je dužina ı širina obuće u mm. Predloženi su sledeći načini označavanja:

215-82 260 /94 270 /103

Pojedine zemlje predložile su sledeće dokumente:

Sav. Rep. Nemačka: Merenje kalupa

335

Čehoslovačka: Kalupi za obuću, dimenzije Određivanje dimenzije stopala, radi konstrukcije kalupa za obuću

Mađarska: Metode merenja kalupa

Izdat je dokumenat Antropometrijska. merenja stopala, koji su pripremili J. Chouquet-Stringer (Francuska) ı J.K. Manning (Velika Britanija) Naredno zasedanje ovog komiteta održaće se od 9. do 11. oktobra 1974. god. u Berlinu.

Za ovo zasedanje predviđeno je razmatranje sledeće problematike:

— Sistem gradacije dužine obuće, — Sistem gradacije širine obuće, — Označavanje veličine obuće,

— Metode merenja kalupa,

— Metode merenja stopala ı

— Uvođenje »mondopoint« sistema.

Na upitnik o uvođenju »mondopoint« sistema u najskorijoj budućnosti pozitivno su #glasale: Francuska, Juž. Afr. Rep., Sav. Rep. Nemačka, Švajcarska, Čehoslovačka i Irska.

Uvođenje »mondopoint« sistema omogućiće Jedinstven sistem oznaka ı merenja obuće izražavajući mere u mm. Novim sistemom predviđena. Je izrada iste dužine obuće u više širina. To je značajno jer ispravna obuća je neophodna radi sprečavanja deformiteta stopala, što Je iz dana u dan sve češća pojava. Radna sposobnost lica čija su stopala izložena naporima pri radu, veća Je u ispravnoj obući. Novim jedinstvenim sistemom kupac će lakše pronaći adekvatnu obuću, bez obzira gde se u svetu nalazi ili bilo čiju uvezenu obuću kupi. »Mondopoint« sistem je jednostavan sistem koji će omogućiti modelarima ı proizvođačima obuće lakše međusobno sporazumevanje. To će olakšati razmenu prilikom uvoza ı izvoza obuće prema potrebama pojedinih zemalja, a postići će se 1 sigurnija međunarodna trgovina ovim proizvodima. Neadekvatan oblik, veličina, dužina ı širina obuće, ne dovodi samo do deformacija nogu i naprezanju krvnih sudova, već izaziva ı brže propadanje ı deformaciju obuće.