JUS standardizacija
422
— ispitivanja pri istraživanju (specijalna ispitivanja), neobaveznog karaktera, prema dogovoru između korisnika i proizvođača.
Ispitivanja se mogu izvršiti na određenom mestu, tj. u fabrici u većini slučajeva, ili na radnom mestu, t]. na mreži. Drugi važan problem, koji je posledica evolucije električne vuče i sve većih brzina, privukao je pažnju tehničkog komiteta 9. Reč je o ranije pomenutom oduzimanju struje na vazdušnim kontaktnim vodovima, dobro poznatom načinu napajanja aparature na pokretnim vozilima, ne samo na Železničkim vozilima nego i na tramvajima, trolejbusima i sl. Očigledno je da su problemi oduzimanja struje na Železnici najveći. Posle dve godine rada, 1974. godine pojavila se publikacija 494: »Pravila za pantografe vozila sa električnom vučom«. Osim uobičajene unifikacije nomenklature i definicija, ovaj dokument sadrži propise u pogledu dimenzija i funkcionisanja, a takođe i ispitivanja (postojanost prema statičkim i dinamičkim naprezanjima, postojanost prema vibracijama, čvrstoća, zagrevanje i sl.) i načine ispitivanja.
Među novijim radovima tehničkog odbora 9, koji su još ufazi nacrta i nisu objavljeni u definitivnom obliku, navešćemo dva od opšteg značaja:
— prvi se odnosi na elektronsku opremu za vozila »Nacrt pravila za elektronsku opremu koja se upotrebljava na železničkim i drumskim vozilima«, dokument 9 (Centralni Biro) 253, mart 1975. godine), a obuhvata sve elektronske aparate za upravljanje, regulaciju, zaštitu i napajanje itd. priključene na izvor napajanja niskog napona, sa galvanskom vezom ili bez galvanske veze sa kontaktnim vodom, izuzimajući elektronska kola za energetiku.
— drugi se odnosi na granične temperature koje su dozvoljene u slučaju ispitivanja vozila u eksploataciji pogonu, a ne samo u fazi izrade. Ovaj »Nacrt izveštaja TEC o dozvoljenim graničnim temperaturama za eclemente električne opreme mašina za vuču«, dokument 9 (Centralni Biro) 254, mart 1975. godine, predstavlja nov
trovanje hranom u porastu
Međunarodna „organizacija za standardizaciju (ISO) neđavno je izdala svoj prvi međunarodni standard koji se odnosi na mikrobiološka ispitivanja. Zadatak ovoga standarda je da borbu protiv trovanja hranom prevede na međunarodni nivo. Slučajevi trovanja hranom se ne smanjuju, već naprotiv povećavaju, što dolazi kao rezultat dalje centralizacije proizvodnje hrane, sa vrlo velikim problemima u distribuciji. Uz ovo, povećava se i potrošnja gotove hrane u brojnim restoranima i kantinama. Problem je velik i kompleksan pa sporazumevanje u vezi sa mikrobiološkim ispitivanjima na međunarodnom nivou predstavlja jedini put. U vezi sa ovim ISO ima dobru saradnju sa brojnim međunarodnim telima, uključujući i Ujedinjene nacije — FAO /WHO, komisiju Codex Anmentarius. prilaz problemu zagrevanja opreme. Poznato je da je temperatura Jedan od bitnih činilaca koji dovode do propadanja sastavnih delova opreme za vuču, a tehnologija malo može da utiče na dejstvo temperature. Iskustvo i ispitivanja u laboratorijama dopuštaju da se uspostavi odnos između maksimalne temperature postignute u toku radnog ciklusa i veka trajanja opreme. Otuda postoji veliko interesovanje za tabele graničnih temperatura, koje su glavni predmet proučavanja u ovom slučaju. Ovaj pregled aktivnosti tehničkog odbora 9 ne bi bio potpun ako ne bismo spomenuli niz najnovijih rađova, od kojih navodimo:
— pripremu »Pravila za električno ı elektromagnetno kočenje«, gde Je reč o izradi standarda kojima će se dopuniti publikacıje 77 i 349, dodavanjem više novih elemenata, kao što su elektromagnetno kočenje tienjem na dobošima ili diskovima, snaga kočenja, mehanička i električka stabilnost i vreme prorade sistema kočenja;
— reviziju poglavlja »Električna vuča« Međunarodnog elektrotehničkog rečnika (VEIL), koja obuhvata rad na unifikaciji terminologije i sastoji se od uspostavljanja termina i definicija na engleskom, francuskom i ruskom jeziku i odgovarajućih termina na nemačkom, španskom, italijanskom, holandskom, poljskom i švedskom jeziku;
— unifikaciju, u što je moguće većoj meri, izvesnih električnih i mehaničkih elemenata za elektronsku opremu upotrebljenu na vozilima, npr. ormarića, štampanih kola itd. i definisanje osnovnih principa za ispitne aparate, u cilju uspostavljanja zahteva u pogledu pouzdanosti rada za ove uređaje.
Svi radovi IEC-a u oblasti električne vuče nisu iscrpljeni ovim pregledom rada, čiji cilj je prikazivanje glavnih aktivnosti tehničkog komiteta 9, koji spada među prve i najaktivnije komitete IEC. Cilj članka je takođe bio ukazivanje na tesnu vezu koja postoji između rada tehničkog odbora 9 IEC i tehničkog progresa.
(Bilten IEC, br. 34, jul 1975. god.)
Ovakvi standardi obezbeđuju veću sigurnost potrošaču jer daju veću garanciju da je hrana koju kupuje ispravna za potrošnju.
Novi objavljeni standard ISO 3565 predstavlja referentnu metodu za utvrđivanje »Salmonela«, mikroorganizama koji su najčešći uzročnici trovanja mesom i mesnim proizvodima. U pripremi su i drugi predlozi standarda koji se rade u okviru ISO a obuhvataju metode za određivanje drugih opasnih mikroorganizama.
U sirovom mesu Salmonele ne predstavljaju veliki problem jer ih temperatura kuvanja uništava. Stvarni problemi nastaju ako dođe do reinfekcije pripremljenih mesnih proizvoda, jer u njima Salmonele mogu da se razvijaju brže, pošto u kuvanom proizvodu od mesa, koji je relativno sterilan, ne postoji kompletna normalna mikroflora. Da ne bi