JUS standardizacija
rad unifikacione komisije
Đuka Lisica, dipl.
Prva komisija za unifikaciju standarda obrazovana je Rešenjem tadašnjeg predsednika Savezne komisije za standardizaciju, 8. maja 1957. godine. Zadaci unifikacione komisije ovako su definisani:
»a) ujednačenje svih jugoslovenskih standarda u pogledu spoljnog oblika, načina izlaganja materije, grupisanja i označavanja teksta, upotrebljene terminologije, naziva i oznaka za veličine i Jedinice, načina prikazivanja na crtežima i sl., bez suštinskog menjanja sadržaja standarda,
b) stvaranje ı vođenje cvidencije termina upotrebljenih u jugoslovenskim standardima.«
U Naredbi koja je doneta kasnije, 31. decembra 1962. godine, kaže se da je za obavljanje posla unifikacije potrebno potpuno poznavanje materije, principa standardizacije, utvrđenih tipova standarda, stručne terminologije itd.
Za ovih 18 godina rada pokazalo se da unifikaciona komisija ima vrlo važnu ulogu u poboljšavanju kvaliteta jugoslovenskih standarda u smislu jasnijeg ı boljeg izlaganja materije, usklađenosti sa već izašlim standardima, kao i ispravljanje nekih drugih subjektivnih slabosti izvesnih stručnih komisija koje su radile na donošenju definitivnog teksta standarda.
Međutim, povećavanjem broja standarda, razvojem standardizacije u svetu, a pogotovu u nas, postaje očigledno da uloga ove komisije postaje Još značajnija. Situacija u kojoj sada radi unifikaciona komisija postaje sve složenija: doneto je oko 9.000 jugoslovenskih standarda, u nadležnost Zavoda prešlo je ı donošenje tehničkih normativa ı normi kvaliteta, kao i davanje ovlašćenja za ustanovljavanje znakova kvaliteta, propisivanje uslova atestiranje itd. Sve ovo zahteva da se rad ı uloga unifikacione komisije sistematski analizira ı definiše tako da se na racionalan način odrede njeni zadaci, sastav, 1 način rada.
ZADACI UNIFIKACIONE KOMISIJE
Dosadašnji rad odvijao se, uglavnom, držeći se iskustva članova ove komisije koju su sačinjavali najiskusniji stručnjaci, kao i oni koji su pokazali
smisao za ovaj posao. Ovo je imalo svojih prednosti u tome što se rad komisije prilagođavao nastaloj situaciji i nije bio sputavan nekim krutim pravilima šta komisija sme, a šta ne sme. Međutim, ovakav način rada ima i svojih slabosti, jer kriterijumi komisije ne mogu uvek biti stabilni, što ponekad izaziva nesigurnost bilo komisije, bilo saradnika čiji se standard pregleda. Kako ove slabosti sve više dolaze do izražaja u složenijim situacijama, izgleda da je vreme da se ponovo TraZmotre i preciznije odrede zadaci unifikacione komisije, bar u širim okvirima.
Pri analizi zadatka unifikacione komisije, treba poći od analize zadataka stručnih komisija koje pripremaju pojedine standarde. Ove komisije sačinjavaju predstavnici zainteresovanih organizacija i organa i predstavnik Zavoda. Dužnosti ove komisije su isto tako da vodi računa o onim istim elementima zbog kojih je osnovana unifikaciona komisija. Prema tome, ako bi rad ove komisije bio takav da u standardima nema slabosti u pogledu pomenutih elemenata, u velikoj meri bi se izbegla potreba za naknadnom intervencijom unifikacione komisije.
Međutim, iako se rad stručnih komisija koje donose standarde može stalno unapređivati, i tome treba posvećivati izuzetnu pažnju, ne mogu Se IZbeći slabosti u njenom radu zbog kojih je unifikaciona komisija neophodna.
S jedne strane, ove slabosti nastaju kao rezultat neiskustva nekih članova komisija koje donose jugoslovenske standarde, a prvenstveno neiskustva predstavnika Zavoda koji rukovodi radom komisije. Ovo neiskustvo dolazi naročito do izražaja zbog toga što je standardizacija relativno mlada delatnost, pa je vrlo malo stručnjaka u zemlji koji poznaju njena pravila i specifičnosti, a oni su svakog dana sve složeniji. Zavod, čija Je ovo osnovna delatnost, Još nije smogao dovoljno snage da organizovano radi na školovanju kadrova — čak ni svojih sopstvenih. Zbog toga unifikaciona komisija silom prilika postaje mesto gde se novi stručnjaci Zavoda prvi put ozbiljnije suočavaju sa zahtevima koji se odnose na mcetodolopiju izrade i sastavljanja teksta standarda, sa svim specifič-