JUS standardizacija

izveštaj sa zasedanja podkomiteta ISO/TC 34/SC 2 plodovi i zrno uljanih kultura

Anica Ratković, dipl. ing.

U vremenu od 4. do 6. maja 1977. godine održano je zasedanje potkomiteta TC/34/SC2 za plodove i zrno uljanih kultura u Balatonfiredu (Mađarska).

Zasedanje je trebalo da se održi u Bukureštu (Rumunija). Međutim, zbog zemljotresa koji je zadesio Bukurešt, zasedanje je održano u Balatonfiredu u Mađarskoj a organizovala ga je Nacionalna organizacija za standardizaciju Mađarske. Na zasedanju su prisustvovale delegacije iz deset zemalja koje učestvuju u radu OVO PpOolkomiteta bilo kao aktivni članovi ili u svojstvu posmatrača.

Pošto je pročitan izveštaj o radu sekretarijata između dva zasedanja prešlo se na razmatranje dokumenata iz dnevnog reda. Na zahtev francuske delegacije dnevni red je proširen dokumenftima SC 2/N 241 uljane pogače, određivanje raspoloživog lizina i SC2/N 242 određivanje količine ulja nuklearnom rezonancom.

Budući da je lizin komponenta koja određuje kvalitet proizvoda od plodova ı zma uljanih kultura, francuska delegacija je prihvatila da za ovo zasedanje uradi dokumenat koji se odnosi na metodu određivanja raspoloživog. lizina, što je bilo utvrđeno u rezoluciji br. 91 koja je predložena i usvojena na desetom zasedanju potkomiteta TC 34/SC 2 — plodovi i zrno uljanih kultura koje je održano septembra meseca 1955. godine u Ankari (Turska).

U diskusiji po dokumentu SC 2/N 241-uljane pogače određivanje raspoloživog lizina, francuska delegacija nije pripremila pomenuti dokumenat i iznela je razloge zbog kojih svoju obavezu iz rezolucije nije ispunila. Razlog je bio što Sovjetski Savez nije Francuskoj dostavio pismene primedbe sa kojima je dokument trebalo dopuniti.

Francuska delegacija je posle datog obrazloženja predložila, da se dokumenat u vezi određivanja raspoloživog lizina u staroj formi dostavi centralnom sekretarijatu Međunarodne organizacije ISO kao predlog za međunarodni standard. U daljem tekstu dati su neki od važnijih delova diskusije i zaključaka sa Zasedanja. Sekretar potkomiteta je izneo da je novi dokument za ovo zasedanje pripremljen na bazi predloga Francuske i Velike Britanije, a potom su iznete ı primedbe francuske delegacije (dok. 34/2 N.271).

Posle diskusije u kojoj su uzeli učešće M. Chanet (Francuska) M* Kurucz (Mađarska) M. Eustatin (Rumunija) predsedavajući gospodin Volf je zaključio da je dokument 34/2 N.189 — botanički nazivi za glavne vrste uljanih kultura i njihovih ulja — prihvaćen uz sledeću dopunu:

— da se vrsta uljane repice (Brassica napus Colza) razdvoji u dva tipa ı to uljana repica sa eruka kiselinom i uljana repica bez eruka kiseline.

— da se za naziv za bademovo ulje »Oil Pruns amygdalus var. amara« odabere odgovarajući engleski termin.

U ovom smislu rezolucija br. 99 odrediće datum za razmenu mišljenja koja se odnose na sirovinu i ulje od uljane repice bez eruka kiseline. Dok. 34/2 N.235 nova verzija i dok. 34/2 N.238 nova verzija — zrno suncokreta i zrno lana namenjeno industrijskoj preradi.

Sekretar potkomiteta SC 2 je informisala prisutne delegate da je sekretarijat potkomiteta SC 2 uradio nove predloge na bazi predlosa i sugestija članica.

U diskusiji po ovim dokumentima učestvovali su predsednik Volf, M. Chanet (Francuska), Hronova (Čehoslovačka), Modzelevska (Poljska), Kurucz (Mađarska), Sitc (Nemačka) BEustatija i Preda (Rumunija), Ratković (Jugoslavija) Pankin (SSSR). Na kraju diskusije predsedavajući Volf je predložio zaključak koji je prihvaćen od svih prisutnih delegata. U smislu ovog zaključka biće formulisane rezolucije br. 100 i 101.