JUS standardizacija

LED-dioda, parametri optosprežnih naprava) i mehaničke dimenzije (kućišta PA 77 i PAA 77) .

Iz izloženog stanja razvoja optičkih komunikacija i početka stanđarđizacije elemenata optičkih komunikacionih sistema mogu se sagledati sadržaji i budući zadaci standardizacije u ovoj oblasti kao izuzetno važan element u masovnim i medjunarodnim komunikacijama. Očigledno je da, zbog multidisciplinarnosti problematike, u izradi ovih standarda moraju da učestvuju stručnjaci raznih profila.

Literatura:

1. Dr inž. Dragiša Ivanović, inž. Vlastimir Vučić - "Fizika II-Elektromagnetika i optika", Naučna knjiga 1973, Beograd 2. Dr inž. Ilija Stojanović - "Osnovi telekomunikacija", BIGZ, 1972., Beograd

3. Dr inž. Ivan Ševarac, - "Elektronska optika", Naučna knjiga 1976., Beograd

4. "Electronics", 5. jan. 1978.

5. "Klectronic DESIGN", NS 15 (1977),

= 18 (1977), N= 23 (1977)

6. IEC report 1977

7. Dokumenta IEC/TC 47 (1977, 1978) i IEC/SC 46E (1978).

program rada u oblasti standardizacije nemetalnih mineralnih sirovina za period 1977 — 1981. godine

Miroslav Ponjavić, dipl. ing.

Naša zemlja raspolaže bogatom i raznovrsnom sirovinskom bazom nemetala, kakva postoji u malom broju zemalja u svetu. Skoro nepostojeća eksploatacija i prerada nemetala u preratnom, periođu prerasla Je, danas, u značajnu delatnost, koja obuhvata oko 50.000 zaposlenih u 81 radnoj organizaciji i učestvuje sa oko 2% u društvenom proizvodu industrije i ruđarstva SPRJ.

Proizvodnja je zasnovana na domaćim sirovinama uz minimalno učešće uvoznog materijala (oko 6% vrednosti ukupne proizvodnje). Sa druge strane oko 16% proizvodnje nemetala realizuje se u izvozu pa je zbog toga ova grana značajna sa stanovišta mogućnosti pozitivnog uticaja na platni bilans naše zemlje.

Intenzivnijom i racionalnijom eksploatacijom u postojećim rudnicima uz uvodjenje savremenih metođa oplemenjivanja i pojača-– nih istraživanja kao i otvaranjem novih ležišta, stvoriće se uslovi za brži razvoj finalne proizvodnje nemetala zasnovane na domaćim sirovinama.

Poslednjih godina se problematici proizvodnje i prerade nemetalnih mineralnih sirovina poklanja velika pažnja, jer obuhvata znatno veći broj mineralnih sirovina od metala.

U svetskim razmerama, u industrijski razvijenim zemljama, prema obimu eksploatacije i ostvarenim ekonomskim aspektima, nemetalne mineralne sirovine znatno prevazilaze metalne.

Naučno tehnički' progres našeg doba uslov-

ljava znatno bržu dinamiku porasta proiz-

vodnje nemetala od proizvodnje drugih mi-

neralnih sirovina. U mineralnoj ekonomiji

industrijski razvijenih zemalja nemetalne

mineralne sirovine imaju danas vođeće mesSO Poslednjih godina se i u nas ovoj problematici poklanja posebna pažnja. U organizaciji Saveza inženjera i tehničara Jugoslavije i Savezne privredne komore, kao i pojedinih udruženja i radnih organizacija,

160 0; _ _ _ ______·_— _O_Oqo___________________ KK