JUS standardizacija
420
informacije ISO
U ovoj rubrici obiavliuju se stručne i druge informacije iz informativnog biltena Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO).
standardizacija i svet u razvoju
U skladu sa nacionalnom politikom, pomoću standardizacije se može upravljati ekonomskim iskorišćavanjem prirodnih izvora i materijala. Pomoću nje se takođe može proveravati ekonomičnost sirovina i gotovih proizvoda za lokalne potrebe, kao i za uvoz i izvoz. Osim toga, može se postići racionalnije i efikasnije korišćenje raspoloživih znanja »know-how«, ekspertiza i drugih aktivnosti.
Za zemlje u razvoju koje imaju ograničene i izvore i ljudski potencijal, neophodno je proučiti njihov sopstveni put i prilagoditi ga njihovim sopstvenim uslovima, bez velikog oslanjanja na pomoć drugih zemalja, da bi se izbegla mogućnost eksploatacije. Ovo, međutim, ne sprečava korisnu saradnju sa susedima ili drugim zemljama ako Je u pitanju zajedničko dobro čovečansiva.
Umesto pisanja specifikacija ili opisa za neki artikal ili proizvod, mnogo je lakše i pogodnije u svrhu ponude i identifikacije, navođenje određenih primenjenih standarda, što je u većini slučajeva uobičajeni način međunarodnog sporazumevanja.
Standardi obuhvataju vrste korišćenih materijala, proizvodne metode, dimenzije preporučene veličine, tipove, trajnost (čvrstoću), performanse, teksturu, boju itd., i metođe za njihovo ispitivanje i proveravanje. Takođe, oni obuhvataju praktična uputstva i druga pravila i propise vezane za bezbednost i zdravlje kad god je to primenljivo.
Međunarodna trgovina,razmena kao i nabavka sirovina,ima-– le su u prošlim godinama visok porast i kao takve zahtevale
rad tehničkog odbora 9. Mieđunarodne
oprema za električnu vuču
Među raznim primenama električnih rotacionih mašina, električna vuča je jedna od najstarijih i najvažnijih. Dovoljno je podsetiti se ogromnog broja vozila sa električnim pogonom koja se kreću po šinama u velikom broju zemalja u svim delovima sveta — i novih rešenja za probleme prevoza u budućnosti, koja se proučavaju u laboratorijama. U ovom članku ukratko je izložen rad na međunarodnim preporukama i pravilima za opremu namenjenu za električnu vuču, na osnovu pođataka dobijenih od predsednika Tehničkog komiteta 9 Međunarodne elektrotehničke komisije (IEC), profesora E. Stanjija (E. Stagni), Italija.
U godinama pred drugi svetski rat i neposredno posle rata, tehnički komitet 9 je uglavnom proučavao probleme u vezi
su niz međunarodnih standarda koji su univerzalno primenljivi za međunarodnu trgovinu. Međunarodna organizacija za standardizaciju ISO već je izdala znatan broj međunarodnih standarda u saradnji sa svojim članovima iz raznih zemalja.
Ovi standardi su velika pomoć zemljama u njihovoj međunarodnoj trgovini i olakšavaju primenu zamenljivosti delova i komponenata.
Međutim, ovo nacionalne organizacije za standardizaciju ne oslobađa njihove odgovornosti da se pri izradi standarda u sopstvenoj zemlji sretnu sa zahtevima i potrebama za prilagođavanje lokalnim uslovima i promenljivim razvojnim okolnostima, kao što ih ne oslobađa ni od dalje obrade standarda u njihovoj sopstvenoj zemlji.
Nezavisno od proizvođača i drugih komercijalnih i industrijskih koncerna, stručnjaci i drugi specijalisti na različitim poljima, vladina ministarstva i nacionalna naučna i istraživačka tela, veoma su zainteresovani za proces donošenja standarda, za razvijanje tehničkih znanja i iskustva. Naučna standardizacija na svim poljima sadašnjeg razvoja tako je rasprostranjena da postaje posebna disciplina, na čijem punom ostvarenju tek treba raditi.
Profesor N. B. Shroff, direcfor of the Zambian Stanđards Institute
elektrotehničke komisije.
sa motorima za vuču. Prvo izdanje publikacije 48 »Pravila za motore za električnu yvuču«&«, pojavilo se 1933. godine, drugo i treće izdanje 1950. i 1955. godine. Zatim su objavljene, počevši od 1958. godine, publikacije 101 i 102, koje se odnose na pomoćne mašine, odnosno na električne transmisije za vozila sa dizel-motorima. Ove tri publikacije su obuhvatale sve tipove mašina za vuču, koje su postojale u to vreme: za Jednosmernu struju, za naizmeničnu struju frekvencije 16.7 Hz i za dizel-električne mašine sa generatorom jednosmerne struje i složenom pobudom.
U međuvremenu, u oblasti električne vuče pojavila su se nova rešenja, kao i u ostalim oblastima. Uveden je sistem Jednofazne struje frekvencije 50 Hz, pretvaranje energije