JUS standardizacija

309

se ozakoni i proglasi neki noviji iste namjene. Teško je, naime, otkriti tu prave spone ı treba biti dobar poznavatelj te problematike ı raspolagati s dosta podataka pa da se počne na svaki propis gledati samo kao na jedan od kamena u građevini tehničke iı općegospodarske, pa ı općedruštvene regulative. Zato se interpretacija propisa obično ı svodi na isključivo formalistički pristup, na tumačenje normativne komponente, na preslikavanje jezično-pojmovnog sadržaja odredbi u oblike razumljivije i prikladnije za praktičnu provedbu, a o kreativnoj komponenti, koja je zapravo odraz i mjera kontinuirane društvene i privredne razvojne djelatnosti, najčešće se šuti. Sva ova loša iskustva s tehničkom regulativom ipak ne bi trebala biti zapreka uočavanju njenog pravog značenja i uloge. Da bi ono bilo potpunije, dan je na slici br. 1 zorniji prikaz povezanosti općeg zakonodavstva i tehničke regulative s Jednim zaokruženim slijedom proizvodnje i pogona, koji objedinjava niz djelatnosti u kojima je poznavanje zakona, propisa i normi nužno ı neizbježno.

Tako su na toj slici dane samo konture stvarnih veza 1 odnosa, može se iz nje Jasno izvući zaključak da niti komercijala, ni razvoj, ni proizvodnja, ni pogon nisu mogući bez dobrog poznavanja tehničke regulative, premda zacijelo stoji ı tvrdnja da nisu sva ta područja ı djelatnosti podjednako o njoj ovisna. Nema nikakva razloga da termoenergetika bude iznimkom, pa neka i to bude jedan od razloga i opravdanja ovom izlaganju.

današnje stanje tehničke regulative za termoenergetska postrojenja

Da su termoenergetska postrojenja složeni, a često i vrlo složeni uređaji, zacijelo ne treba posebno obrazlagati. Ako potpuni slijed aktivnosti u vijeku nastajanja ı trajanja jednog takvog postrojenja grubo podijelimo na važnije osnovne faze: planiranje, ugovaranje, projektiranje, konstruiranje, tehnološko i operativno planiranje proizvodnje, nabavka sirovina i poluproizvoda, proizvodnja dijelova i sklopova, sastavljanje, ispitivanje, prenošenje, završno sastavljanje, završno ispitivanje, pokusni rad, redovni pogon, uz moguće ponavljanje istih aktivnosti nakon nezgoda ı havarija, odnosno prilikom većih zahvata radi održavanja, možemo svakoj od njih, slično kao i na slici br. 1, pridružiti ı odgovarajući skup zakona, odnosno propisa, na koje treba svratiti posebnu pozornost i kojih se treba pridržavati. Neki od njih čisto su tehničke naravi, a neki propisuju određene načine komercijalnog, društvenog, usko organizacijskog ili pak drugih načina ponašanja. Na žalost, ovdje nije moguće upustiti se u izlaganje svih, već će se strogo ograničiti samo na tehničke propise. Pritom će se nastojati, gdje god to bude moguće, reći ponešto ı o vezama između razvoja regulative i

razvoja tehnike, naravno bez naročitog zalaženja u ŠIrinu.

Osnovni tehnički propis za područje termoenergetike koji Još i danas vrijedi, pod imenom PRAVILNIK O TEHNIČKIM PROPISIMA ZA IZRADU I UPOTREBU PARNIH KOTLOVA, PARNIH SUDOVA, PREGRIJAČA PARE 1 ZAGRIJAČA VODE, objavljen je u »Službenom listu&ć br. 7 od 13. veljače 1957. godine. Uz taj propis obavezne su izmjene i dopune koje su objavljene pod nazivom PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA TEHNIČKIH PROPISA ZA IZRADU I UPOTREBU PARNIH KOTLOVA, PARNIH SUDOVA, PREGRIJACA PARE I ZAGRIJAČA VODE u »Službenom listu« br. 56 od 19. listopada 1972. godine. Što bi se moglo reći o navedenom propisu? Za današnje pojmove on je potpuno neprimjeran, bilo kriterijima, bilo sadržajem. Treba, ipak, imati u vidu da je razdobije u kojem je on donesen bilo razdoblje koje je označeno jakim razvojem industrije ı energetike, i prelaskom iz faze poslijeratnih brojnih rekonstrukcija i adaptacija postrojenja dobivenih

u ime reparacije, te malobrojnih kapitalnih novogradnji, u fazu podizanja pretežno novih objekata, čiji je glavni graditelj trebala biti ojačana domaća metaloprerađivačka, građevinska i elektroindustrija. Takvo stanje nametnulo je obavezu podizanja domaće tehničke regulative na razinu tadašnjih prosječnih tehničkih uvjeta i potrebu za prekidom oslanjanja, od slučaja do slučaja, na razne strane izvore. Tako je upravo nastao navedeni propis. Treba priznati da je izrada tog propisa zasnovana na oponošanju stranih izvora, pretežno iz najprikladnijih nam njemačkih propisa, ı da su do završetka konačnog prijedloga u stranim IZVOTnIcima već nastale tako važne izmjene da Je naš već na početku syoje primjene pomalo zastario. To se doduše znalo, ali se donošenje propisa nije moglo u nedogled odgađati, te je stvarno ı ozakonjen.

Premda i zastario, on je odigrao važnu ulogu. Međutim, s vremenom je od preduvjeta suvremenosti naše kotlogradnje postao kočnica daljeg razvoja, a svijet je otišao naprijed, naročito u tehnologijama izrade, materijalima ı načinima proračuna i kontrole, te pripreme radne tvari. Sve viši parametri radne tvari, sve veći učini — ı pomalo se cijela naša kotlogradnja našla u prilici da mora, mimo postojećeg vlastitog propisa, primjenjivati tuđe propise u sve većoj mjeri.

No, čak da je navedeni propis Još uvijek zadovoljavajući i suvremen, on pokriva samo jedno usko područje termoenergetike. Da je to premalo, nije zacijelo potrebno dokazivati, ali je korisno navesti barem najvažnija područja koja još nisu obuhvaćena odgovarajućom tehničkom regulativom, ili pak nisu obuhvaćena u zadovoljavajućoj mjeri. To su:

— posude pod tlakom; — kotlovi za proizvodnju vrele vode;