JUS standardizacija

Kako se uporedo razvijala tehnologija proizvodnje, tako su donošeni standardi za te grupe proizvoda. Danas imamo 12 grupa proizvoda koji obuhvataju oblast šumarstva i drvne industrije i to:

1. Opšti standardi i metode ispitivanja. . Proizvodi eksploatacije šuma. . Pilanski proizvodi, furniri i ploče.

. Proizvodi šumarstva i drvne. industrije sa Špe cijalnom namenom.

. Stolarski proizvodi.

. Drvena ambalaža.

. Drvna galanterija.

. Proizvodi od trske. ·

. Projektovanje u šumarstYu.

10. Tehnološki poštupci u. šumarstvu i drvnoj industriji. 11. Pluta, seme, sadnice. 12. Sportske sprave.

>= O

O O ~ ON n

Ukupno do sada izašlo je oko 594 standarda.

Prema petogodišnjem planu broj jug. standarda do 1980. god. predviđen je na 793. standarda ili procentualno povećanje iznosi 29%.

Od ukupnog broja do sada objavljenih standarda, više od 40% su u upotrebi preko 10 godina, što znači da ih treba revidirati. Pojedine grupe kao proizvodi od trske, treba potpuno staviti van snage, jer je vreme učinilo svoje, postali su neupotrebljivi.

U grupi eksploatacije šuma, izvršena je revizija za sve trupce. Očekuje se revizija za rezanu građu, furnire i ploče. Iz grupe drvne ambalaže priprema se revizija svih standarda, a neke standarde treba potpuno povući jer su danas zamenjeni plastičnom ambalažom. 7

U grupi stolarskih proizvoda, za nameštaj i rade: vinsku stolariju doneseni su potpuno novi standardi. To su i najvažniji proizvodi ove grupe.

Stari standardi za građevinsku stolariju doneseni su 1958. godine. To su bili standardi sa tipiziranim prozorima i vratima sa detaljima namenjeni za prizemne stambene zgrade.

Najviše su ih koristila građevinska preduzeća, kao i razne škole i fakulteti u nastavi. Sa pojavom solitera i visoke gradnje, ovi standardi su i dalje korišćeni, mada namenski nisu bili prilagođeni za takvu upotrebu. Nenamensku upotrebu najviše su osetili stanari u soliterima, koji su počeli da se žale na veliko produvavanje, prokišnjavanje, prašinu, gasove, buku i slično. U to vreme nije bilo nikakvih propisa o ispitivanju kvaliteta, pa su instituti koristili strane propise, što je još više stvaralo teškoće. Pojedina građevinska preduzeća (kao »Ratko Mitrović«, »Trudbenik« ı »Rad«) počeli su prilagođavati konstrukcije starih prožora novim zahtevima, a to isto činili su i neki proizVOđači stolarije, pa su stvorili neku vrstu prilagođenih tipova prozora za upotrebu. Prema tim tipovima prozora urađeni su 1975. godine i novi standardi za građevinsku stolariju, koji se odnose na medularne mere, kvalitet materijala I ispitivanja za sve Vrste Vrata i prozora.

Standardi za nameštaj urađeni su 1974. godine i odnose se na metode ispitivanja kvaliteta nameštaja. Prema zahtevu zainteresovanih, standardi su mirovali 3 godine sa ciljem da se izvrše provere, ispitivanja, nabavka opreme, pripreme kadrovi i slično.

Standardi su postavili i izvesne zahteve ı obaveze proizvođačima nameštaja. Oni će ubuduće morati za svaki novi proizvod prethodno da izrade prototip, po kome će se proizvoditi svi proizvodi iz te serlje.

Kvalitet nameštaja mora biti standardan, što znači da će nivo kvaliteta biti stalan, a to će zahtevati uvođenje i održavanje razvojne službe po preduzećima za stalno praćenje kvaliteta proizvoda.