JUS standardizacija
313
Tablica 2 Instalirana | Udio u ukupZemlja proizvođač snaga, noj instaliMW ranoj snazi, /
Mađarska 400 10,35 Poljska 1080 27,96 Čehoslovačka 530 13,72 Austrija 136 3,52, Sjedinjene, Američke Države 125 3523 Zapadna Njemačka 657 17,01 Švicarska 125 3,23 Sovjetski Savez 810 209 UKUPNO: 3863 100,00
S druge strane, procesi koji su pokrenuti u našem društvu izbaciti će na površinu nove predvodnike na raznim pravcima razvoja. Zasad se to Još ne vidi na širokom planu, ali pojedine grupacije proizvođača i korisnika industrijske opreme, kao npr. JADRANBROD, JUGEL, JUMEL, ıtd. postaju Jaka središta objedinjavanja sredstava, kadrova 1 ideja. Treba očekivati da će ı tehnička regulativa za termoenergetska postrojenja izvući SVOJ dio koristi od takvih kretanja, pa Je nužno pravodobno računati s angažiranjem odgovarajućih snaga ı sredstava u tom cilju.
neke smjernice za daljnji razvoj
Iskustvo iz dosadašnjeg rada na tehničkoj regulativi, i rezultati nekih analiza koje su obavljene u okviru razvoja Jednog sustavnijeg pristupa kreiranju termoenergetskih postrojenja uopće, upućuju na potrebu nekih izmjena i u pristupu razvoju tehničke regulative. Prije svega, traži se utvrđivanje jednog skupa smjernica i kriterija, te primjene određenih stručnih, pa i znanstvenih postupaka koji su primjenljivi ı mogu osiguravati odgovara=– Juću kvalitetu radova. Ovdje će se pokušati dati osnovni okviri za neke od smjernica koje se čine prihvatljivim, a za podrobnije obrazlaganje i dokazivanje Će zacijelo biti još prilike.
Smjernice su raznorodne po karakteru, pa se Uz organizacijske, ekonomske i metodičke nalaze i one koje su možda ı pragmatičke i slično, i to redoslijcedom kojemu ne treba pridavati nikakvu posebnu važnost.
Kao prvo, nužno je ostvariti potpunu sustavnost u pristupu rješavanju svake pojedine oblasti. Nužno je u tome sagledati da svako postrojenje ima svoj vijek trajanja i svoje područje pojavljivanja. Vijek trajanja počinje ispitivanjem tržišta, razvojem glavne ideje, projektantskom ı konstruk-
torskom razradom, pa se nastavlja tehnološkom ı operativnom pripremom, proizvodnjom, ispitiva– njem, sastavljanjem, popravljanjem, održavanjem itd. sve do uništenja ili pregradnje postrojenja. Pojavljivati se može neko termoenergetsko postrojenje ı u energetici, prvenstveno termoenergetici, ali i u prometu, svim prerađivačkim i baznim industrijama, građevinarstvu, 1td., sve do urbanih sredina, naselja, čak ı pojedinih domova ı stanova. Očito je da ı razvoj i proizvodnju ı primjenu treba tako svesti u pravne okvire da ukupne posljedice budu za cijelo društvo što povoljnije. Da bi se to moglo, treba pri izradi propisa okupiti sve potrebne profile stručnjaka, prikupiti sve potrebne podatke, ı započeti s točno utvrđenim ciljem ı odgovarajućim programom rada. Sve drugo dovodi do improvizacija koje obično više štete nego što koriste.
Kao drugo, nužna je odgovarajuća organizacija rada. Treba podsjetiti na to da je prvotni Prijedlog zakona o standardima, koji je govorio o instituciji standarda, kritiziran na javnoj raspravi i izmijenjen u Prijedlog zakona o standardizaciji. Bitna je dakle djelatnost, koja mora prožeti cijelo društvo, a naročito privredu. Kakvi će se organizacijski VOditelji te djelatnosti pojaviti nije zasad Još Jasno, ali iskustvo nas podučava da je najispravnije Osnovati baze za rad tamo gdje su odgovarajući kadrovi — u grupacijama tvornica, u stručnim ludruženjima itd. Koordinacione podcentre trebalo bi stvarati pri republičkim privrednim komorama, a uz to imati ı jednog koordinatora u obliku saveznog centra, na primjer pri Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju. Za područje termoenergetike čini se najispravnijim da u saveznom centru budu okupljeni predstavnici JZS-a, JUGEL-a, JUMEL-a ı JDT-a*, s tim da stalni administrativni aparat daje JZS. Time bi se izbjegle sve dileme o pravima ı obavezama, privreda bi se kao neposredno zainteresirana stranka pojavila na zajedničkom stvarnom radu s drugim oblastima društvenog stvaranja, i zasigurno bi pokazala drugačiji sluh za probleme standardizacije ı tehničke regulative u cjelini. Kao treće, zahtijeva se određena znanstvenost u pristupu, koja se mora ogledati barem u primjeni znanstvenih metoda i znanstvenih spoznaja. Kao dokaz za to možemo navesti da danas Još ne postoji Jedna raširena, priznata ı uporabljiva raščlana termoenergetskih postrojenja, niti po funkciji, niti po namjeni, niti po parametrima stanja radne tvari, niti po vrstama radne tvari, niti po stupnju opasnosti. Nije razrađen niti sustav mjera SIgurnosti, niti sustav kriterija za ocjenjivanje opasnosti. Analizom slike br. 2 zacijelo će sc utvrditi niz otvorenih pitanja, na koja bi se jednom korektnom obradom i analizom mopli dati odgovori.
* JZS — Jugoslavenski zavod za slandđardizaciju JUGEL — Udruženje jugoslavenske elektro-privrede JUMEL — Udruženje jugoslavenske strojogradnje i elektro-strojogradnje JDT — Jugoslavensko društvo termičara