JUS standardizacija

(šifre) kupljenim proizvodima i materijalima, u službi interne standđardđdizacije. Na taj način su konstruktori prinu= djeni da se obrate Službi standđardđiza= cije već u fazi pripremanja dokumentacije budući da su im potrebne šifre zbog kompletiranja dokumentacije.

Isto tako je potrebno da standardizaci=ja raspolaže sa klasifikatorom koji pruža klasifikacione brojeve za delove dđomaće proizvodnje kao i za elemente i. sastave koji se kupuju. i

Udružene akcije standarđizacije su prisutne prilikom unifikacije i davanja "poslovnog broja" materijalima i proiz= vodima. Materijali i proizvodi koje standardizacija nije prethodno odobrila ne dobijaju identifikacioni broj i kao takvi ne dolaze u obzir za upotrebu.

vrednosna analiza

Ta delatnost, koju neki nazivaju i analiza vrednosti, je po mišljenju časopisa "Readers Digest" najbolji izum od otkrića tekuće trake u proizvodnji na OVOme. Vrednosna analiza ima za cilj smanjenje cene proizvođima što je u vreme privredne ekspanzije i sve veće zasićenosti tržišta i te kako. važno.Pod vređnosnom analizom podrazumeva se sistemacsko istraživanje svih faktora koji ulaze u cenu odredjenog proizvođa a utiču na smanjenje troškova. Vrednosna analiza predstavlja dakle integrisan racionalizacijski sistem ušteđe koji je

na početku bio namenjen pre svega analizi proizvođa a danas se sve više primenjuje i kodđ analize rađa i prođuktivnosti. Isto tako nisu sađa to samo konačni proizvodi nego i elementi koji ulaze u sastav proizvođa.

Delatnost zvana vrednosna analiza je danas aktivnost koja ima slično kao i šifriranje, svoju sopstvenu tehniku i nauku. Svuda gde se pojavljuju vrednosti i troškovi pojavljuje se i pitanje kako utiču ti elementi na usmerenost preduzeća. Vređnosti i troškovi povezani su prema funkcijama koje su predvidjene za zađovoljavanje odredjenih ciljeva. Pojam funkcije je u vređnos=noj analizi naročito naglašen i sadrži ponekad parametre koji ne uslovljavaju usko "funkcionisanje" proizvođa.

Takvi su n.pr. lep izgleđ,odđgovarajući oblik (đesign), izvornost i sl. Kod analize funkcije razlikujemo glavne, sporedne funkcije 1 nevažne funkcije. Glavne funkcije su one koje odgovaraju glavnoj nameni proizvođa ili posla. Sporedne funkcije su one koje pomažu

276

glavnoj. 'A nevažne su sve one funkcije koje ništa ili samo malo doprinose cilju da proizvod funkcioniše i da je sposoban za prođaju.

Rad na području vrednosne analize se odvija po sleđećim fazama:

– ocena funkcije sa uporedjenjem, = razvijanje alternativa, ispitivanja i ocena alternativa, – izbor optimalne alternative.

Prilikom ocene funkcije dolazi se do pojma "vrednost" koji jeste:

– vređnost proizvoda posmatrana sa strane potrošača,

-– vrednost proizvoda posmatrana sa strane proizvodjača.

Pojam vrednosti, naime predstavlja za potrošača subjektivnu ocenu upotrebne vrednosti a za proizvodjača troškove (vlastiti troškovi). Time postaje vre= dnost kriterijum prodajne sposobnosti proizvođa (viša vrednost proizvoda-mali troškovi => veća akumulacija), što sve obradjuje vrednosna analiza. Iz svega proizilazi da će vrednosna analiza kao delatnost početi svoj rad za vreme kre= iranja proizvođa kađ je moguće bez po= teškoća i troškova uticati na parametre. Isto tako možemo vređnosnu analizu uklopiti u tekući program sa namerom da poboljšamo postojeće. Rezultati rađa obuhvaćeni su u sleđećim pravilima:

a) tipizirati i standardizovati proiz= vođe i sastavne delove (jedinice),

b) uzeti u obzir konstrukcione smernice koje se odnose na odredjene materijale, c) upotrebiti što manje novih delova,

d) birati tolerancije s obzirom na stvarne potrebe i troškove,

e) birati obrađe površina u odnosu na tehničku nužnost a prema očekivanju kupaca znači prema troškovima,

'Iz prethodno naveđenih pravila jasno

se vidđi uska povezanost ciljeva standar=dđizacije u užem smislu reči sa ciljevima vrednosne analize. Zbog toga u našim uslovima đelatnost vređnosne analize treba staviti u okvir službe interne stanđardđizacije. U tom smislu treba pripremiti anketu za sprovodjenje vrednosne analize u vezi sa metođama rada, konkretnim rađom i saradnjom sa stručnjacima u razvoju. U svakom slučaju

područje vređnosne analize zahteva od-

govarajući kađar s velikim iskustvom.