JUS standardizacija
400
ra, pododbora i radnih grupa u svakom trenutku se zna koje organizacije i koja lica učestvuju u radu za svaku oblast i za svako pitanje, kome se šalje dokumentacija, kakve primedbe i čije primedbe postoje na određeni predlog itd. Prema tome, tehnički odbori su »organizmi«ć koji za svoju užu oblast analiziraju, planiraju i rešavaju.
U cilju koordinacije rešenja, sprečavanja dupliranja rada, tehnički odbori za veću oblast povezuju se zajedničkim izvršnim (upravnim) odborom. Izvršni odbor može po potrebi obrazovati i stalna ili povremena zajednička tela između dva ili više odbora koji rešavaju probleme usklađivanja rada među odborima.
Treba napomenuti da u našoj zemlji već više od dvadeset godina na ovim principima uspešno radi Jugoslovenski elektrotehnički komitet (JEK), koji
ima tehničke odbore po ugledu na organizaciju TEC.
Za oblasti kao što su elektrotehnika, mašinstvo, hemija, poljoprivreda itd. mogli bi se dalje obrazovati koordinacioni odbori koji bi usklađivali rad između svih izvršnih odbora za datu oblast. Ne treba, naime, izgubiti iz vida da postoje za svaku navedenu oblast izvršni (upravni) odbori specijalizovanih organizacija. Na primer, u elektrotehnici to su: organizacija za gromobrane, za radiotehniku, za Železnice, za velike električne sisteme itd. Koordinacioni odbori bi mogli biti direktno povezani sa ranijim pomenutim telom za sprovođenje Društvenog dogovora, čineći njegove pomoćne organe. Na taj način bi se mogla ostvariti koordinacija rada svih struktura i struka zainteresovanih za rad na standardizaciji.