JUS standardizacija
Pomenuti sastanak je održan 8. aprila 1977. godine i na istom su bili doneti odgovarajući zaključci o jedinstvenom pristupu svin republika i pokrajina u rešavanju ovih problema. U vezi sa prethodnim važno je istaći da su nakon zemljotresa u Skoplju 1963. godine, Ujedinjene nacije organizovale izradu jednog značajnog projekta za ocenu seizmičke opasnosti za celo Balkansko poluostrvo, uz participaciju svih balkanskih zemalja, koji je završen negde 1974. godine i koji će poslužiti kao solidna osnova za izradu seizmoloških karata republika i pokrajina, a na osnovu njih nove seizmološke karte SFRJ.
Insistiranje na jedinstvenoj seizmološkoj karti SFRJ zasnovano je na činjenici da u suprotnom nećemo moći adekvatno koristiti jedinstvene tehničke propise iz ove oblasti za celu teritoriju SFRJ.
Pošto je na sastanku u SIV-u 8. aprila 1977. godine postignut pomenuti međurepublički dogovor o zajedničkoj politici u vezi sa gOre iznetim problemima, očekujemo da ćemo nove propise ili tehnički normativ o građenju u seizmičkim oblastima moći završiti do kraja ove godine, i objaviti ih početkom iduće godine.
Na pomenutom sastanku 8. aprila u SIV-u, u vezi sa izradom seizmološke karte SFRJ doneti su sledeći zaključci:
1. Da se izrade privremene seizmološke karte republika i pokrajina a na osnovu njih seizmološka karta SFRJ, za čiji bi Osmov poslužio Balkanski projekt uz odgovarajuću reviziju i doradu koju će izvršiti republičke seizmološke ustanove.
2. Za izradu ovih karata koristiće se sredstva sa kojima raspolaže Jugoslovenski zavod za standardizaciju, koja su ocenjena kao dovoljna za izvršenje ovog zadatka.
3. Postavljen je rok za izradu ovih karata do kraja septembra 1977. godine, o čemu Di se još direktno razgovaralo sa izvršiocima posla.
4. Na sastanku je dogovoreno da se formira međurepublička, odnosno pokrajinska Koordinaciona komisija sa ciljem da prati rad u vezi sa izradom privremenih seizmoloških karata, kao i u vezi sa budućom aktivnošću u Jugoslaviji na tom poslu. U pomenutu Koordinacionu komisiju treba da uđu predstavnici nadležnih organa uprave republika i pokrajina sa po jednim predstavnikom i za-
111
menikom, predstavnik Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, predstavnik Jugoslovenskog društva za građenje u seizmičkim oblastima i predstavnik Koordinacionog odbora za seizmologiju SFRJ.
5. Jugoslovenski zavod za standardizaciju je zadužen da u ovoj fazi rada preuzme koordinaciju i organizaciju rada u vezi sa izradom privremenih seizmoloških karata, kao i u vezi sa radom međurepubličke i pokrajinske Koordinacione komisije.
Neosporno je da kvalitetno i solidno obrađceni propisi odnosno tehnički normativi predstavljaju jednu od osnovnih mera, koje naša zajednica preduzima u svrhu zaštite stanovnika i materijalnih dobara od zemljotresa.
Međutim, to nije i ne može biti jedina mera za obezbeđenje kvaliteta naših građevinskih objekata od potencijalnih zemljotresa, kao ni jedina mera zaštite.
Ovo pitanje mora biti predmet opšte-društvene brige šire društvene zajednice i mora se postaviti na Široj osnovi.
Nabrojaćemo nekoliko najvažnijih pravaca društvene akcije koju treba sprovesti da bi rezultati odbrane od zemljotresa bili što uspešniji. i
Jedna od najvažnijih a ujedno i najekonomičnijih mera je svakako ta da objekte treba projektovati i izvoditi da po svojoj koncepciji u projektu, i po kvalitetnom izvođenju radova mogu izdržati »kontrolu« kojoj ih podvrgavaju zemljotresi.
Naime, poznato je da je prilikom zemljotresa svaki i najmanji elemenat konstrukcije izložen dejstvu potresa i ukoliko je neki od tih elemenata nesavesno projektovan ili izve den može se lako dogoditi da dođe do delimičnog ili potpunog rušenja objekta.
Iz ovoga se može jasno zaključiti o posledicama nesavesno projektovanih ili nesavesno izvedenih objekata.
Tako je već odavno poznato da naša zemlja leži u jednoj od najaktivnijih seizmičkih zona u Evropi još uvek se, gledajući školske programe na većini naših fakulteta i srednjih stručnih škola, svi nadležni ponašaju kao da zemljotresa na našoj teritoriji nema.
U vezi sa prethodnim bilo bi neophodno u svim srednjim stručnim školama i na odgvovarajućim fakultetima, a pre svega na arhitektonskom i građevinskom uvesti odgovara-