JUS standardizacija

Ovaj tekst dostavljen je Stalnoj komisiji za standardizaciju koja ga je razmatrala i dala program daljih akcija na realizaciji konačnog teksta sa tim da ga ponovo razmatra u decembru 1981. qodđine.

Opšti principi multilateralnih sporazuma o uzajamnom priznavanju rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta proizvoda u okviru zemalja SEV uglavnom su sledeći:

a) - Pravna osnova sistema je Konvencija, Sporazum, a zemlje članice nizom Organizaciono-tehničkih i pravnih mera treba da realizuju princip uzajamnog priznavanja rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta proizvođa.

b) - Svi poslovi oko razrađe Sistema uzajamnog priznavanja ostvaruju se preko Radne grupe za kvalitet. Radna grupa vodi evidenciju i analizu zaključenih bilateralnih i multilateralnih sporazuma; vrši razradđdu preporuka za usavršavanje i unifikaciju pravila i postupaka; pruža pomoć u organizaciji kooperacije izmedju centra za ispitivanje, organizuje stažiranje stručnjaka za kontrolu kvalite= ta i organizuje razmenu informacija i iskustava u okviru sistema.

c) - Uzajamo priznavanje rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta proizvoda ostvaruje se preko nacionalnih sistema za ispitivanje i kontrolu kvaliteta, u kojima se ođredjuju opunomo=ćeni državni organi, granski ovlašćeni organi i ovlašćeni centri za ispitivanje (laboratorije) a svi ovi deluju u okviru svojih dužnosti i ovlašćenja. d) - Svi ovi napori imaju za cilj da se poveća efikasnost ekonomske saradnje, uklone tehničke barijere u robnoj raz=meni koje nastaju zbog različitih nacionalnih standarda i propisa o atestiranju u okviru zemalja SEV, da se obezbedi usaglašavanje ispitivanja i kontrole kvaliteta da se smanje napori i troškovi pri ispitivanju i kontroli i da se eliminiše nepotrebno dupliranje ispitivanja od strane izvoznika i uvoznika.

Drugi pravac delovanja Radne grupe za kvalitet, prema zaključcima Stalne komi-

sije za standardizaciju, a za koji je delegacija Jugoslavije, takodje, zaintere=-

sovana, je izrada predloga osnovnih prin=cipa priznavanja rezultata ispitivanja i

kontrole kvaliteta pri zaključivanju bi-

lateralnih sporazuma.

Izgradnja sistema za bilateralno prizna=vanje rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta ima isti cilj kao i izgradnja sistema za multilateralno priznavanje rezultata a to Je povećavanje efikasnosti ekonomske saradnje kroz razrešavanje svih onih faktora koji otežavaju medđdjusobnu saradnju.

Osnova uzajamnog priznavanja su rezultati sprovedenih ispitivanja i uzajamno priz=navanje izdatih atesta. Ispitivanja se vrše u osnovi prema standardima SEV, ali se može dogovoriti da se vrše i na osnovu drugih tehničko-normativnih dokumenta.

Principi uzajamnog priznavanja primenjuju se prvenstveno na proizvode koji saglasno zakonodavstvu odredjene zemlje podležu obaveznom ispitivanju u prometu (lista ovih proizvoda utvrdjuje se posebnim sporazumom). Ispitivanje i izdavanje atesta u principu se sprovodi od strane izvoznika (ukoliko drukčije nije odredjeno), a osnovi ispitivanja su uzajamo usaglašena pravila o atestiranju. Sporazumima se regulišu i drugi važni ele= menti uzajamnog priznavanja rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta proizvodđa (organizacije za ispitivanje, izdavanje atesta, a posebno nomenklatura proizvoda koji podležu atestiranju; tehnički uslovi; centri, oblik protokola, oblik atesta i. drugo).

Jugoslovenska delegacija je prihvatila učešće u rađu na ovom poslu koje se sastoJi u davanju mišljenja, stavljanju eventualnih primedbi i u učešću u diskusiji oko nacrta osnovnih principa priznavanja rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta pri zaključivanju bilateralnih sporazuma. Macrt osnovnih principa treba da bude dostavljen svim članicama SEV na razmatranje, a usvajanje treba da se izvrši na 11. zasedanju Radne grupe za kvalitet, koje će se održati u jesen 1978. qodine.

le aa a aaalaČuČčal a šaaauoe Ia Čar Čar aa a aaa art aaa ar JUNA O O O