JUS standardizacija
sastanci radnih grupa IEC TSC 12c za radio-predajna postrojenja
Borut Ravnikar, dipl. ing.
U smislu aktivnije suradnje Jugoslovenske radiotelevizije u radu Međunarodne elektrotehničke komisije IEC, a osobito u radu potkomiteta 12c za radiopredajnike, doneta je na inicijativu gemeralnog sekretarijata Jugoslovenskog elektrotehničkog komiteta — JEK na generalnom zasjedanju TEC u Nici 1976. odluka da se održe u Jugoslaviji najpre sastanci radnih grupa WG3 i WG4 TSC 12c, IEC, a kasnije po mogućnosti i zasjedanje celokupnog potkomiteta 12c.
Ulogu domaćina sastanka radnih grupa preuzeli su RTV Beograd, tvornica Elrad i RTV Ljubljana, koja je obavila i sve organizacione PTripreme uz svestranu pomoć generalnog. sekretarijata JEK i njegovog predsednika. Radne grupe su se sastale u vremenu od 18. do 28. aprila u hotelu Toplice na Bledu u Sloveniji, gde su bili obezbeđeni veoma dobri uslovi za rad. Prema utvrđenom planu obrade stručnih materijala, članovi grupa imali su i mogućnost, da učestvuju na dve ekskurzije. Prva je bila na automatizirani austrijski predajnik ORF Dobrač (Dobratsch) i u odgovarajući kontrolni centar kod Celovca (Klagenfurt), a druga na predajnik RTV Ljubljana Beli križ (kod Kopra). Time je bio grupama omogućen i uvid u Stvarno stanje automatizacije predajnih postrojenja radiodifuzije u našem predjelu Evrope. Radna grupa WG4 TSC 12c oformljena je 1975. godine i obrađuje pitanja povezivanja predajnika sa kontrolnim sistemima. Njen je zadatak, da definiše specifčno područje značajno za daljinsko upravljanje i nadzor predajnih postrojenja za televiziju i radio, a da pri tome uzme u obzir postojeću praksu i standarde. Preporuke, koje ta grupa sastavlja, moraju primiti sadržinu za sve oblike rada predajnika i to za rad samostalnih jedinica, za jedinice u paralelmom radu i za jedinice sa pasivnom i aktivnom rezervom. Broj dokumenata, koje je grupa do sada uzela u razmatranje, dostigao je
50, a potiču iz 11 zemalja sveta. Na Bledu je bilo izrađeno ukupno 9 radnih edicija. U njima su pre svega obrađeni terminologija, definicije i određeno interesno područje. Učestvovalo je 11 delegata iz 10 država (Engleska, Francuska, Holandija, Italija, Norveška, Kanada, Švedska, Švajcarska, Zap. Nemačka i Jugoslavija), a iz naše zemlje učestvovali su u radu dvojica stručnjaka iz RTV Ljubljana. Sastanak na Bledu je bio treći sastanak ove grupe (Paris 1976, Winchester 1976), a idući biće početkom 1978. godine u Italiji.
Radna grupa WG3 TSC 12c ima zadatak, da izradi preporuke tehničkih karakteristika pojedinih radio-predajnih uređaja i instrumenata za proveru tih karakteristika. Na Bledu je grupa obrađivala 8 dokumenata, a u tom radu je sudjelovalo 7 delegata iz 6 zemalja (Engleska, Holandija, Italija, Švedska, Zap. Nemačka i Jugoslavija). Iz Jugoslavije su po prvi put učestvovali dvojica naših inženjera i to jedan iz RT Beograd i drugi iz fabrike Elrad. Grupa je pored stavova o već započetim zadacima usvojila i program daljeg rada, koji obuhvata pitanja instrumenata za kontrolu frekvencijskih opsega. Prema mišljenju svih učesnika sastanaka radnih grupa WG3 i WG4, rad je bio veoma uspešan zahvaljujući i dobroj organizaciji i pažljivo] pripremi za sastanke. Učešće jugoslovenskih delegata ocjenjeno je korisnim i perspektivnim. Zbog toga su organizatori kasnije primili pismene zahvale oba predsednika grupa.
Sa naše strane možemo biti zadovoljni sa postignutim, ali bi u budućem radu trebalo postići puniju koordinaciju interesa domaće industrije, koja se bavi proizvodnjom radio-predajnih uređaja (RIZ, Iskra, Ei i drugi). Našim inženjerima, koji su uspešno predstavili Jugoslaviju u tom prvom izravnom kontaktu JEK sa TSC 12c, IEC morale bi njihove OUR obezbediti barem minimalne uslove, da bi mogli nastaviti sa započetim radom.