JUS standardizacija

XII zasedanje Tehničkog komiteta ISO/TC 34/SC za poljoprivredno-prehrambene

proizvode

Anica Ratković, dipl. ing.

Na osnovu rešenja direktora Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju br. 07-2949/1 od 14. maja 1974. godine učestvovala sam kao delegat Jugoslovenskog zavoda na XII zasedanju Tehničkog komiteta ISO/TC 34/SC 3 za poljoprivredno-prehrambene proizvode, koje je održano u Varšavi, od 21. do 30. maja 1974. godine.

U okviru XII zasedanja Tehničkog komiteta ISO/34 radile su sledeće radne grupe:

1. Radna grupa Wg 8 — Transport i skladištenje voća i povrća,

Ž - „ Weg 1 — Terminologija

3. 55 „ Wga4 — Suvo i sušeno voće 4 :3 „ww „We3 — Metode ispitivanja i 3: 55 „ Wg 2 — Uzimanje uzoraka.

Svi sastanci pomenutih grupa održani su od 21. do 30. maja 1974. godine prema ranije datom rasporedu. Sastanku su prisustvovali delegati 11 zcmalja: Poljske, Francuske, Holandije, Bugarske, Sovjetskog Saveza, Cehoslovačke, Indije, Irana, Mađarske, Rumunije ı Jugoslavije.

Sastanak je u 9,30, u hotelu Solec, otvorio predsednik Poljskog instituta za standardizaciju, pozdravio delegate i istakao značaj rada ove međunarodne institucije.

Naša delegacija uzela je aktivno učešće u svim radnim grupama, a posebno u grupama 3 i 2 gde je naša zemlja autor 3 predloga standarda koji su razmatrani na ovom zasedanju.

Radna grupa Wg 8 — Transport i skladištenje voća i povrća

Sekretarijat ove grupe drži Čehoslovačka pa je sastankom rukovodio i predsedavao član čehoslovačke delegacije dr S. Štampah.

Razmatrani su sledeći predlozi standarda:

— Skladištenje kupusa na otvorenom prostoru autor ovog predloga Je Mađarska,

— Skladištenje voća u uslovima kontrolisane atmosfere — Francuska,

— Standardizacija kartonske i drvene ambalaže — Francuska.

— Opšti standard za uslove transporta voća i povrća — Francuska,

— Čuvanje svežeg belog luka — Sovjetski Savez,

— Uslovi za čuvanje svežih šljiva za vreme od 1 do 3 meseca i

— Uslovi za transport ı skladištenje mango plodova — Indija. .

Predloženi nacrti standarda za kupus, beli luk i šljive su prihvaćeni s tim da se urade definitivni predlozi u kojima će biti obuhvaćene primedbe i predlozi dati na ovom zasedanju.

Predlog standarda za skladištenje voća u uslovima kontrolisane. atmosfere nije usvojen, već je na predlog delegata Instituta za frigorifikaciju iz Pariza odlučeno, da se uradi novi standard koji će obuhvatiti biološke uslove i aspekte čuvanja svežeg Voća i povrća, jer Je ovaj Institut već izdao jednu publikacıju koja tretira fizičke aspekte ovog problema, pa je predloženo da se iz ove publikacije u postojeći dokument unese samo ono Što se specifično odnosi na voće i povrće ı da se tako dopunjeni dokument razmatra na sledećem zasedanju.

Program rada za naredni sastanak:

— Nastaviti rad na izradi standarda za ambalažu, — Nastaviti rad na dokumentu za uslove čuvanja voća I povrća u kontrolisanoj atmosferi,

— Nastaviti rad na dokumentu za transport 1

čuvanje mangoa.

— Otpočeti rad na izradi predloga standarda za čuvanje i transport povrća proizvedenog u stakları (Bugarska), za skladištenje u uslovima sa primenom ventilacije (Sovjetski Savez, Rumunija, Mađarska) za krompir, kupus, papriku i ren, i predlog standarda za avionski transport lako kvarljivih poljoprivrednih proizvoda (Francuska). Na ovom sastanku predloženo je da ubuduće ovu grupu vodi Rumunija. Predlog je od rumunskog