JUS standardizacija
Postupak prijema naših proizvođa pri izvozu u istočne zemlje vezan je za čitav niz formalnošti i naknadnih radnji, koje se moraju izvesti na zahtev kupca. Pri tome su uglavnom, na snazi nacionalni standardi i propisi zemlje kupca, ili standardi SEV. Na bazi ovih propisa procedura prijema svodi se na sledeće: vrlo retko se priznaje atest naših proizvodjača; traži se atest za tip koji izdaje laboratorija istočnih zemalja; za svaku isporuku šalju se uzorci državnoj laboratoriji zemlje kupca; potrebna su odredjena Maverenja za neke artikle proizvedene pre„a inostranim licencama na pr. vozilo za koje se traži da homologaciju izvrši davalac licence. Pored toga za prihvatanje nekih proizvođa postoji uslov da prijemni organ kupca ima pravo da prisustvuje u fabrici i da kontroliše sve faze proizvodnje, da dobije podatke o opremi tehnologiji i kadrovima.
saradnja sa zemljama članicama SEV-a u okviru komisije za standardizaciju
Obim robne razmene naše zemlje sa svim zemljama a posebno sa zemljama SEV svakako ukazuje na potrebu da se olakša promet izmedju naše zemlje i zemalja SEV putem usaglašavanja standarda i usvajanja ObOStranog korisnog principa o nadgledanju i atestiranju kvaliteta roba i usluga.
Naša zemlja preduzima značajne korake u vezi sa razvojem standardizacije i sistema atestiranja u zemlji, a posebno u vezi sa usaglašavanjem domaćih standarda i propisa sa medjunarodnim, što treba da olakša medjunarodnu razmenu proizvoda i usluga i da zaštiti integritet naše privrede. Osnovu za normativno regulisanje ove oblasti predstavlja novi Zakon o stanđardizaciji (jul, 1977. god.). U medjunarodnom prometu sve akutnije se postavlja pitanje uključivanja drugih zemalja pa i naše u danas dosta zatvorene regionalne i druge sisteme koji su izgradjeni uglavnom na političko-ekonomskim osnovama. Poređ ostalih i grupacije zemalja SEV intenzivno rade na usaglašavanju nacionalnih standarda i propisa i donošenju standarda SEV. One takodje, rade na izgradđjivanju sopstvenog regionalnog sistema atestiranja, kojem, naravno, mogu da pristupe i druge zemlje koje nadju svoj interes. Istovremeno se odvijaju radovi na izradi sistema na bilateralnoj i multilateralnoj osnovi. Ovaj drugi uključuje i priznavanje rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta i u bilateralnim odnosima.
Na osnovu pomenutog Sporazuma izmedju Vlade SFRJ i Saveta za uzajamnu ekonomsku po-
moĆ (1964. god.) naši predstavnici učestvuju u radu Stalne komisije za standardizaciju. Nosilac saradnje u Stalnoj komisiji za standardizaciju je Savezni zavod za standardizaciju, a delokruc i način rađa naših delegacija definisan je članovima 2. i 6. Sporazuma.
Prema programu Stalna komisija za standardizaciju ima za cilj "da pomaže organizovanju mnogostrane saradnje zemalja članica Komisije u oblasti unifikacije nacionalnih standarda, normativne dokumentacije i tipizacije proizvodnje ovih zemalja, kao i razvoj standardizacije u interesu uvodjenja nove tehnike, daljeg podizanja kvaliteta proizvodnje, automatizacije i mehanizacije proizvodnih procesa, razvoja medjunarodne specijalizacije i kooperacije proizvodnje i proširivanja ekonomskih veza". aktivnost radne grupe za kvalitet stalne komisije za standardizaciju SE V-a
U okviru Komisije naši predstavnici učestvuju u rađu sledećih tela:
– Radne grupe za kvalitet
-– Radne grupe za metrologiju
- Radne grupe za zaštitu na radu
– Sekcije za tehničku bezbednost.
Jugoslovenska delegacija se uključila u rad Radne grupe za kvalitet na 7. sednici koja je održana u Bukureštu u jesen 1976. godine. Po pravilu, zasedanja se održavaju dva puta godišnje, tako da je do danas održano još tri zasedanja na kojima je učestvovala jugoslovenska delegacija.
Najznačajnije pitanje kojim se bavi ova Radna grupa, sa stanovišta juaoslovenske delegacije, je izrada predloga teksta konvencije i uredbe o sistemu uzajamnog priznavanja rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta ,u okviru zemalja članica SEV. Kao rezultat aktivnosti jugoslovenske delegacije izvršena je znatna izmena prvobitno predloženog teksta ove konvencije i uneta je posebna tačka pod brojem 4. Tekst ovog materijala je sledeći:
"U uzajamom priznavanju rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta proizvoda u okviru SEV-a, mogu učestvovati takodje i zemlje koje nisu potpisnice Konvencije o primeni standarda SEV-a.
Pri učešću u Sporazumima za uzajamno priznavanje rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta proizvoda u okviru SEV-a, zemalja koje nisu potpisnice Konvencije o primeni standarda SEV, normativno tehnička dokumentacija se odredjuje u bilateralnim sporazumima"
73