JUS standardizacija

– Ova oprema je skoro po pravilu investiciona zbog svoje namene i vrednosti za koju je veoma važna bezbednost pri korišćenju, trajnost i pouzdanost.

– Poznato je da Jugoslovenska mašinogradnja, koja proizvodi termoenergetsku i procesnu opremu, ne koristi u punoj meri raspoložive kapacitete, a da i u delu angažovanja radi deo opreme koja je manje složena i manje vredna pri čemu je uvoz i znanja i opreme veoma veliki. Čini nam se da je jedna od mera u bo=ljem osposobljavanju domaće mašinogradnje za zadovoljavanje domaćih potreba, naročito za izvoz, i primena jedinstvene i odgovarajuće tehničke regulative.

– Termoenergetska i procesna oprema čine u većini opremu čija je namena proizvodnja i transformacija energije ili Je i sama značajan potrošač energije. Poznato je da se pitanju racionalnog korišćenja energije i istraživanju novih izvora energije u poslednje vreme posvećuje velika pažnja i u svetu i u našoj zemlji kako zbog sve većih potreba tako i zbog sve manjih rezervi dosadašnjih izvora i vrsta energetskih sirovina.

Ovde treba posebno istaći i atestiranje proizvoda koje Je predvidjeno novim Zakonom o standardizaciji, a koje Je izazvalo veliko interesovanje naše privrede. Osnovni cilj atestiranja Je zaštita zdravlja i života ljudi i sprečavanje materijalnih šteta. Atestiranjem se stvaraju i povoljni preduslovi za uključivanje naše zemlje u medjunarodni sistem atestiranja, što istovremeno znači i lakši i povoljniji nastup na inostrana tržišta.

Nažalost, nema atestiranja proizvoda ako nema osnovnih standarda jer Je atestira-– nJe u suštini utvrdjivanje saobraznosti karakteristika kvaliteta proizvoda sa propisanim karakteristikama Fvaliteta.

Ovo je možda nepotpun, ali ipak odgovor koje su osnovne teškoće za atestiranje termoenergetske i procesne opreme koja je najvećim delom po svojoj prirodi takva da Je njeno atestiranje neophodno, odnosno obavezno.

Sadašnje stanje aktivnosti na standardizaciji u Širem smislu te reči za OVU Opremu je sledeće:

1) Parni kotlovi

U toku je pravna redakcija pravilnika za izradu i upotrebu kotlovskih postrojenja, kao i definitivna obrađa pojedinačnih standarda iz oblasti proračuna i izrade

kotlovskih uredjaja i delova. Očekujemo da će navedeni pravilnik i standardi biti doneti u ovoj godini.

2) Posude pod pritiskom

Težište aktivnosti u ovoj godini je na klasifikaciji i kategorizaciji posuda pod pritiskom i rad na standardima u oblasti proračuna. U štampi su standardi

JUS M.E2.20O i JUS M.E2.20O1 koji se odnose na ispitivanje posuda pod pritiskom.

3) Gasna tehnika

Iako deo standarda iz ove oblasti spada

u glavnu grupu J.G. tretirajući gas i kao gorivo i kao sirovinu za tehnološke procese, ova oblast tehnike u suštini pripada termotehnici i procesnoj tehnici. Zbog sve veće primene gasa u industriji i Širokoj potrošnji neophodno je da se radi na tehničkoj regulativi naročito u oblasti razvoda i primene gasa.

Za navedene oblasti, sem za kotlove,nismo imali definisane sisteme. Iz iznetog se vidi da se i u ovoj godini nastavlja započeti posao na izradi sistema i toi za posude pod pritiskom i za gasnu teh=niku. Sistemi daju saznanja o bezbednosti i definišu koji su standardi, tehnički normativi ili norme kvaliteta potrebni, što omogućuje planiranje i u poqledu rokova njihove izrade i redosleda hitnosti. Ovo se odnosi svakako na bitne elemente opreme i postrojenja Što ne sprečava paralelno i rad na standardima opreme koja čini celinu za sebe i ne remeti sistem, bez obzira na oklast kojoj pripadaju. Rad u poJedinim užim oblastima u najvećoj meri će zavisiti od sugestija i zahteva privrede čemu treba dodati i reviziju nekih postrojećih standarda. Aktivnosti u oblasti termoeneraetske i procesne opreme u ranijim godinama nisu tekle, a ne teku ni sada željenim i planiranim tokom. Verovatno će i predvidjena diskusija na simpozijumu najvećim delom tretirati baš ovaj problem.

Pokušaćemo da damo uzroke takvog stanja

u OVOJ oblasti polazeći od toga da je rad na tehničkoj requlutivi jedino moquć kao timski rad svih zainteresovanih.

- Nedovoljno je razvijeno shvatanje i saznanje o potrebi i koristi standardizacije. U vreme ocenjivanja pa i merenja rezultata rada svakog pojedinca u našem društvu, nismo našli kriterijume za vrednovanje rada na standardizaciji iako Je to potrebno, a mislimo i moguće.

85