JUS standardizacija
novi zadaci u standardizaciji
nuklearne merne opreme
Milen Dimitrijević, dipl. ing.
Komitet TC45 Međunarodne „elektrotehničke komisije IEC bavi se standardizacijom u oblasti nuklearane instrumentacije.
U okviru komiteta postoje dva podkomiteta: SC45A za reaktorsku instrumentaciju ı SC45B za instrumentaciju za radiološku zaštitu.
'Komitet TC45 ima u svom programu sledeće važnije oblasti iz nuklearne instrumentacije za koje postoje oformljene i posebne radne grupe:
— Električni merni instrumenti sa radioaktivnim izvorom;
— Višekanalni analizatori i pripadajući uređaji;
— Jednosmerni pojačavači;
— Linearni i logaritamski merači;
— Prospekcija;
— Međusobna zamenljivost instrumenata 1 njihovih sklopova;
— Klasifikacija i terminologija.
Podkomitet SC45A proučava sledeće važnije probleme: — Opšti principi reaktorske instrumentacije;
— Instrumenti za merenje, upravljanje ı ostvarenje bezbednosti nuklearnih reaktora;
— Pouzdanost i zaštita pri detekciji procesa dezintegracije. Podkomitet SC45B proučava sledeće probleme:
— Merači absorbovanja doza radijacija; — Radioaktivni gasni merači ı monitori.
Na zadnjem zasedanju komiteta TC45 ı podkomiteta SC45A i SC45B u San Diegu decembra 1975. predložen je novi dopunski program koji bi se radio koordinirano u podkomitetima SC45A i SC45B i u saradnji sa drugim relevantnim komitetima ı organizacijama:
1. — Nadzor i merenja u zonama izloženim zračenju 2. — Nadzor efluenata
3. — Nadzor okoline
4. — Nadzor u slučajevima havarija
5. — Procesi koji se odvijaju u nuklearnoj elektrani: — Nadzor u slučaju nedostatka goriva — Nadzor odvođenja hlađenja — Kontrola sistema za tretman otpadnih materija
Za svaku od ovih tema proučavali bi se sledeći posebni aspekti:
1. — Broj i vrsta potrebnih instrumenata ; 2. — Osetljivost, opseg, vremenska konstanta; 3. — Radni uslovi u kojima instrument mora da
radi: normalni, prelazni, u slučaju havarija; 4. — Obrada podataka dobijenih merenjem:
— računarom — Nadzorom u kontrolnoj sobi — Nadzorom u centralnoj stanici — Nadzorom u kontrolnom centru u slučajevima opasnosti. 5. — Iniciranje komandnih funkcija: — zaustavljanje reaktora — svi uslovi za bezbednost izolacije — zatvaranje procesnih ventila — lokalno alarmiranje. 6. — Zahtevi koje postavljaju izvori energije (normalni i kritični u pogledu bezbednosti) 7. — Pouzdanost 8. — Kalibracija i ispitivanje u toku rada.
Ovaj program se odnosi pre svega na nuklearne električne centrale i nuklearne reaktore kao najpotencijalnije izvore opasnosti u mirnodopskim uslovima.
U 1976. godini pojavila se prva publikacija iz ovog predloženog programa, kao rezultat rada podkomiteta SC45B: IEC standard br. 532— »Merači i uređaji za upozorenje stepena izloženosti zračenju od X ili gama zraka, energije između 80 keV i 3MeV, za ugradnju«. Ovaj novi program je distribuiran u obliku upitnika nacionalnim komitetima sredinom 1976. godine i o njemu će konačan stav da se zauzme na zasedanju komiteta TC45 i podkomiteta SC45A i SC45B, u martu 1977. godine u Baden-Badenu.