JUS standardizacija
294
utvrdi ı područje rada u kojem se ovaj neće primjenjivati. Naime, tehnički normativi za pridobivanje slojnih voda bušotinama nisu do sada u nas bili uređeni. Međutim, u nekim slučajevima. i pri ovim radovima valja primjenjivati određene tehničke normative koji vrijede za pridobivanje nafte i zemnih plinova. Stoga su mnogi stručnjaci opravdano izražavali želju da se novim pravilnikom obuhvati i ova materija. Otuda i prijedlog da novi propis nosi naziv: »Pravilnik o tehničkim normativima pri istraživanju nafte, zemnih plinova i slojnih voda«.
Ipak, ove tehničke normativene bi trebalo primjenjivati u svim slučajevima otvaranja i pridobivanja slojnih voda, pa je bilo nužno definirati i te slučajeve. Predloženo je da se odredbe budućeg pravilnika ne primjenjuju za slojne vode koje se otvaraju bušenje, ako se ove vode u sloju ne nalaze pod istim ili sličnim fizikalnim uvjetima u kojima se nalaze nafta odnosno zemni plinovi. Naime, ako bušotinom otvorene slojne vode ne mogu izazvati posljedice koje može izazvati bušotinom otvoreno ležište nafte ili zemnih plinova, nije potrebno provoditi tako rigorozne tehničke normative. To se naročito odnosi na izradu bunara bušenjem za dobijanje pitke vode, izradu bunara bušenjem za odvodnjavanje tekućih pjesaka ı slično, jer se u ovim slučajevima slojna voda ne nalazi pod tlakom koji može izazvati erupciju vode i u vezi s tim štete na zemljištu ili u okolini.
Obzirom na važnost ovog pitanja valja obratiti posebnu pažnju na jasnoću teksta stavka 2. člana 1. u smislu, da li je ova misao dovoljno jasno izrečena.
povezivanje sa drugim propisima i standardima
Novi pravilnik neće biti opterećen tekstovima iz tzv. općih propisa (tehničkim normativima koji se primjenjuju u svim djelatnostima). Isto tako neće biti opterećen tehničkim normativima koji su interesantni samo za uske specijalnosti, zatim objašnjenjem pojmova (definicijama), nomenklaturama, sadržajima raznih tehničkih dokumenata i slično. Zbog toga se predviđa donošenje i speciJalnih rudarsko-naftnih propisa i odgovarajućih standarda. S druge strane, da bi se ostvarila cjelina neophodna za primjenu drugih propisa u naftnom rudarstvu, tekstovi novog pravilnika se povezuju s tim propisima i standardima.
Takav pristup je od višestruke koristi:
1. u novom pravilniku građa je pregledna, a tekstovi su sažeti (naročito prikazivanjem tehničkih normativa u tabelama, na što stručnjaci posebno inzistiraju):
2. promjene u nekom drugom propisu ili standardu ne iziskuju ı promjene u ovom pravilniku.
Iznijeti će se jedan primjer.
Materija u vezi posuda pod tlakom u naftnom rudarstvu dosada nije bila precizirana, pa su korišteni opći propisi, koji međutim ne udovoljavaju potrebama. u toj djelatnosti. (Nije slučajno da se u zemljama sa razvijenim naftnim rudarstvom donose posebni propisi o posudama pod tlakom). Očito je bilo da i mi moramo na određeni način regulirat: ovu materiju.
U prvoj fazi radna grupa je predložila da se u novi pravilnik unesu samo definicije posuda pod tlakom. Međutim, zainteresirani stručnjaci nisu s time bili zadovoljni, jer su smatrali da treba regulirati sva pitanja u vezi ovih posuda. Prihvačajući mišljenja stručnjaka, radna grupa je došla do zaključka da predloži poseban pravilnik o tehničkim normativima za posude pod tlakom pri istraživanju, izradi bušotina i pridobivanju nafte, zemnih plinova i slojnih voda. Do takvog zaključka je došla, Jer bi sva pitanja u vezi posuda pod tlakom iziskivala toliko prostora. da bi se izgubio kontinuitet osnovnih misli u vezi tehničkih normativa pri istraživanju, izradi bušotine ı pridobivanju nafte i zemnih plinova. Pored toga, kako se tu radi o materiji od interesa za uži krug stručnjaka (strojarske, a ne rudarske struke), posebnim propisom i ti stručnjaci (koji rade u naftnom rudarstvu) dobijaju svoj cjeloViti propis.
izrada busotine
U pogledu podizanja postrojenja za bušenje zadržana Je praksa temeljena na važećem pravilniku. U vezi s tehničkom dokumentacijom predloženo Je da se utvrdi današnja praksa, a u pogledu sadržaja pojedinih dijelova ove dokumentacije da se — u skladu s našom današnjom praksom — utvrdi sistematizacija njihovih sadržaja.
Za gradnju zaštitnih cijevi predloženo je da se zadrže zahtjevi u danas važećem propisu, s time da se ne utvrđuju konkretna rješenja ı metode rada.
zaštita od nekontrolirane erupcije
Ovdje se nastojalo tekstove važećeg propisa kvalitetnije sistematizirati, zatim tehničke normative za zaštitu od nekontrolirane erupcije prikazati u tabeli (umjesto da ih se niže kao do sada, što je dovodilo do nedovoljne preglednosti ı do ponayvljanja). Ova tabela izgleda ovako: