JUS standardizacija
ne snage i na talasnoj dužini gde je slabljenje kabla malo. Sprega izvora i vlakna zavisi od geometrije izvora i karakteristika vlakna.
Već sada se optički kablovi isporučuju sa standardnom dužinom od 1 km pa je time odredjen i broj sprežnih mesta, odnosno ukupni gubici u spregama. Sprega optičkog vlakna i detektora. Prenosna funkcija detektora se izražava u A/W. Prenosna funkcija celog prijemnika je odnos izlaznog napona prema nivou ulazne struje u detektor i zove se transimpedansa (dimenziono je jednaka impedansi). Na primer, ako prijemnik daje izlazni signal od 5 V pri optičkom signalu od 1 nW i pri prenosnoj karakteristici lavinske fotodđiođe od 50 A/W, njegova prenosna funkcija će biti 103 V/A, odnosno, transimpedansa 100 . Osetljivost prijemnika zavisi od šuma ulaznog stepena. Tranzistori koji se koriste u ovom stepenu moraju biti širokopojasni, visokog pojačanja i malog šuma. Nizak nivo ulaznog signala zahteva najčešće stavljanje oklopa
radi zaštite od spoljašnjih interferencija.
Prisustvo šuma dovođi do grešaka u digitalnim podacima i do smanjenja odnosa signal/šum S/N u analognim sistemima. Najvažnija karakteristika u digitalnom sistemu Je odnos broja pogrešnih bitova (bit-binarna jedinica) prema ukupnom broju bitova na strani prijemnika. Taj odnos se ogromno smanjuje kada odnos S/N prijemnika poraste na 20 dB. Na primer, ako je odnos pogrešnih bitova prema ukupnom broju bitova na prijemniku 10% , povećanje primljene optičke snace za samo 1 dB smanjiće ovaj odnos na ıo-0 U analognim sistemima su šum i harmonijsko izobličenje značajne mere kvaliteta primljenog signala. Ispravan prijemnik mora biti visoko linearan, Što znači da nelinearnost izvora svetla prouzrokuje pojavu harmonijskih izobličenja. Pošto se u analognim sistemima nivoi signala menjaju u širokim granicama, odnosi S/N se moraju naznačiti za efektivne vrednosti signala i šuma za najveće raspone. Osetljivost prijemnika (odnosno srednja primljena optička snaga za datu brzinu impulsa) je približno ista za digitalne podatke bilo da su impulsi naizmenični ili jednosmerni. Za analogne sisteme odnos S/N prijemnika se odredjuje preko primljene optičke snage i šuma na ulazu u prijemnik.
Ukupan propusni opseg sistema prenosa sa optičkim vlaknima može se izračunati i približno iz brzine impulsa. Za jednosmerne impulse 1 Mbit/s, odgovara propusnom opsegu od 1 MHz, a za naizmenične polovini ove vrednosti. U digitalnim sistemima prenosa propusni opseg se češće izražava preko vremena porasta i opadanja.
U kaskadnim spregama elemenata ukupno vreme porasta je oribližno 1,1 puta kvadratni
koren zbira kvadrata vremena porasta pojedinačnih elemenata u nizu. Vreme porasta mora biti manje ođ intervala jednog bita za jednosmerne impulse, odnosno polovine intervala jednog bita za naizmeničke impulse. Zbog nemogućnosti izgradnje idealnog pojačavača neophodno je da vreme porasta sistema, uključujući detektor, ne bude veće od 70% od intervala jednog bita za jednosmerne signale, odnosno 35% za naizmenične signale.
Analogni signali se najčešće prenose anlitudnom mođulacijom (intenzitetnom modulacijom), ali se koriste i impulsna širin= ska, impulsna položajna, kao i frekvencijska modulacija.
Intenzitetnom mođulacijom LED-dioda postignuti su propusni opsezi od oko: 100 MHz (15 TV kanala), a laserskim diodama nekoliko puta veći opsezi. Ukupno vreme poras= ta analognog sistema, uključujući optički prijemnik, mora biti manje od specificiranog vremena porasta same prenosne veze. Vreme porasta prijemnika u sekundama je približno 0,35 podeljeno sa propusnim Op-
segom (3 dB) u Hz.
Stanđardizacija kablova sa optičkim vlaknima i pripađajućeg pribora vrši se u Ookviru novooOsnovanog potkomiteta IEC/SC 46E. Standardizacija izvora svetlosti na predajnoj strani komunikacione veze (osim lasera kojima se bavi komitet IEC/TC 76) vrši se u okviru komiteta IEC/TC 47 za poluprovodničke komponente. Isti komitet se bavi i stanđardizacijom optičkih pretvara= ča na prijemnoj strani.
Potkomitet IEC/SC 46E je do sada uradio devet nacrta standarda. Četiri nacrta se odnose na konektore primenjene u kablovima sa optičkim vlaknima i to:
- Terminologija konektora za optičke kablove, – Opšte ođređbe standarda za konektore za optičke kablove,
- Unešeni gubici ođ konektora u Snopu Optičkih vlakana,
– Ispitivanje uticaja vlage na konektore za optičke kablove.
Ostali nacrti obuhvataju:
- Ispitivanje izdržljivosti prema mehaničkim udarima,
– Fleksibilnost kablova koji se koriste u Sprezi sa konektorima,
- Standardni izvori svetlosti za ispitivanja u optici vlakana,
– Instrumentacija i metođe ispitivanja u optici vlakana,
-– Opšte odredbe stanđardđa za optičke kablove. Opšte odredbe standarda za konektore Obuhvataju klasifikaciju, tehničke zahteve i uslove za garanciju kvaliteta.
OG a aČeČ Čat aaaČČa O O u _________-IINNINWWNIGAA AAA AAA AAA AAA