JUS standardizacija
236
za potrošača i znatnih indirektnih koristi. Tu se pre svega radi o uticaju na proizvođače, u smislu podsticanja za poboljšavanje kvaliteta, da bi to iz konkurentskih razloga mogli tako ı označavati. Na taj način dolazi do diferenciranja dobrih proizvoda od loših, a time se povećava ı nivo kvaliteta u celini. Isto tako, na ovaj način se olakšava i kontrola i adekvatnija primena maksimiranih cena.
Važna korist od standardizovanog označavanja proizvoda za potrošača je i u tome što se olakšava rad inspekciji kada proverava deklarisani kvalitet. Na taj Je način inspekciji omogućeno da goni one proizvođače koji na proizvode lošijeg kvaliteta stavljaju oznake koje govore o boljem kvalitetu, što sada, zbog teškoća u tumačenju oznaka, nije uvek moguće. Činjenica je, međutim, da pomenute koristi mogu u punoj meri da dođu do izražaja samo ako se standardizovanom označavanju posveti dovoljno pažnje pri stvaranju standarda i propisa mnogo više nego do sada.
Literatura
1
. JUS A.A0.003 — Izrađa standarda. Smernice za uobličavanje i redigovanje standarda
. ISO GUIDE 5: Designation of Internationaly standardized items, First edition 1976 03—01 . Osnovni zakon o prometu robe (SI. list SFRJ 1 /67, 30/68)
. Zakon o Jugoslovenskim stanđardima i normama kvaliteta proizvoda (sl. list SFRJ 2/74)
. Zakon o suzbijanju nelojalne utakmice i monopolističkih sporazuma (Sl. list SFRJ 24/74.)
. T. R. B. Sanders. Ciljevi i principi standardizacije. Izdala Međunarodna organizacija za stanđardizaciju (Prevod u Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju)
. ISO/IEC GUIDE on the operation and significance for consumers of marks of conformity with standards, IEC 01 (Central Office) 535, June 1975